Son DAKİKA

Doktor Nedir ?

Paylaş

Doktor tam olarak ne anlama geliyor ve kim kendine doktor diyebilir, kim edemez? Terimin, kökenlerinin ve parametrelerinin bir tartışması alttadır.

Doktor , “öğretmek” anlamına gelen Latince docere fiilinden türemiştir; aynı zamanda aslen bir sıfat olan sadece şimdi hemen hemen her vakit bir müze veya sanat galerisi tur rehberine atıfta bulunmak için bir isim olarak kullanılan docent (bununla beraber profesör olmayan bir üniversite hocasını da anlatım etse de) ve aslen şu idrak etme gelen uysal kelimesinin kökenidir. “Kolayca öğretilen”, sadece buna ek olarak, şimdi ilk önce itaat ve boyun eğme demektir. Aslen bir derse atıfta bulunan ancak şimdi herhangi bir yazılı kanıt yada kanıt veya uzantı olarak herhangi bir yazılı içeriği anlatım eden belge , isim doktrini gibi “öğretme” anlamına da gelir. (Katı, dar inançlara yada bu tür inançlara haiz olan birine doktriner denir.)

Orijinal doktorlar şimdi profesör yada öğretmen dediğimiz kişilerdi; Anatomi, tıp ve öteki sağlıkla ilgili disiplinleri öğretenler, kelimenin tıpla uğraşan muayyen bir profesyoneller sınıfı için bir antet olarak kullanılmasına esin verdi. Bununla beraber, yeniden de, bir inceleme doktorası almış ve “felsefe doktoru” anlamına gelen Ph.D.’nin baş harflerini (çoğu zaman daha eski Ph.D. Biçiminde yazılır) kullanma hakkına sahip birini anlatım eder. (Başlangıçta, “bilgelik sevgisi” anlamına gelen felsefe , şimdi sanatlar ve bilimler olarak adlandıracağımız geniş bir yelpazeye atıfta bulunmuş oldu ve ancak daha sonra mutlaka malumat, hakikat ve ömür çalışmasına ilişik oldu.)

Doktora sahibi ve tıp alanında çalışan, sadece tıp doktoru (MD) veya osteopati doktoru (OD) derecesi olmayanların çoğu zaman bu derecelerden birine sahip olmadıklarını hastalara bildirmeleri icap eder. (Osteopat—kelimeye duyarlı yada kemiğe tepki veren” anlamına gelen Yunanca bir terimden gelmektedir—Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp doktoru derecesine sahip biri gibi hekimlik oluşturmaya yetkilidir, sadece diğer ülkelerde böyle bir uygulayıcının kapsamı daha sınırlıdır. .)

Kiropraktörler, optometristler, eczacılar ve fizyoterapistler gibi öteki birçok tıp pratisyenleri doktora alırlar, ancak adlarından ilkin çoğu zaman Doktor olarak kısaltılan Doktor unvanını kullanamazlar yada kendilerine hekim olarak atıfta bulunamazlar. Ancak, doktora derecesine haiz avukatlar da dahil olmak üzere, bir doktora almış ve tıbbi bir bağlam dışında çalışan kişiler, kelimeyi yada kısaltmayı kullanmakta serbesttirler.

On sekizinci yüzyıldaki sözlükbilimci Samuel Johnson’dan daha yakın zamanlarda yazar ve aktivist Maya Angelou’ya kadar uzanan bazıları bunu yapmış olsa da, geleneksel olarak, fahri doktora almış olanlar terim yada kısaltmasıyla kendilerine hitap etmezler.

Cerrah, operasyonları meydana getiren bir doktordur. Cerrah -ve cerrahın pratiği anlamına gelen ameliyat kelimesi, sonunda , “elle çalışmak” anlamına gelen Yunanca kheirourgos teriminden türemiştir; ara Latince formu chirurgia idi . Bu klasik formlardaki ilk faktör , yirminci yüzyılın başlangıcında iskelet sistemini bir fizik tedavi şekli olarak manipüle eden bir uzmana atıfta bulunmak için türetilen bir kelime olan chiropractor’da görülenle aynıdır ; tekniğe kayropraktik denir . (Kelimelerin ikinci bölümü Yunanca pratik kelimesinden türetilmiştir .) Cerrah ve cerrahide ikinci unsurİşe atıfta bulunan, ergonomide görüldüğü gibi ergo- ön ekiyle ve organ kelimesiyle ilgilidir .

Doktorlar genellikle ameliyattan ziyade ilaçla tedavide uzmanlaşmaları bakımından cerrahlardan farkına varır, ancak birtakım örtüşmeler vardır; Yunanca’dan Latince yoluyla gelen kelime, “tabiat bilimi” demektir ve fiziksel ve fizik ilişkilidir.

Günde beş dakika ayırarak İngilizcenizi geliştirmek ister misiniz? Bir abonelik alın ve günlük yazma ipuçlarımızı ve alıştırmalarımızı almaya başlayın!

doktor nedir ne iş yapar,doktor nedir kısaca,doktor nedir tdk,doktor nedir ingilizce anlatımı,doktor nedir,doktor nedir görevleri nelerdir,doktor nedir kısaca tanımı,doktor nedir ekşi sözlük,doktor nedir araştır,doktor asistanı nedir,doktor alfabesi nedir,doktor asistan nedir,doktor anlamı nedir,dr allianz nedir,doktor arapca nedir,


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş