Gündem

New York’ta tespit edilmemiş ‘binlerce çocuk felci hadisesi olabilir’ 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

ABD’nin New York eyaletinde bir sıhhat yetkilisi, eyalette yüzlerce hatta binlerce tespit edilmemiş çocuk felci olayı olabileceğini söyledi.

BBC’ye konuşan Hekim Patricia Schnabel Ruppert, çocuk felcinin New York’ta yayılma suratının kendisini kaygılandırdığını belirtti.

Rockland County Bölgesi Sıhhat Hizmetleri Müdürü Ruppert, “Çocuk felci olaylarının birçok asemptomatik ya da az semptom görülen vakalar” dedi.

Ruppert ayrıyeten New York’ta bilim insanlarının, eyaletteki çocuk felci hadiseleriyle, Londra’da bir kanalizasyonda tespit edilen ve Kudüs’te görülen çocuk felci virüsü ortasında ilişki olup olmadığını araştırdıklarını doğruladı.

Amerikalı hekim, “Bu, tüm dünya için çok önemli bir sorun. Yalnızca New York’la ilgili bir problem değil. Herkesin uygun halde aşılanmasını sağlamamız gerek. Daha evvel ABD’de tekrar çocuk felci olayı görüleceğini asla düşünememiştim” dedi.

ABD’de sıhhat yetkilileri, geçen ay ülkede dokuz yıl ortadan sonra birinci defa bir çocuk felci olayı görüldüğünü açıklamıştı.

New York Eyaleti Sıhhat Dairesi, Rockland’de yaşayan ve ismi açıklanmayan 20 yaşındaki erkek hastanın virüs nedeniyle felç geçirdiğini duyurmuştu.

Çocuk felci (polio), virüsü taşıyan bir kişinin dışkısına temas yoluyla ya da öksürük ve hapşırma sırasında dökülen parçacıklarla bulaşan önemli bir enfeksiyon.

Virüs çoğunlukla beş yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu rastgele bir semptom göstermiyor fakat kimilerinde şu şikayetler görülebiliyor:

Enfeksiyonun görüldüğü şahısların yüzde biri ile binde biri ortasında değişen oranlarda, çocuk felci virüsünün hudut sistemine saldırması sonucu bacaklara felç inmesi üzere önemli rahatsızlıklar kelam konusu olabiliyor.

Bu tip felç çoğunlukla süreksiz oluyor ve vakitle hareket etme yetisi geri kazanılabiliyor.

Fakat çocuk felci virüsünün nefes almak için kullanılan kasları etkilemesi durumunda hayati risk taşıyan rahatsızlıklar da görülebiliyor.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş