Gündem

Doç. Dr. Çebi: Çocuklarda kasık fıtığı tedavi edilmezse tehlikeli olabilir 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Çocuklarda kasık fıtığı hastalığı hakkında ihtarlarda bulunan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Çelebi, “Kasık fıtığı kolay bir cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. Lakin tedavi edilmezse, nadiren de olsa önemli komplikasyonlar gelişebilir. Bir fıtık sıkıştığında boğulma meydana gelebilir. Bu, çocuğun bağırsaklarına giden kan akışının kesildiği manasına gelir. Çocuğun bağırsaklarına kan akışının olmaması, doku vefatına neden olabilir. Bu son derece önemli ve tıbbi bir acil durumdur” dedi.

Bebeklerde ve çocuklarda kasık fıtığının kasık bölgesinde oluşan şişlikle kendini gösteren bir sıhhat sorunu olduğunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmı’ndan Doç. Dr. Süleyman Çelebi, hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bağırsaklar karın duvarını aştığında kasıkta fıtık oluştuğunu tabir eden Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Çelebi, “Bebeklerdeki kasık fıtığının ana belirtisi, kasıklarında yahut testis torbalarında (skrotum) deri altında görebileceğiniz bir şişkinliktir. Kasık fıtığı tedavisi cerrahi teknikle yapılmaktadır” diye konuştu.

KASIKLARDAKİ OLAĞANDIŞI ŞİŞLİKLERE DİKKAT

Doç. Dr. Süleyman Çelebi, kasık fıtığının bir bebekte nasıl oluştuğu hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Kasık; karın ile uyluk ortasındaki alandır. Kasık fıtığı; bağırsağın bir kısmı karın duvarındaki bir açıklıktan, kasık kanalından geçtiğinde ortaya çıkar. Kasık kanalı bebeğin karnından cinsel organına kadar uzanır. Kasık kanalının doğumdan evvel kapanması gerekir lakin bazen tam olarak kapanmaz. Bu durum çocuğunuzun bağırsağının kasık kanalından geçmesi için açık bir delik bırakır. Çocuğunuzun kasıklarında yahut skrotumunda olağandışı bir şişkinlik yahut kitle görülebilir. Şişkinliği bazen sadece çocuğunuz ağlarken, öksürürken yahut ıkınırken fark edebilirsiniz.”

PREMATÜRE BEBEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

TEDAVİ EDİLMEZSE ÖNEMLİ KOMPLİKASYONLAR GELİŞEBİLİR

Kasık fıtığının kolay bir cerrahi operasyon ile tedavi edilebileceğini lakin tedavi edilmediğinde nadiren de olsa önemli komplikasyonlar gelişebileceği ihtarında bulunan Doç. Dr. Çelebi, bu meseleleri ise şöyle sıraladı:

“Sıkışmış yahut hapsedilmiş fıtık: Hapsedilme, fıtık içeriği sıkıştığında meydana gelir. Bu durum meydana geldiğinde doktor fıtığı çocuğun karnına geri itemez.

“Boğulmuş fıtık: Bir fıtık sıkıştığında boğulma meydana gelebilir. Bu, çocuğunuzun bağırsaklarına giden kan akışının kesildiği manasına gelir. Çocuğunuzun bağırsaklarına kan akışının olmaması doku vefatına neden olabilir. Bu durum son derece önemli ve tıbbi bir acil durumdur.”

AĞLAYINCA YAHUT IKININCA ŞİŞLİK BÜYÜYEBİLİR

Çocuklarda kasık fıtığının ana belirtisinin çocuğun kasığında yahut testis torbalarında (skrotumlarında) deri altında gözle görünebilen bir şişlik olduğunun altını çizen Doç. Dr. Süleyman Çelebi, “Çocuğunuz ağladıktan yahut ıkındıktan sonra şişlik büyüyebilir. Çıkıntı gelip-gidebilir. Çocuğunuz rahatlarken ya da uyurken küçülebilir yahut kaybolabilir. Kasıklarının bir yahut iki tarafında bir çıkıntı olabilir” dedi. Doç. Dr. Çelebi, çocukluk devrinde görülen kasık fıtığının öbür kıymetli belirtilerini şu biçimde sıraladı:

“Dinlenme ile düzelen ağrı ve rahatsızlık

“Kasıklarında yük yahut basınç

“Şişmiş skrotum

“Çıkıntı bölgesinde yanma hissi.

Bebeklerde huysuzluk ve beslenme zorluğu.”

BU BELİRTİLER VARSA ACİL TIBBİ YARDIM ALIN

Çocuğun (sıkışmış) hapsedilmiş bir fıtığı yahut boğulmuş bir fıtığı varsa bunun tıbbi bir acil durum olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çelebi, aşağıdaki belirtilerden rastgele birinin görülmesi halinde ivedilikle tıbbi yardım alınması gerektiğini söyledi:

“Şiddetli ağrı yahut hassasiyet

“Çıkıntı bölgesi etrafında kızarıklık ve morarma

“İştahsızlık

“Ateş

“Mide bulantısı ve kusma

Kanlı dışkı.”

KASIK FITIĞI KIZ ÇOCUKLARINDA DA GÖRÜLEBİLİR

KAPALI SİSTEM DAMAR VE HUDUT YAPILARINA ZİYAN VERMİYOR

Kasık fıtığı tedavisinin cerrahi ile yapıldığını vurgulayan Doç. Dr. Çelebi, “Çocuklarda ameliyat açık yahut kapalı formül olarak iki biçimde yapılabilir. Açık formülde kasık bölgesine yaklaşık 2 cm’lik bir kesi ile girilir. Kapalı sistem ise göbekten 5 milimetrelik kesiden bir kamera yardımı ile yapılır. Kapalı yolun açık usule nazaran en değerli avantajı, iki taraflı kasık fıtığının tek giriş deliğinden yapılma kolaylığıdır. Erkeklerde testise giden damar ve hudut yapılarına kapalı sistemde dokunulmadan ameliyatın tamamlanması, kapalı ameliyatın öteki bir avantajıdır. Bu durum bilhassa açık ameliyat olmuş lakin tekrar kasık fıtığı olmuş hastalarda daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Ameliyat çoklukla 1 saatten az sürer ve hastalara ekseriyetle ayakta tedavi prosedürü uygulanır. Bu, süreç yapıldığı gün çocuğun meskene gidebileceği manasına gelir. Ameliyat öncesinde anestezi uzmanı çocuğa genel anestezi verir. Anestezi uzmanı, ağrı kesici konusunda uzmanlaşmış bir tabiptir. Genel anestezi çocuğun kaslarını gevşetir ve uyutur. Çocuk ameliyat sırasında ağrı hissetmeyecektir. Çocuk ameliyattan birkaç saat sonra meskene gidebilir. Şayet çocuk prematüreyse yahut birtakım tıbbi rahatsızlıkları varsa, müşahede için geceyi hastanede geçirmesi gerekebilir. Tabip, çocuğun durumunu kıymetlendirmek için ameliyattan sonra 7-10 gün içerisinde bir takip randevusu planlayacaktır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş