Gündem

Bağışıklık sisteminizin zayıfladığını gösteren 3 işaret 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Birçok insan bağışıklık sistemlerinin sıhhatini nasıl ölçebileceklerini merak ediyor. Bağışıklık sistemi dinamik bir yapıdır, daima değişir ve bir organ üzere olmadığı için tek bir testle kesin gücünü yahut zayıflığını belirleyemezsiniz.

Fakat, kimi ikaz işaretleri zayıflamış bir bağışıklık sistemini gösterebilir. Kendinizde bu ihtar iaşretlerini görüyorsanız, bağışıklığınızı güçlendirmek için birtakım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi, bedenin düzgün işleyişini ve hayatta kalmasını tehdit eden unsurlara karşı kendini savunma yeteneğidir. Bu tehditler 3 tiptedir; mikroplar (virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler), kanserli hücreler ve yabancı bir cisim.

Yaş yahut hastalıkla birlikte bağışıklığın zayıfladığı ve bedenin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale geldiği bilinmektedir. Hastalıklar çoklukla daha sık ve daha şiddetli hale gelir. Sıradan bir grip, pnömoniye dönüşebilir ve ölümcül olabilir.

Soğuk algınlığı ve grip üzere yaygın enfeksiyonlara karşı vaktinde çabayı ve tıpkı vakitte kansere karşı uzun vadeli gayretleri sağlayan bağışıklık sistemidir. Bu nedenşe sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak çok değerlidir.

Zayıflamış bağışıklık sistemi için risk faktörleri

Kimi risk faktörleri, zayıf bir bağışıklık sisteminin gelişimini tetikler. Bağışıklık sistemi için risk faktörleri şunlardır:

Yetersiz ve istikrarsız beslenme, bağışıklık zayıflamasının en kıymetli nedenidir ve bedeni çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bunun haricinde hareketsiz ömür usulü, uyku eksikliği, kronik gerilim, çok kilo ve toksinlere maruz kalma da bağışıklığı zayıflatır.

Bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu gösteren 3 işaret

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi belli meseleleri ortaya çıkarabilir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren en yaygın 3 belirti şunlardır:

Sık sık hastalanmak ve uzun müddette güzelleşmek

Yılda bir yahut iki sefer soğuk algınlığı yaşıyorsanız panik yapmayın. Birden fazla hasta bir haftadan daha kısa müddette düzgünleşir. Fakat haftalarca süren semptomlarla daima olarak soğuk algınlığı yahut nezle yaşıyorsanız yahut sık sık besin zehirlenmesi yaşıyorsanız, bunun nedeni bağışıklık sisteminizin yavaş reaksiyon vermesi olabilir. Bağışıklık sistemi ziyanlı hususların bedeninize girmesini maniler. Bunu tüm hastalık yapan unsurlara ve yaralanmalara karşı birinci savunma sınırı olarak düşünebilirsiniz.

Daima gerilim halinde olmak

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan beşerler ekseriyetle başka insanlardan daha fazla gerilime girerler. Kronik gerilim beden için epeyce berbattır. Bağışıklık düzensizliğine ve bağışıklık baskılanmasına neden olarak enfeksiyonların artmasına ve güzelleşme mühletinin uzamasına neden olur. Ayrıyeten kolit, egzama ve astım üzere alerjik tepkilerin tetiklenmesine neden olabilir.

Sık sık uçuk yaşamak

Uçuklara neden olan virüsler, herpes virüsleri ailesine aittir. Bir defa uçuk virüsü kaptığınızda bedende uyku durumuna geçer. Gerilimli olduğunuzda ya da hücresel bağışıklığınız zayıfladığında virüs, çoğalabilir ve kendini tekrar aktifleştirebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ipuçları

Zayıf bir bağışıklık sisteminin önlemek için kimi önlemler alabilirsiniz. İşte güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için en güzel hayat şekli alışkanlıkları.

Sağlıklı beslenme

Yetersiz beslenme, zayıf bağışıklık sisteminin ana nedenidir. Tüm dünyada mikro besin eksikliği giderek yaygınlaşmaktadır. Abur cuburların popülaritesi nedeniyle bunun olduğu düşünülmektedir. Yetersiz beslenme vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanır.

Çalışmalar çinko, selenyum, demir, bakır, kalsiyum, folik asit ve A, B6, C ve E vitaminlerinden yalnızca birindeki eksikliğin bağışıklık işlevini bozduğunu göstermiştir.

Her gün gereğince meyve ve zerzevat, protein ve sağlıklı yağlar tüketilmesi kıymetlidir.

Antrenman

Nizamlı fizikî aktivitenin birçok yararı vardır. Kalp ve damar sıhhatini güzelleştirir, kas kütlesinin korunmasını sağlar, tansiyon düzeylerini olağanlaştırır, kilo denetimini sağlar ve kronik hastalıklarla bağlı çeşitli risk faktörlerini azaltır.

Genel sıhhati geliştirmenin yanı sıra idmanın bağışıklık üzerinde de direkt tesiri vardır. İdman, kan deveranını güzelleştirerek bağışıklık sistemi hücrelerinin bedende daha kolay dolaşmasını sağlar. Bu âlâ dolanım, örneğin bir yaranın daha süratli düzgünleşmesini sağlar. Ayrıyeten kimi bağışıklık hücrelerinin fizikî aktivite ile uyarıldığı gözlemlenmiştir.

Gerilim idaresi

Gerilim daima yahut uzun vadeli olarak mevcutsa, sıhhat üzerinde ziyanlı bir tesire sahiptir. Gerilim, kortizol ve adrenalin üzere gerilim hormonlarının salınmasına neden olur. Bu hormonlar kısa vadede yararlı olabilir, lakin uzun bir müddet boyunca üretilirlerse ziyanlıdır. Bu hormonlar uzun vadede sitokinlerin üretimini engelleyerek direkt bağışıklık sistemine ziyan verirler.

Bağışıklık için öteki kıymetli faktörler

– Gereksinimlerinize nazaran kâfi uyku saatini ayırın (ortalama 7 ila 9 saatlik bir gece uykusu). Ayrıyeten, kâfi ölçüde dinlenin.

– Sigara içmeyin.

– Sağlıklı bir kiloda olun.

– Uygun tedbirleri alarak besin zehirlenmesi riskini en aza indirin.

– Yaşınıza ve özel risklerinize nazaran uygun tıbbi testleri yaptırın.

– Antibiyotikleri yalnızca mutlaka gerekliyse kullanın ve uygun dozu takip edin. Antibiyotiklerin neden olduğu ishali önlemek ve bağırsak florasını güçlendirmek için probiyotikleri kullanın.

– Mümkün olduğunca az kimyasal içeren mesken eserleri kullanın, meyve ve sebzelerinizi akan su altında yıkayın.

– Enfeksiyon kapmamak yahut bulaştırmamak için temel hijyen tedbirlerini alın.

– Bilhassa yemek hazırlamadan evvel ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın.

– Hapşırırken yüzünüzü dirseğinizin içine gerçek çevirin.

– Yaralarınızı temizleyin ve pansuman yapın. Düzgünleşme sürecinde kabukları çıkarmayın ve sivilceleri patlatmaktan kaçının.

– Enfeksiyon semptomlarının (ishal, ateş vb.) varlığında meskende kalın.

– Mutfak ve banyo yüzeylerini çamaşır suyu üzere bir temizleyiciyle tertipli olarak dezenfekte edin.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş