Gündem

Akalazyayı yendi, 8 yıllık çocuk hasreti son buldu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Akalazyayı yendi, 8 yıllık çocuk hasreti son buldu

İSTANBUL İstanbul’da yaşayan 31 yaşındaki Gizem Ezgi Biçen, akalazya hastalığı sebebiyle uzun yıllar katı eser tüketemezken zayıflığından ötürü da çocuk isteğini gerçekleştiremedi. Geçirdiği operasyon sonrası hem hastalığını yenen hem çocuk sahibi olan genç bayan, “30-35 kiloya kadar düştüğümü biliyorum. Sanki anne olamayacak mıyım korkusu vardı, ameliyatla birlikte kilo aldım, akalazyamı yendim, 8 yıllık çocuk hasretim son buldu. 27 yıldır hiçbir biçimde katı yemek yiyemiyordum, operasyon sonrası adana dürüm ortasına adanayı katarak hasretle yedim” dedi.

Zeytinburnu‘nda yaşayan 9 kardeşten üçüncüsü olan 31 yaşındaki Gizem Ezgi Biçen küçük yaşlardan itibaren katı eserleri tüketmekte meşakkat yaşadı, çorba püre tipi eserlerle beslenmeye başladı. Vakit içerisinde sıvı eserleri de tüketmekte zorlanan Biçen için argümana nazaran ailesi birçok doktora gitti fakat tahlil olmadı. Yıllar içinde hayatını zorluklarla sürdüren Biçen, evlenmeye karar verdi. Memnun bir evliliğin akabinde çocuk sahibi olmak isteyen genç bayanın katı eser tüketememesi hasebiyle kâfi kiloda olmayışı çocuk sahibi olmasına mani oldu.

Operasyon sonrası adana dürüm yedi

Genç bayanın, tıbbi sekreterlik yaptığı üniversitede yapılan tetkikler sonucu akalazya hastası olduğu ortaya çıktı. Tedavi usulleri denenen fakat sonuç alınamayan Biçen için laparoskopik heller miyotomi ameliyatı yapıldı. Hastalık nedeniyle 30 kiloya kadar düşen Biçen’in ameliyatının başarılı geçmesiyle tüm aile sevinç yaşadı. Operasyonun akabinde uzun yıllar yemek için hasret çektiği adana dürümü, bir dürümün daha ortasına koyarak tüketen genç bayan, vakitle kilo almaya başladı. Daha evvel 4 defa tüp bebek denemesi başarısız olurken ameliyat sonrası yapılan 5. tüp bebek denemesi olumlu sonuçlandı. Biçen çifti Muhammed Asaf ismini verdikleri bebeklerini sıhhatle kucaklarına aldı. Biçen, 27 yıl sonra katı eser tüketirken, 8 yıllık çocuk hasretinin giderilmesiyle de ikili memnunluk yaşadı. Köfte, lahmacun, kebap cinsleri üzere yiyemediği birçok katı eseri iştahla tüketmeye başlayan Biçen, “Dedesine getirdim” diyerek çocuğuyla birlikte operasyonunu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu’nu da ziyaret etti. Prof. Dr. Bülbüloğlu ise operasyona ait bilgi verirken, benzeri sıkıntıları olan şahısların doktorlardan yardım alması gerektiğine dikkat çekti.

“30-35 kiloya kadar düştüğümü biliyorum”

Yıllar boyunca beslenmekte yaşadığı zorlukları anlatan 31 yaşındaki Gizem Ezgi Biçen, “Kendimi bildim bileli katı besinlerde zorluk yaşıyordum. Bir müddet katılarda devam eden sindirememe, yutamama zorluğu sıvılarda da başladı. Sonra sıvı içecek de alamamaya başladım ya da aldığım eseri geri püskürtmek, kusmak zorunda kalıyordum. Gitmediğim hastane kalmadı, herkes reflü ve gastrit tarafında ilerlemeye başladı, vermiş oldukları ilaçlar tam bilakis beni daha berbat yapmaya başladı. Sonradan akalazya teşhisi konuldu, biraz geç konuldu. Teşhis geç konulduğu için sorun yaşadım, 30-35 kiloya kadar düştüğümü biliyorum. Toplumsal hayatımı büsbütün art plana atmıştım. Sanki yersem kusar mıyım korkusu vardı, ameliyatımdan sonra toplumsal hayatım büsbütün açıldı. Zayıflığımdan ötürü kimi özel klinikler hamile kalamayacağımı söylüyorlardı. Ameliyatla birlikte kilo almam tedavimi de olumlu etkiledi. Bu ameliyatla birlikte gebe de kaldım” tabirlerini kullandı.

“Akalazyayı yendim, 8 yıllık çocuk hasretim de son buldu”

Zayıflığı nedeniyle birçok denemesine karşın çocuk sahibi olamadığını, ameliyat sonrası ise çocuğunu kucağına alarak büyük memnunluk yaşadığını anlatan Biçen, “8 sene boyunca tedavi gördük, evvel akalazya ameliyatımı oldum sonra da 5. tüp bebek denememi yaptım, ameliyattan 6 ay sonra da gebe olduğumu öğrendim. Üçüz gebeliğe hamileydim, ikizlerinki sonlandırılmak zorunda kalındı. Akalazyamı yendim, 8 yıllık çocuk hasretim de akalazya tedavisinden sonra son buldu. Erken teşhis hayat kurtarır, nitekim ben bunu bu hastanede öğrendim. Ertan Hoca çocuğumun dedesi oluyor, ben ona artık hekim değil de baba gözüyle bakıyorum. Doktorluktan çok babalık yaptı bize, benim hayatıma ışık veren bir baba diyebilirim, o yüzden kendisine torununu getirdim. Sanki sözleri başımda çok kurcalandı, sanki anne olamayacak mıyım, annelik hissini büsbütün rafa mı kaldıracağım üzere. Operasyon sonrası adana dürüm ortasına adanayı katarak hasretle, iştahla, kesintisiz yedim, birinci olmuştu. Birinci sefer oturduğum yerde 5 dakikada bir dürüm bitirdim. 27 yıldır hiçbir biçimde katı, sıvı bir şey yiyemiyordum, 27 yıl sonra katı başta olmak üzere sıvıyla da devam ettim. Büsbütün olağana döndüm şu an durduramıyorum kendimi hatta bir orta korktum kilo alıp başını gidiyordu” dedi.

“Hormonların ahengi olmayınca çocuk sahibi olunamıyor”

Hastasının durumuna ait bilgi veren ve benzeri sorunları olan bireylerin tabiplerden yardım alması gerektiğini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu şöyle konuştu: “Hastamız bilhassa katı yiyecekleri yiyememe, sıvı dediğimiz şeyleri de içmekte badire yaşayarak gelmişti. Kilosu hayli zayıftı, kilo alamama, yemek yerken yutamama sorunlarıyla gelmişti. Bir bireyde yemek yemeyle ilgili bir kasvet yaşanıyorsa endoskopi ve manometre bulgularıyla akalazya teşhisi koyuyoruz. Bu hastamızda da laparoskopik heller miyotomi dediğimiz kasların sorun olan, gevşemeyen kısmını ameliyat ettik. Çok fazla kilolu olduğunda da hormonlarda bir bozukluk oluyor, çok zayıf olduğunda da bilhassa yağ dokusu östrojen üretimi açısından çok kıymetli. Şayet o hormon ahengi olmazsa çok zayıf olanlarda da tıpkı eza yaşanıyor. Kilonun belli bir ölçüde olup hormonları üretebilecek kapasitede olması lazım. Akalazyalı hastalarda genç bayanlarda kilo durumu çok zayıf olduğu için yeteri kadar bir hormon salınımı ve hormonların ahengi olmayınca çocuk sahibi olunamıyor. Yaklaşık 1,5 yıl evvel gelmişti, teşhis konulduktan sonra 6 ay içinde yaklaşık 13-14 kilo civarında aldı. Sonrasında hamile kaldı ve çocuk sahibi oldu. Şu anda sağlıklı, sıhhatli bir çocuğa sahip keyifli bir halde yaşıyor. Çok kilo yahut çok zayıf olmak birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Çok kilolularda da tansiyon, şeker, üzere kimi kanser çeşitleri birçok hastalıklar oluyor lakin zayıf olanların da kendine ilişkin kimi sorunları oluyor onlardan bir tanesi de çocuk sahibi olamamak”

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş