Gündem

Gaziantep’te, hem olumlu olay hem de aşılama sayısı arttı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber GAZİANTEP Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Ümit Memnun Tiryaki, koronavirüs hadiselerinde artış yaşandığına söyledi. Tiryaki, haziran ayında günlük 1-2 olan olumlu hadise sayısının son günlerde 300’e kadar yükseldiğini, buna rağmen aşılanma oranlarının da sürat kazandığını belirterek, “Haziran ayında 30-40 olan aşı sayısı şimdi 700’e kadar yükseldi” dedi.

Gaziantep‘te koronavirüs hadise sayılarında artış yaşandı. Mayıs ve haziran ayında günlük 1-2 olan olumlu olay sayısının son günlerde 300’e kadar yükseldiğini belirten Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Ümit Keyifli Tiryaki, olay oranlarındaki hareketlenmeyle birlikte kentte günlük 30-40 olan aşılanma sayılarının da yaklaşık 700’e yükseldiğini kaydetti. Dr. Tiryaki, olumlu olay oranlarındaki artışın ağır bakıma yansımadığını şu anda ağır bakım servislerinde doluluk oranlarının yüzde 5 olduğunu söz etti.

Dr. Ümit Keyifli Tiryaki, müspet olaylarda belirtilerinin daha çok boğaz ağrısı, geniz yanması, ateş, halsizlik, kırgınlık, burun akıntısı ya da tıkanıklığı biçiminde gerçekleştiğini söyledi. Covid-19’un alt varyantlarının ortaya çıktığını söyleyen Dr. Tiryaki, “Covid-19’un alt varyantları ortaya çıkmaya başladı. BA4-BA5 üzere. Şu anda Türkiye’de de görülen hadiseler büyük oranda BA4-BA5. Çıkan olaylar bu iki mutasyondan birisi üzere görülüyor. Laboratuvarlarda da bunu teyit etmiş durumdayız. Covid-19′ salgını şu anda biraz hal değiştirdi. Daha evvelki semptomlarla birebir aynı değil. Şu anda daha çok belirtileri boğaz ağrısı, genizde yanma, hafif ateş, halsizlik, kırgınlık, burun akıntısı yahut tıkanıklığı biçiminde kendisini gösteriyor. Kronik hastalarda ise bu akciğere tutulumu ile öksürük şikayetleri ile vatandaşlar geliyor” diye konuştu.Tiryaki, hastanelerin doluluk oranlarının yüksek olmadığını ve pandemi hastanesi olarak devam edilen Dr. Ersin Arslan Ek Binasında Covid-19 ağır bakım ünitesinin yüzde 3 doluluk oranı gösterdiğini söyledi.Şehirde günlük birkaç olan olumlu olay sayısının süratle artarak 300’e kadar yükseldiğini söyleyen Dr. Tiryaki, “Hastanelerimizin şu anda doluluk oranları yüksek değil. Şu anda tüm hastanelerimiz pak hastane. Pandemi hastanemizin şu anda servislerdeki doluluk oranları da yüzde 5 düzeyinde. Gaziantep’te günlük hadise oranlarımız ise bu hareketlenmeyle birlikte 200 ile 300 hadise ortasında değişiyor. Bu hadise oranlarının daha da yükselmesi kelam konusu olabilir” tabirlerinde bulundu.’GÜNLÜK AŞI SAYILARI 700’E KADAR YÜKSELDİ’Pozitif olay oranlarındaki artışla birlikte aşılanma oranlarında da süratli bir yükseliş yaşandığına dikkat çeken Dr. Tiryaki, şöyle konuştu:

“İnsanlardaki rahatlamayla birlikte ne yazık ki o vakte kadar çok yeterli giden aşılama çalışmaları tüm Türkiye’de bir anda aşağı düzeye indi. Neredeyse yok denilecek kadar az aşı yapılır duruma gelinmişti. Gaziantep’te de aşılama sayıları günlük 30- 40’a kadar düşmüştü. Şu anda ise hadise sayılarındaki hareketlenme ile birlikte aşı sayılarımız da artış gösterdi. Günlük aşı sayılarımız 700’e kadar yükseldi. Vatandaşlarımızı da uyarıyoruz. Aşısının üzerinden en az 6 ay geçmişse, kronik hastalığı varsa, aşı yapılmasında yarar var. Aşı her hastanemizde yapılıyor şu anda. Tüm aşı çeşitlerimiz de mevcut.”


– Gaziantep

Demirören Haber Ajansı / Ahmet Atmaca – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ