Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Asistanların nöbet sayısı sekizi aşmayacak 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 21’inci kuruluş yıldönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İNTERNLERE VERİLECEK FİYAT MECLİS AÇILDIĞINDA KANUNLAŞACAK”

Asistanlar ile ilgili atılan adımları ayrıntılandıran Bakan Koca, “Biliyorsunuz eğitim araştırma hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde bilhassa sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız. ve ayrıyeten intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın muştusu olmuştu kabine sonrası ve bundan bu türlü intern yani son sınıflarında taban fiyat kadar bir fiyat muştusu olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum bilhassa intern arkadaşlarımız ‘niye hala bu bize ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz üzere bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu fiyatın değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken periyotta devreye girecek” açıklamasında bulundu.

“ASİSTANLARIN NÖBET SAYISI 8’İ GEÇMEYECEK”

Sistemin yükünü taşıyanların asistanlar olduğunu belirten Bakan Koca, “Asistan arkadaşlarımızın bu devirde taban fiyatlarını değerli oranda farklılaştırdık lakin uygulamada da asistan arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem de ortalamadan, kliniklerin farklılıklarını daha fazla karşılık bulmalarının hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki devirde asistan arkadaşlarımız nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Hasebiyle biz nöbet sonraki 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da sekiz nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Hasebiyle çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir seviyeleri artarak bundan bu türlü rahatlıkla evlenebilecek” halinde konuştu.

Öte yandan Sıhhat Bakanı Koca, mevzu hakkında toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda da, “İntörn tabiplere yapılan ödemenin minimum fiyat seviyesine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama devrinde, gerekli irade tecelli edecektir. Taban fiyat seviyesinde ödeme, Meclis’ten çıkacak maddeyle uygulamaya konacak” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş