Gündem

Son dakika haber: Bursa Kent Hastanesi hekimleri yanıklarda birinci müdahalede yapılması gerekenleri anlattı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezinde misyonlu doktorlar, yetişkin ve çocuklarda sık görülen yanık olaylarına karşı alınacak önlemler ve birinci müdahale sırasında yapılması gerekenler konusunda ihtarlarda bulundu.

Vilayet Sıhhat Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, 2 poliklinik, 12 servis yatağı, 6 faal ağır bakım yatağı, 2 ameliyathanesi bulunan Bursa Kent Hastanesi Yanık Merkezi, sadece Bursa’ya değil, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden gelen yanık olaylarına da tedavi hizmeti veriyor.

Merkezde son periyotta yetişkinlerde elektrik çarpması, çocuklarda ise çay, kahve, mangal nedeniyle olan yanık müracaatları artış gösterdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen tabiplerden Opr. Dr. Selma Beyeç, şu bilgileri paylaştı:

“Bursa’nın sanayi kenti olması nedeniyle endüstride iş sıhhati güvenliği önlemlerine uyulmaması yahut ferdî hami ekipmanların kullanılmaması sonucu biraz da dikkat eksikliği ile elektrik çarpma olayları sık gelmeye başladı. Olağan ki sanayi elektriği ya da yüksek tansiyon sınırı çarpılmaları ekstra ehemmiyet arz ediyor. Bazen tek bir hasta değil, 5-6 hastanın birebir olayda çarpıldığı da oluyor. Biz erken devirde acil yardımlarından tutun, ileri periyotlarda ameliyatlara ve sonrasında rehabilitasyonlarına elimizden geldiğince çabalıyoruz. Bu tip hastaların kayıplarını şimdiye kadar yaşamadık.”

Beyeç, elektrik akımına kapılan bireye yardım etmek için çabucak müdahale edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Öncelikle mevcut elektriği kesmek ve ardından bütün travma hastalarında olduğu üzere 112’ye haber vermek gerektiğini aktaran Beyeç, “Tek başınıza müdahale edemeyeceğiniz bir durumdur. Hayati durumu düzeltebilmek için bir sıhhat çalışanın yardımcı olması gerekir. Sonrasında da acilen birinci yardımın yapılacağı hastaneye taşınması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Elektrik akımına kapılma sonrası yüksekten düşmenin de yaşanabileceğini vurgulayan Beyeç, şöyle devam etti:

“O nedenle birinci yapılacak yardımlarda bunun öngörülebilmesi gerekiyor. Hastaya elektrik çarpmıştır lakin birebir vakitte yüksekten düşmeye bağlı künt travmaların tesirleri, kemik kırıkları, karaciğer ya da dalakta hasar oluşabilir. Beyin kanaması geçiriyor olabilir. Bunların da kesinlikle tetkik edilmesi ve ona yönelik tedbirlerle hastaneye taşınıp, hastanede de tetkiklerin genişletilmesi gerekiyor”

Anne babalara ikaz

Opr. Dr. Sabriye Dayı ise çocuklarda meydana gelen yanıklara dikkati çekerek, çay ve kahve yanıklarının çoklukla anne kucağında yahut yanındayken geliştiğini belirtti.

Bu cins yanıkların engellenebilir olduğunu kaydeden Dayı, “Ancak bu engellenebilir olayları ihmal ettiğimiz için de çocuklar çok derin yanıp, çok uzun müddetler merkezimizde yatmak zorunda kalıyor ve hayati tehlikeleri oluyor. Sıcak şeylerin çocukların yanında bulundurulmaması gerekiyor. Çocuk yürümüyor fakat emekliyor olabilir yahut çocuk birden zıplayıp tezgah üstündeki bir şeyi kendi üstüne gerçek düşürebilir. Dikkatli olmak gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Cildin yanmasıyla çok fazla sıvı kaybının oluştuğunu aktaran Dayı, bu durumun böbrekleri, kalbi ve akciğeri çok fazla yorduğunu ve çocuğun hayatına mal olabileceğini kelamlarına ekledi.

AA / Elif Hasret Çelikler – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş