Gündem

DSÖ: Son 2 haftada global Kovid-19 olay artış oranı yüzde 30 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), son iki haftada dünya genelinde Kovid-19 hadise artış oranının yüzde 30’a yükseldiğini bildirdi.

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 salgınına ait son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün 6 bölgesinden dördünde son haftalarda olay artış oranlarında yükselme gözlemlendiğini belirterek, “Son iki haftada global alanda Kovid-19 hadiseleri, evvelki haftalara kıyasla yaklaşık yüzde 30 arttı.” halinde konuştu.

DSÖ’nün Avrupa ve Amerikalar bölgesinde yeni hadiselerin birçoklarını Omicron varyantının alt varyantı BA.4 ve BA.5’in oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, Hindistan’da ise BA.2.75 alt varyantının yaygın olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, Kovid-19 ile çabayı zorlaştıran birtakım sebepler olduğuna dikkati çekerek, “Birinci sebep test sayılarının birçok ülkede büyük oranda düşmesi. Bu sebepten dolayı Kovid-19’un global alanda gerçek yükünü açık bir biçimde göremiyoruz. İkinci sebep ise ağız yoluyla alınan antiviral Kovid-19 ilaçlarının orta ve düşük gelirli ülkelere ulaşamaması. Üçüncü sebep ise virüsün evrim geçirdikçe aşı etkililiğinin azalması.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 olaylarındaki bu artışın sebepleri karşısında global ve ulusal adımların atılması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Hükümetler, bilim insanları, aşı üreticiler, DSÖ ve vatandaşlar, üzerine düşen vazifesi yapmalı.” dedi.

Ghebreyesus, mevcut olay artışlarının önüne geçebilmek için DSÖ üyesi ülkelere, “risk altındaki şahısları aşılama” ve “antiviral ilaçları herkes için erişilebilir kılma” davetinde bulundu.

Şimdiye kadar antiviral ilaçlardan Molnupiravir’in 20 ülkede kullanımının kabul edildiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, Nirmatrelvir-Ritonavir’i ise 43 ülkenin kullanmayı düşündüğünü kaydetti.

AA / Ömer Faruk Yıldız – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş