Gündem

Ağız bakım sularındaki tehlike: Tat alma duyusunu etkiliyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

– Ağız bakım sularındaki tehlike: Tat alma duyusunu etkiliyor

Her gün kullanılan ağız bakım sularındaki tehlike

İSTANBUL – Ağız ve diş paklığı için kullanılan ağız bakım suları ile ilgili olarak Diş Doktoru İbrahim Barış Parlak, “Ağız bakım sularını 3 ya da 4 haftayı geçmeyecek biçimde kullanmasını öneriyoruz. Zira yararından çok ziyanı olabilir. Bilhassa tat alma duyusunu olumsuz etkileyebiliyor” dedi. Parlak ayrıyeten yalnız diş doktoru tavsiyesi ile kullanılmasının yanlışsız olacağının da altını çizdi.

Ağız ve diş sıhhati için günlük olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı üzere rutinlerin yanına ağız bakım suları da eklendi. Bilhassa son yıllarda her gün diş fırçalama sonrası kullanım alışkanlığının artması ile ilgili olarak İstanbul Arel Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi Kısmı Öğretim Vazifelisi Diş Doktoru İbrahim Barış Parlak ihtarlarda bulundu. Diş Doktoru İbrahim Barış Parlak, rutin kullanımının gerçek olmadığını, diş tabibi tavsiyesi doğrultusunda ve en fazla 3-4 haftayı geçmeyecek halde uygulanması gerektiğini söyledi. Daima kullanılması durumunda dişlerde kahverengi lekelenmeler oluşabileceği üzere tat alma duyusunun da azalmasına sebep olabileceğini vurgulayan İbrahim Barış Parlak, “O yüzden rutin olarak kullanmaktan çok diş doktoru tavsiyesi üzerine ve belirtilen vakitlerde kullanmakta yarar var” dedi.

Ağız ve diş sıhhati konusunda ağız bakım sularının yardımcı olarak kullanılabileceğini lisana getiren Barış Parlak, “İlk evvel mekanik paklık değerli. Yani diş fırçalamak, diş ipi ve orta yüz fırçası kullanımı diş paklığında olmazsa olmazlarımızdır. Bunların dışında ağız bakım suyunu yardımcı olarak kullanmaktayız. Ağız bakım sularının tabi ki de yararı var. Diş eti hastalıklarını engellemeye yardımcı, diş çürüklerini yani dişin en dış katmanı olan mine dokusunu güçlendirici tesire sahip. Ayrıyeten ağız kokusunu da düzgün geliyor” halinde konuştu.

“Sadece diş doktoru tavsiyesinde kullanılmalı”

Yararlarını görebilmek için fakat diş tabibi denetiminde kullanılması gerektiğini hatırlatan Parlak, “Altı ayda bir rutin diş tabibi denetimlerinizde şayet doktorunuz kullanmak için gerekli bir sebebinizin olduğunu düşünüyorsa yani diş çürüğüne meyilli bir diş yapınız ya da ağız kokusu ile ilgili bir sorununuz varsa tavsiyede bulunabilir. Ancak hastalarımıza ağız bakım sularını 3 ya da 4 haftayı geçmeyecek biçimde kullanmasını öneriyoruz. Zira yararlarından çok ziyanları olabilir. Diş dokularında kahverengi lekelenmeler ayrıyeten tat alma duyusunda zayıflama da görülebiliyor. O yüzden rutin olarak kullanmaktan fazla diş doktoru tavsiyesi üzerine ve belirtilen vakitlerde kullanmakta yarar var” tabirlerini kullandı.

Ağız içi her vakit steril olmalı mıdır?

Parlak ayrıyeten ağız içi sterilizasyonun abartılarak doğal mikroorganizma yapının bozulmaması gerektiğini de aktardığı tavsiyelerine şu halde devam etti:

Ağız florasının kendine mahsus mikroorganizmaları mevcuttur. Lakin diş eti hastalıklarında ve diş çürüklerinde bu mikroorganizmalar artış gösterebiliyor. Aslında ağzımızın içi her vakit steril bir ortama sahip değil. Mikroorganizmalara sahip bir ortam ve bunlar sağlıklı bireylerde bir istikrar halinde. Bunları daima yok etmeye çalışmak yanlışsız bir yaklaşım değildir.”

İçerik değişikliği farklı sorunlara tahlil oluyor

Son olarak ağız bakım sularının içinde bulunan etken unsurların hangi soruna tahlil olabileceğini anlatan Parlak, “Ağız bakım sularının bir grup etken hususları var. Bunlardan kimileri, Klorheksidin, florür ve alkol. Klorheksidin bazlı olanlar daha çok diş eti hastalıkları olanlarda, florürlüler diş çürüklerinde, alkol bazlı olanlar ise daha çok ağız kokularında tesirli oluyor. Bireyler kendi başına marketten ya da eczanelerden almaktansa diş tabiplerinin denetiminde ve tavsiyesinde alırlarsa daha gerçek olur” diyerek kelamlarını tamamladı.

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ