Personel Sağlık

Diş Eti Flap Operasyonu 112 Acil Fm

Paylaş

Diş eti flap operasyonu, lokal anestezi ile birlikte diş etlerinin alt kısmına yapılan ameliyat olarak tanımlanmaktadır. Yaklaşık bir saat süren bu operasyon her yapıldığında yarım çeneye yani altı yedi diş biçiminden uygulanmaktadır. Diş sayısının on adede kadar ulaştığı durumlar da olmaktadır. Yapılan uygulama varsayım edildiği üzere sıkıntı bir operasyon değildir. Çoklukla birinci muayenenin akabinde üç hafta geçtikten sonra hastalar ameliyata alınmaktadır.

Diş etlerinde gözle görülür halde çekilme, koku, kanama ya da kızarıklık üzere durumlar görüldüğünde çoğunlukla diş eti uzmanları ameliyat yapılması gerektiğini belirtmektedir. Periodontist olarak isimlendirilen uzmanlar hastalığın durumuna bağlı olarak birkaç dişi ya da tümünü ameliyat edebilmektedir. Yapılacak olan uygulama hastanın durumuna nazaran değişkenlik göstermektedir.

Diş Eti Flap Operasyonu Nasıl Yapılır?

Diş eti flap ameliyatı lokal anestezi ile birlikte yapıldığından ötürü hastalar bir şey hissetmezler. Uygulama sırasında öncelikle çenenin iç kısımlarına birkaç kere olacak biçimde iğne yapılır. Ekseriyetle ameliyatın en güç kısmının iğne evresi olduğu söylenir. Çene kısmı büsbütün ameliyata hazır hale geldikten sonra diş etlerinde bulunan iltihaplar temizlenerek dişler tıraşlanır. Daha sonra ise diş etleri düzgün hale getirilerek diş etleri dikilir.

Operasyon sonrasındaki on günlük müddette dişler son derece hassastır ve bu nedenle sıcak ve soğuk içecekler ile katı ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıyeten alkol tüketiminden de kaçınılması gerekmektedir. Aksi takdirde kullanılan antibiyotikten ötürü beden için ziyanlı olmaktadır. Emsal durum sigara içen bireyler için de geçerlidir. Ayrıyeten ameliyat sonrasında diş bakımına ve paklığına ihtimam göstermek de gerekmektedir.

Diş Eti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş eti ameliyatı sonrasında kısa müddet içerisinde uygunlaşmak için hekim tarafından verilen ilaçlara ve tekliflere eksiksiz halde uyulmalıdır. Yemeklerden sonra kesinlikle ağız çalkalanmalıdır. Şayet hasta protez kullanıyorsa ameliyattan sonraki iki hafta boyunca protezleri mümkün olduğunca az kullanmalıdır. Operasyonun akabinde şişlik olmaması için ilgili bölgeye dış kısımdan buz uygulaması yapılabilir. Bilhassa birinci yirmi dört saat hastaların daha dikkatli olmaları gerekmektedir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş