Gündem

Çocuklarda dil bozukluğuna dikkat… Konuşma bozukluklarını göz ardı etmek risk oluşturuyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Çocuklarda lisan bozukluğuna dikkat… Konuşma bozukluklarını göz gerisi etmek risk oluşturuyor

KOCAELİ – Çocuklardaki konuşma bozuklukları ve gecikmeleri konusunda ebeveynleri uyaran uzmanlar, lisan bozukluklarına dikkat çekti. Bu sorunun göz gerisi edilmesi halinde etrafına kapalı formda büyüyen çocuklarda gelişim geriliklerinin arttığını belirten Ruhsal Danışman Zeynep Başkan, “Çocuklar ismine reaksiyon vermiyorsa, söz çıktıları yoksa yahut etrafa karşı duyarsız kalıyorsa o vakit ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Çocukların ağızından çıkan birinci sözler ebeveynleri için kıymet biçilemez. Lakin çocukların erken yaşlardaki konuşma bozukluklarını ve gecikmelerini göz gerisi etmek ve vakte yaymak, büyük risk oluşturuyor. Her çocuğun gelişim süreci farklılık gösterirken, ailelere büyük vazifeler düşüyor. Bilhassa ebeveynlerin çocukları dikkatli bir formda takip etmesi gerekiyor.

Çocuk konuşmaya başladığında, tek sözle bize birçok şeyi anlatmaya çalışıyor olabilir”

Çocuklardaki konuşma bozukluğu ve geriliğin doğumdan itibaren takip edilmesi gerektiğini belirten Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Ruhsal Danışman Zeynep Başkan, bebek kendini birinci olarak ağlayarak söz etmeye çalışır. İsteklerini ve gereksinimlerini ağlayarak etrafına anlatmaya uğraşlar. Daha sonrasında babıldama devri gelir 6-7 ay süren bu periyotta bebek hecelerle ses çıkarmaya başlar. Ortalama 1 yaşına geldiğinde ise söz çıktıları vermeye başlar. Örneğin anne, baba, dede üzere sözcükler söyler. Çocuk konuşmaya başladığında aslında tek sözle bize birçok şeyi anlatmaya çalışıyor olabilir. Şayet çocuk gelişimi normalinin dışında performans sergiliyorsa örneğin ismine reaksiyon vermiyorsa, söz çıktıları yoksa yahut etrafa karşı duyarsız kalıyorsa o vakit ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

“Bebekler ortalama 1 yaş civarına geldiğinde hala daha söz çıktısı yoksa harekete geçilmelidir”

Bebeklerin daha birkaç aylıkken annesinin sesini tanıyıp reaksiyon verdiğini tabir eden Başkan, “Çevresel faktörler bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Şayet çevresel faktörlere bebeklikten itibaren duyarsızsa ismine reaksiyon vermiyorsa, hiçbir halde ailesi ve etrafı ile bağlantıya geçmiyorsa aileler dikkat etmelidir. Bebekler ortalama 1 yaş civarına geldiğinde hala daha söz çıktısı yoksa ve etrafa ilgisizlik hala daha devem ediyorsa harekete geçmekte yarar var” diye konuştu.

“Sağlık taraması ve özel eğitimin eş vakitli olarak ilerlemesi gerekiyor”

Çocuklarda lisan bozukluğu tanısı konulduğundan itibaren, hem sıhhat taramasının hem de özel eğitimin birlikte yapılması gerektiğinin altını çizen Lider, “Maalesef ki aileler genelde sıhhat taramasından bebeklerini geçirip, özel eğitimi art plana atıyor. Bu epey yanlış bir yaklaşımdır. Hem sıhhat taraması hem de özel eğitimin eş vakitli olarak ilerlemesi gerekir. Teşhis aldıktan sonra özel eğitime başlamak, erken müdahaleyle, ağır ve hakikat eğitime hayli değerli. Birey etrafı ile irtibat kuramadıkça, etrafa kapalı hayli gelişim geriliği göstermeye başlar ve kendi gelişim yaşının hayli gerisinde performans sergiler” halinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Ardacan Uzun – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ