Gündem

Özel çocuklarının eğitimi için Türkiye’nin yolunu tutuyorlar 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Yurt dışında yaşayan Türk aileler, otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi için Türkiye‘yi tercih ediyor.

Otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocuklarının eğitimi için arayışa giren gurbetçi aileler, Türkiye‘nin yolunu tutuyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden aileler, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan özel rehabilitasyon ve eğitim merkezinde çocuklarının eğitimini sürdürüyor.

Çocukların gelişimi için hayvanların eğitime entegre edildiği merkezde kişisel, duyu, oyun ve atla terapi üzere prosedürlerden de faydalanılıyor.

“Özel eğitim için vatanımıza geldik”

Almanya’dan iki ay evvel 4 yaşındaki oğlunun eğitimi için merkeze gelen Mehmet Kocaağa, AA muhabirine, özel eğitimin problemli ve sıkıntı bir süreç olduğunu söyledi.

Bu hususta önemli bir rehber ve yol gösterenin gerektiğini belirten Kocaağa, “Zaman çok kıymetli diyebilirim. Anne ve baba olarak makul bir yıpranma süreci yaşadık. Bunu atlatmamız gerektiğini düşündük. Özel eğitim için araştırma yaptık ve Türkiye‘ye geldik. Bulunduğumuz ülke tıp açısından geride olan bir ülke değil ancak süreç Türkiye‘ye nazaran daha yavaş işleyebiliyor. Bizim vaktimiz kısıtlıydı. Türkiye özel eğitim alanında sistemdeki büyük bir açığı dolduruyor. Burada çocuklar çok keyifli.” diye konuştu.

Tuğçe Al da 5 yaşındaki oğlunun eğitimi için Almanya’dan geldiğini aktararak, “Özel eğitim için vatanımıza geldik. İzmit aklımın ucundan geçmezken buradan mesken dahi aldım. Eğitime sık sık geleceğimiz için mesken almamız gerekti.” sözlerini kullandı.

Al, oğluna teşhis konulduktan sonra bir ay boyunca özel eğitim merkezi için araştırma yaptığını lisana getirerek, “Burayı internetten tesadüfen bulduk. Artık ikinci ayımızı dolduruyoruz. Sıkıntı bir süreçti lakin hoş ilerliyoruz. Başka gurbetçi ailelerle hoş arkadaşlıklar kurduk. Ortamızda çok hoş diyaloglar oldu.” halinde konuştu.

“Özel eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz”

Özel eğitim merkezinin yöneticisi Mehmet Ali Kaşka, hizmet vermeye başladıklarından beri 8 yılda 24 ülkeden konukların özel eğitim için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Gurbetçi ailelerin çocuklarına teşhis konulduktan sonra arayış içerisine girdiğini anlatan

Kaşka, “Eğitimi hayvanlarla uygulayan bir kurumuz. Biz yalnızca hayvan terapisini uygulamıyoruz. Özel eğitimin içerisine hayvanları entegre ediyoruz. Gurbetçilerimiz eğitim almak için buraya geliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Kaşka, Türkiye’nin özel eğitim alanında kıymetli bir yere sahip olduğuna işaret ederek, özel eğitim merkezlerinin bir hastane değil, bir eğitim alanı olarak görülmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

AA / İbrahim Aktaş – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş