Gündem

Hıçkırıktan kurtulmanın 10 yolu 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Hıçkırık, diyafram ve göğüs duvarını oluşturan ve nefes almaya yardımcı olmak için kaburgalara bağlanan interkostal kasların istemsiz spazmodik kasılmalarıdır. Her spazm, akciğerlere hava akışına neden olur, bu da ses tellerinin keskin bir halde kapanmasına ve karakteristik bir boğuk sese neden olur.

Birçok vakit hıçkırıklar beklenmeyen bir halde ortaya çıkar ve uzun müddet devam edebilir. İrtibatı, konsantrasyonu, yemek yemeyi ve uykuya dalmayı mahzurlar.

Birinci hıçkırık nöbetleri, anne karnında, hamileliğin 25. haftası civarında başlar. Hışkırık yetişkinlerde çocuklara nazaran çok daha az sıklıkla görülür.

Yıllarca sürebiliyor

Hıçkırıklar çoklukla 20-30 dakika içinde geçer, lakin istisnalar vardır. Guinness Rekorlar Kitabı’na nazaran, tarihteki en uzun hıçkırık nöbeti Amerikalı Charles Osborne’da kaydedilmiştir.

Osborne, 1922’de hıçkırmaya başladı, lakin tedavi edilemedi ve hıçkırık 1990 yılına kadar devam etti. Dakikada 20-40 sefer hıçkıran Osborne’un toplam 430 milyon kezden fazla hıçkırdığı kestirim ediliyor.

Hıçkırığın nedenleri

Alışılmış hıçkırıklar çoklukla değersizdir ve önemli değildir. Fakat kronik hale gelirse, altındaki durumun araştırılması gereklidir.

Akut hıçkırıklar

Herkesin bildiği olağan hıçkırıklardır. Her yaşta görülürler. Rastgele bir özel tedavi gerektirmeyen hafif bir durumdur.

Ekseriyetle birkaç saniye sürerler. Akut hıçkırıklar bazen birkaç dakika sürebilirken, en fazla 48 saat devam ederler ve tabiatıyla dururlar.

Birden fazla vakit nedeni bilinmemekle birlikte, aşağıdakilerle temaslı olduğu düşünülmektedir:

– Bilhassa baharatlı olarak çok yemek,

– Çok çabuk yemek yemek,

– Ağır alkol tüketimi,

– Sakız çiğneyerek hava yutmak,

– Çok gerilim yahut his yüklü olmak,

– Yemek borusunda tahriş.

Kronik hıçkırıklar

Kimi çok az durumlarda, hıçkırık 48 saatten uzun sürebilir yahut sistemli olarak geri gelebilir. Yemek ve uykuyu bozarak hayat kalitesini tesirler. Bu cins hıçkırıklar bir hastalıkla bağlı olabilir.

Kronik hıçkırıkların nedenleri çeşitlidir:

– Reflü,

– Peptik ülser yahut gastrit,

– Nörolojik hastalıklar,

– Birtakım ilaçların alınması (bazı kemoterapi ilaçları, benzodiazepinler, kortikosteroidler, barbitüratlar, morfin ve anestezikler),

– Ruhsal bir durum.

Kronik hıçkırık durumunda kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır. Bazen hiçbir sebep bulunamaz.

Hıçkırıktan kurtulmak için 10 tesirli yol

Hıçkırıkların resen durmasını beklemek her vakit mümkün değildir. Örneğin, acil bir arama yapmanız gerekiyorsa yahut sessiz olunması gereken bir ortamdaysanız hıçkırığınızı çabucak durdurmak isteyebilirsiniz.

Hıçkırık durumunda aşağıdaki sistemlerden rastgele birini deneyebilirsiniz.

1. Valsalva hareketi

Bu formül, ismini 18. yüzyıldan kalma bir İtalyan tabip olan Antonio Maria Valsalva’dan almıştır. Dalış tutkunlarının güzel bildiği bir uygulama olan valsalva hareketi bilhassa kulakların içindeki basıncı dengelemeyi sağlar.

Burnunuzu parmaklarınızla sıkıştırın ve kulaklarınızı açmak için yavaşça üfleyin. Bu usul vagus sonuna tesir eder, nabzı yavaşlatır ve tahriş olmuş sonu uyararak hıçkırıkları durdurur.

2. Diyaframı harekete geçirin

Göğsünüzü şişirerek derin bir nefes alın ve akabinde nefesinizi birkaç saniye boyunca akciğerlerde tutun. Bu teknik frenik hududu uyarır ve hıçkırığı durdurur.

3. Bir kağıt torba içinde nefes alın

Bu teknik kanda karbondioksit artışına neden olur ve hıçkırıkları durdurur.

4. Su bardağı tekniği

Nefes almayı durdururken bir bardak su için. Frenik sonu uyarmak için teneffüs sürecini birkaç dakika durdurun. Bir bardak suyunuzu çeneniz öne eğik yahut burnunuzu iki parmağınızla sıkıştırarak içmeyi deneyin, bu da işe fayda.

5. Gözbebeklerinizi sıkıştırın

Daha az bilinen, göz kürelerini parmaklarla sıkma tekniği kalp atış suratını yavaşlatma yoluyla frenik sonu uyarır. Göz küresini başparmağınız ve işaret parmağınız ortasında yavaşça sıkabilirsiniz. Dikkatli olun, acı verecek kadar sıkıştırmayın.

6. Limon yahut şeker

Bir limonu ısırın yahut birkaç damla limon emdirilmiş şekeri lisanınızın altına koyun. Bu uygulamanın hıçkırığı neden durdurduğu tam olarak bilinmese de, tesirli bir formüldür.

7. Korkmak

Nedeni bilinmese de bir şok, anlık bir teneffüs durmasına neden olabilir ve kandaki oksijeni birdenbire artırabilir. Ve böylelikle frenik hududu uyarır ve hıçkırığı durdurur.

8. Buz küpü tekniği

Karnınıza bir buz küpü uygulayın. Soğuğun çarpıcı tesiri diyaframı ve frenik hududu tesirler. Hıçkırıklarınız bu halde geçebilir.

9. Öbür bir şey düşün

Yalnızca dikkatinizi hıçkırıktan uzaklaştırın. Dikkatinizi ani hıçkırıklara odaklamadığınızda, hıçkırıklarınız daha az kıymetli hale gelir ve sonunda siz farkına bile varmadan geçer.

10. Diyaframı sıkıştırın

Yere yatın ve dizlerinizi göğsünüze gerçek getirin. Bu durum diyafram bölgesinin sıkışmasına neden olur. Bu frenik sonu gevşetir ve hıçkırıklarınızın geçmesini sağlar.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş