Gündem

Avrupa’ya giden Türk doktorlara Almanya kapılarını açtı !

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’ya giden doktorlar için “Varsın, giderlerse gitsinler” derken, Almanya Türkiye’den gelecek hekim, mühendis, öğretmen ve akademisyenlere kapıları açtı. Bunlar, Almanya’da 6 aylık “yetişmen yahut asistan” gibi çalıştıktan sonrasında tam kadro işe alınacak.

Türkiye’den geçen sene 1600’den fazla tıp doktoru Almanya’ya iş için gelirken, bunu eğitimli öteki meslek gruplarındakiler takip etti. Doktorların yanı sıra mühendisler, akademisyenler, öğretmenler ve birçok alanda yüzlerce kişi, Almanya’da iş bulup “Mavi Kart” veya çeşitli şekillerde Almanya’ya gelmeye başladı.

Doktorlar, kendi muayenehanelerini açtı ve birçok alanda uzman olanların bu muayenehaneleri de dolmaya başladı.

ALMANYA, ŞARTLARI YUMUŞATIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk doktorların Almanya’yı tercih etmesine “Varsın, gidiyorsa gitsinler” derken, Almanya geçen senenin sonundan itibaren, yurt dışından gelecek “hekim, mühendis, avukat, gazeteci, öğretmen, esenlik sektörü personelleri, akademisyenler” için yasaları yumuşatmaya başladı.

En son, en zengin eyaletlerden Hessen’de 9 Şubat günü alınan kararla “yabancı ülkelerden gelen eğitimli personelin çalışabilmesi için mezuniyet belgesi denkliklerinin kolaylaştırılması” gündeme geldi.

İKİNCİ EĞİTİM ŞARTI KALKTI

Hessen Eyalet Parlamentosu’nda oluşan Eğitim Komisyonu’nda bu yönde yeni yönetmelikler ele alındı ve Türkiye’den gelen doktor, öğretmen, akademisyenler için “Almanya’da tekrar yada uzun soluklu destekleyici öğrenim” görmeleri şartı kaldırıldı.

Buna göre, Türkiye’den gelen beyaz yakalılar, bir süre stajyer olarak vazife meydana getirecek, maaş alacak ve bu eğitimden sayılacak. Örneğin, gelen bir Türk doktor bir süre “asistan tabip” olarak çalışacak. Öğretmen, bir müddet “stajyer” öğretmen olarak görev yapacak. Ortalama 6 ayın sonucunda, tam ekibe hak kazanılacak.

BELİRLİ SEVİYEDE ALMANCA

Bu sürede Almanca bilgisinin geliştirilmesine de özen gösterilecek. Hessen Eyaleti’nin benzeri uygulamalarını diğer eyaletler de hayata geçiriyor.

Türkiye, eğitimli vatandaşlarını elinde tutamazken, Almanya bu yasal değişimlerle, eğitimli eleman açığını dolduruyor.

Almanya’nın çeşitli alanlarda, 1.5 milyon işçi açığı bulunuyor. Bunların başlangıcında da, doktorlar, bilgisayar uzmanları, öğretmen, akademisyen veya muhtelif mesleklerde uzmanlar yer alıyor.

İŞ VİZESİ ALMAK İÇİN GEREKENLER

Bu alanlarda eğitimi ve mezuniyet belgesi olanların, B2 seviyesinde Almanca bilgisinin olması halinde, Almanya’daki bir iş arzına cevap vermesi mümkün.

Yani bir Alman işverenin iş anlaşması ve daveti ile gelip bu ülkede çalışmak, uzmanlaşmış kişiler için artık fazlaca daha rahat. İşverenin davetinin yanı sıra, ikamet edilecek bir ev veya daire, Almanya’dan sosyal yardım alınmayacağına ait bir güvence de gerekiyor.

Sınırlı süreli çalışma izni, yani mavi kartla gelenler, ailesini de getirebiliyor.

Kaynak:Sözcü.com


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ