Gündem

Kayısının 10 harika yararı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Kayısı hem yabani olarak bulunduğundan hem de tarih öncesi çağlarda yetiştirildiğinden, dünya genelindeki kayısı yetiştiriciliğinin kökeni hakkında kesin bir yargıya varmak zordur. Genetik araştırmalar, Orta Asya’nın ana vatanı olduğunu göstermektedir. Kayısı birçok ülkede yaygın olarak yetiştirilir ve birçok yerde yabani olarak bulunur.

Malatya vilayetimizle özdeşleşen kayısı ile nefis marmelatlar, reçeller, kompostolar hazırlayabileceğiniz üzere kayısı meyvesinin kurusunu ve çekirdeklerini kış boyunca da tüketebilirsiniz. Kuru yahut taze fark etmeksizin birçok yararı olan bu lezzetli meyveyi günlük beslenmenizden eksik etmeyin.

Kayısı çok çeşitli formlarda tüketilebilir ve her kültür kayısıya farklı davranır! Tarih boyunca bu kadar tanınan olmasının nedenlerinden biri, aşağıda listelenen eşsiz organik bileşikleri, besin hususları, vitaminleri ve mineralleri nedeniyle bir dizi sıhhat faydasına direkt sahip olmasıdır.

Kayısının Besin Kıymetleri

Kayısının etkileyici sıhhat faydaları , değerli ölçülerde A, C, K, E vitaminleri ve niasin dahil olmak üzere vitaminlerin yanı sıra eser ölçülerde (günlük gereksinimin %5’inden az) bir dizi başka temel vitamin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Kayısı ayrıyeten potasyum, bakır manganez, magnezyum ve fosfor içeren âlâ bir mineral içeriğine sahiptir. Kayısı çok besleyicidir ve birçok temel vitamin ve mineral içerir.

Yalnızca 2 taze kayısı yani yaklaşık 70 gram kayısının besin pahaları şu formdadır;

Kalori: 34

Karbonhidrat: 8 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0.27 gram

Lif: 1.5 gram

A Vitamini: Günlük Kıymetin %8’i

C Vitamini: Günlük Bedelin %8’i

E Vitamini: Günlük Pahanın %4’ü

Potasyum: Günlük Bedelin %4’ü

Günde ne kadar kayısı tüketmelisiniz?

Kuru kayısıların hakikat dozajı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bununla birlikte, meyve alımı kelam konusu olduğunda, genel kural, yarım bardak kuru meyvenin tam bir bardak taze meyve olarak kabul edilmesidir.

Kuru kayısı besinler ve hayati bileşiklerle doluyken, birebir vakitte kalorisi de ağırdır. Bu nedenle porsiyon boyutlarınızı sınırlamak ve günde yarım ila bir fincan kuru kayısı ile başlamak isteyebilirsiniz.

Her gün bir ölçü kayısı tüketmeniz için 10 neden

1. Kabızlığı Giderir

Kayısı lif bakımından zengindir ve bu nedenle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi konusunda epeyce yararlıdır. Ekseriyetle müshil özelliklerinden ötürü sistemli olarak kabızlık çeken hastalara tavsiye edilirler. Fiber, dışkıyı toplamanın bir yoludur. Bu formda, bağırsaklardan bedenden kesin atılımına taşınması daha kolay hale gelir. Lif, besinleri emmeye ve yiyecekleri daha kolay işlemek için parçalamaya yardımcı olan mide ve sindirim sularını uyarır. Ayrıyeten lif, sindirim sisteminin peristaltik hareketini de harekete geçirir ve bu düz kas hareketleri, bağırsak hareketlerinizi düzenleyen şeydir.

2. Kemikleri Güçlendirir

Kayısı, kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır üzere kemik büyümesi için gerekli tüm minerallerden kıymetli yahut orta ölçüde içerir. Bu nedenle kayısı yemek, kemiklerinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamanın yanı sıra osteoporoz da dahil olmak üzere yaşa bağlı çeşitli durumları önlemeye yardımcı olabilir.

3. Kalp Sıhhatini Düzgünleştirir

Kayısı, kalbinizi ateroskleroz, kalp krizi ve felç üzere çok çeşitli hastalıklardan muhafazanın mükemmel bir yoludur. Yüksek ölçüde C vitamininin yanı sıra potasyum ve diyet lifi, güzel kardiyovasküler sıhhate katkıda bulunur. C vitamini kalbi hür radikallerden korur, potasyum kan damarlarının ve atardamarların gerginliğini gevşeterek kan basıncını düşürür, diyet lifi ise damarların ve atardamarların zarındaki fazla kolesterolü sıyırarak onları temizler ve kalp üzerindeki yükü azaltır. Toplamda, kayısıların bu özellikleri onları kalp sıhhatini artırmak için ülkü kılar.

4. Metabolizmayı Geliştirir

Bedendeki sıvı düzeyleri temel olarak iki minerale, potasyum ve sodyuma bağlıdır. Kayısılardaki yüksek ölçüde potasyum, bedendeki sıvı istikrarının korunması ve gücün hakikat organlara ve kaslara düzgün bir halde dağıtılmasını sağlamakla temaslıdır. Sağlıklı bir elektrolit istikrarını koruyarak, daha fazla güce sahip olabilir, krampları azaltabilir ve muhtaçlık duyduğunuzda kanın ve kullanılabilir gücün bedeninize pompalanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kulak Ağrılarını Tedavi Eder

Kayısı yağı kulak ağrısına düzgün gelir, lakin kesin düzeneği hala araştırılmaktadır. Etkilenen kulak kanalına birkaç damla damlatmak süratli bir tahlil olabilir. Bilim adamlarına nazaran, kayısı esansiyel yağında bulunan antioksidan unsurlar kulak ağrılarının giderilmesinden sorumludur.

6. Ateşi Tedavi Eder

Kayısı suyu bedene gerekli vitaminleri, mineralleri, kalorileri ve suyu sağladığı ve çeşitli organları detoksifiye ettiği için çoklukla ateşi olan hastalara verilir. Birtakım beşerler da ateşi düşürmek için buğulanmış kayısı kullanır. Yatıştırıcı, iltihap önleyici hususu, hastalıkta bedenin genel sıcaklık düzeyini de etkileyebilir. Ayrıyeten, bilhassa artrit yahut guttan muzdarip beşerler için bedenin öteki bölgelerindeki iltihabı azaltabilir.

7. Kayısının cilde yararları

Kayısı yağı cilt bakımı için güzeldir . Cilt tarafından süratle emilir ve uygulama sonrası yağlı tutmaz. Kayısı yalnızca cildin pürüzsüz ve parlak görünümünü korumak için yararlı değildir; Ayrıyeten egzama, kaşıntı, uyuz ve bir dizi öteki rahatsız edici durum dahil olmak üzere bir dizi cilt hastalığının tedavisine yardımcı olur . Bu bilhassa kayısılarda bulunan antioksidan bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Uzun vakittir daha sağlıklı bir ciltle ilişkilendirilen sağlıklı ölçüde A vitamini (porsiyon başına günlük gereksiniminizin %60’ı) içermekle kalmaz, tıpkı vakitte kayısıdaki antioksidanlar cildi özgür radikallerin tesirlerinden korur, bu da cilt bozulması ve erken yaşlanma belirtileri.

Kayısının cilde o kadar çok yararı var ki hasarlı cildi Güzelleştirir, kırışıklıkları azaltır, cilt esnekliğini korur, siyah noktaları giderir, cilt bozukluklarının tedavisi, lekeleri giderir ve cilt nemlendiricisi üzere bir çok hedefe hizmet eder.

8. Anemi tedavisinde yararlıdır

Kayısı, içerdiği demir ve bakır nedeniyle tükettiğinizde hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Bu özellik anemi tedavisinde yardımcı olur. Anemi temel olarak demir eksikliğidir ve halsizlik, yorgunluk, sersemlik, sindirim sıkıntıları ve genel metabolik fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Kırmızı kan hücreleri olmadan beden kendini gerektiği üzere yine oksijenlendiremez ve organ sistemleri arızalanmaya başlar. Demir, bakır üzere kırmızı kan hücresi oluşumunun değerli bir modülüdür. Bu minerallerin her ikisi de kayısılarda bulunur, bu da onu metabolizmayı hızlandırmak ve bedenin düzgün çalışmasını sağlamak için mükemmel bir araç haline getirir.

9. Kanseri önler

Kayısı tohumlarının kanser tedavisine yardımcı olduğuna inanılıyor. Kayısıların sahip olduğu karotenoidler ve öbür antioksidan bileşikler ortasında, hür radikaller için bir tehdit olmaları şaşırtan değildir. Özgür radikaller, sağlıklı hücrelerin DNA’larını kanserli hücrelere dönüştürmesine neden olabilen hücresel metabolizmanın tehlikeli yan eserleridir. Antioksidanlar bu ziyanlı bileşikleri nötralize eder ve bedenin kanser, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve yaşlanan cilt üzere durumlara yakalanmamasını sağlar. Kayısı, kanser riskini azaltmakla direkt irtibatlıdır.

10. Anti-astmatik tesiri vardır

Ayrıyeten kayısı yağının tabiatta anti-astmatik olduğuna ve hastalığın ve buna bağlı semptomların tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Uçucu yağları nedeniyle belli balgam söktürücü ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Bunlardan biri, akciğerler ve teneffüs sistemi üzerindeki baskıyı ve gerilimi hafifletmeye yardımcı olabilir, böylelikle astım ataklarını daha başlamadan önleyebilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş