Gündem

BAKAN KOCA: YENİ PERİYOTTA HERKESİN İŞİN KARŞILIĞINI ALDIĞI SİSTEM GELİŞTİRİLMELİ  – YİNE 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Biz yeni devirde ek ödemeyi farklılaştırmak istiyoruz. Ek ödemeyi farklılaştırırken, bugüne kadar performans ismiyle isimlendirilen bir sistem var. Bu performansın hepimiz, adaletsizliğin sembolü olduğuna inanıyor muyuz; inanıyoruz. Hasebiyle bu performans sistemi değişiyor olmalı. Bu yeni periyotta herkesin yaptığı işin karşılığını alabilir olduğu bir sistem geliştirilmeli” dedi.

Bakan Koca, 58 doktorun iştirakiyle bakanlıkta 6,5 saat süren toplantıda sunum yaptı. Bakan Koca, doktorların yaşadığı külfet ve tahlil tekliflerini sıralayarak, “Farklı sıhhat kurumlarında, farklı pozisyonlar ve uzmanlık kollarında farklı bakış açılarına sahip doktorlar olarak bir ortaya geldik. Davetimi kabul ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Bugün çoğumuzun büyük oranda mutabık kalacağımıza inandığım bir yeni realite üzerinde duracağız. Bu yeni realite açıklığa kavuştuğunda taşıyıcı ögesini doktorların oluşturduğu bir yapının toplamında maddelerle garantiye alınmış bir değişim olduğunu göreceğiz. Yıldırıcı, umut kırıcı, örseleyici deneyimlere yol açan, güzel bir yere varmayacağı açıkça görülen bir mecra terk edildi. Şu an için kimilerimize sis içinde üzere görünse de mesleğin yeni bir icra tabanı oluşuyor. Birtakım zorluklar tekrar olacak ancak şevk kırıcı, insanı meslek seçimiyle hesaplaşmaya itecek meseleler gündemden düşecek” dedi.

EMEKLİLİK HUSUSLARI

Bakan Koca, emeklilik bahisleriyle ilgili yaşanan kahırlara değinerek, “Biz emeklilik konusunda ‘tek bordro’ olacak dedik. İstenen de buydu. Bizim 2008 sonrası bu 14 yılda 6 bin 500 lira, 7 bin lira üzerinden prim kesilerek emekli olacaklarımız var. Bundan bu türlü prim sistemi dışında bütün doktor arkadaşlar, ek gösterge ile emeklilik maaşı alacaklar; profesör arkadaşların bir altında olmak üzere emekliliği sağladık. Bunun da sahiden çok değerli bir kazanım olduğunu bilelim. Ek ödeme ve maaşlarda, biz yeni devirde ek ödemeyi farklılaştırmak istiyoruz. Ek ödemeyi farklılaştırırken, bugüne kadar performans ismiyle isimlendirilen bir sistem var. Bu performansın hepimiz adaletsizliğin sembolü olduğuna inanıyor muyuz; inanıyoruz. Münasebetiyle bu performans sistemi değişiyor olmalı. Bu yeni devirde herkesin yaptığı işin karşılığını alabilir olduğu bir sistem geliştirilmeli. Bunu hastane bazlı yaptığınızda hastaneden hastaneye farklılıklar doğuyor. Bunu vilayet bazlı hatta Türkiye bazlı yapmalıyız” diye konuştu.

Bakan Koca, ayrıyeten özlük hakları ve ek ödeme ile ilgili olarak rahatlatıcı bir yönetmeliğin çıkarılmasının ana amaçları olduğunu kaydederek, “Yönetmelik ile bir sonucu elde etmekten yanayım. Onun için de 1 Temmuz’dan itibaren başlatmayı, 1 Temmuz’dan itibaren başlananın da 15 Ağustos’ta görülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

MANZARA GEÇİLİYOR

Haber-Kamera: Kaan ULU/ANKARA, –


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş