Gündem

Bolu sıhhat haberi… Bolu’da içme suyundan etkilenen çocuklarda 26 gün sonra sevindiren gelişme (1) 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Bolu’nun Çaydurt Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenerek hastanede tedavi altına alınan çocukların tamamının diyalizden kurtulduğunu, genel durumlarının güzel olduğunu ve 2’sinin taburcu edileceğini bildirdi.

Tıpkı vakitte çocuk ağır bakım uzmanı da olan Kendirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birinci olarak 16 Temmuz’da hastaneye sevk edilen çocuklarda kanlı ishal, akut böbrek yetmezliği, trombosit ve hemoglobin bedellerinde düşüklük üzere külfetlerin görüldüğünü, bir hafta içerisinde 6 çocuk hastada çok önemli Hemolotik Üremik Sendromu (HÜS) saptandığını söyledi.

Hastaların kreatinin pahaları açısından akut böbrek yetmezliği tablosundan farklılık gösterdiğini vurgulayan Kendirli, acil diyaliz gereksinimi bulunan 6 hastadan 5’inin çocuk diyaliz ünitesinde nizamlı ve programlı formda tedaviye alındığı bilgisini verdi.

Beyin ve kalp tutulumu görülen hastalar oldu

Prof. Dr. Kendirli, “Şu anda 26 gündür hastanede izlediğimiz hastalarımız var. Hastaların ağır bakım süreçleri 5-7 gün ortasında sürdü. Sonrasında Çocuk Nefroloji Servisinde izlemleri devam etti. Genel durumları yeterli olduğu için aralıklı diyalizle tedaviye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Hastalardan birinde beyni etkileyen santral hudut sistemi tutulumunun görüldüğünü ve ona farklı bir tedavi uygulandığını aktaran Kendirli, “Ayrıca hastalarımızın bir kısmında Hemolotik Üremik Sendrom’da çok sık görülmeyen ancak olduğunu bildiğimiz kalp tutulumu kelam konusuydu. Şu anda hastalarımızda hiçbir sorun olmadığını söyleyebiliriz.” sözünü kullandı.

Bu süreçte çocuk nefroloji, çocuk ağır bakım ve diyaliz servislerindeki hekim ve sıhhat çalışanlarının büyük bir özveriyle bu süreci yönettiğinin altını çizen Kendirli, “Çocuklarımızın şu an genel durumları yeterli, hastalarımızın tamamı diyalizden kurtuldu. 2’si taburcu olmak üzere, başkalarının de düzgünleşme süreçlerini tamamlamasını bekliyoruz. Yaşları 3-15 ortasındaydı, çok şükür sekel kalmadan güzelleşiyorlar.” dedi.

“Hastalarımızı uzun mühlet takip etmeye devam edeceğiz”

Çocuk Nefrolojisi Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Yılmaz da hastaların durumunun epeyce uygun olduğunu, kan tablolarının olağana döndüğünü vurguladı.

Yılmaz, başka hastaların da gelecek hafta taburcu edilmesinin planlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hemolotik Üremik Sendrom, nefrolojide en acil müdahale edilmesi gereken hastalıklardan birisi. Erken ve faal müdahale çok kıymetli. Hastalarımız çok erken teşhis almışlardı, çok süratli takviye tedavileri yapıldı. Şu an için böbrek işlevleri olağana döndü. Uzun vadede bir hasar bulgusu oluşup oluşmayacağını şu basamakta net olarak söylemek çok mümkün değil ancak hastalarımızın uzun vadede diyaliz muhtaçlığı olmasını öngörmüyoruz. Bu açıdan onları uzun müddet takip etmeye devam edeceğiz.”

Doç. Dr. Yılmaz, HÜS’ün çiğ, uygun pişmemiş etler, kontamine olmuş sularla bulaşan bir hastalık olduğuna işaret ederek, daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın yetişkinlerde de ortaya çıkabileceğini anlattı.

Yılmaz, meyve sebzelerin âlâ yıkanarak yenilmesi, çiğ ve düzgün pişmemiş etlerin tüketilmemesi, kaynağı bilinen, pak içme sularının tüketilmesinin kıymet taşıdığını vurgulayarak, kanlı ishal, halsizlik, idrar çıkışında azalma üzere belirtilerde kesinlikle doktora başvurulması gerektiğini lisana getirdi.

Elifnaz taburcu oluyor

İçme suyundan etkilendiği için hastanede tedavi edilen ve bugün taburcu edilmesi planlanan 9 yaşındaki Elifnaz Arslan’ın annesi Huri ise “Zor bir süreçti, 26 gündür buradayız. Allah’a şükür taburcu olacağız. Bu hissin tanımı yok. Buraya çok umutsuz, berbat bir durumda gelmiştik. ‘Taburcu olacaksınız’ dediklerinde güya hayat durduğu yerden yine başladı. Hekimlere ve sıhhat çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Bize resmen çocuğumuzu geri verdiler. Çok umutsuzduk fakat artık sağlıklı bir formda geri dönecek kızım.” diye konuştu.

Arslan, 17 yaşındaki başka kızının da geçen pazar günü rahatsızlandığını lakin Bolu’da hastanede iki gün kaldıktan sonra güzelleştiğini belirtti.

Taburcu edilecek olmanın memnunluğunu yaşayan Elifnaz da hislerini, “Bu yıl 4. sınıfa geçtim. Meskenime döneceğim için çok memnunum. Oyun oynamayı, köpeğimi çok özledim. Meskene birinci gittiğimde köpeğim Çakıl’la oynayacağım, onu çok özledim.” kelamlarıyla lisana getirdi.

“Sorumluların bulunmasını istiyoruz”

Hastanede 15 ve 13 yaşındaki iki evladının tedavisi devam eden anne Fatma Aydoğan ise “Oğlumun kıymetleri düzelme etabına geçti. Kızım da artık diyalize girmeyecek, ilaç tedavisiyle devam edecek. Allah’a şükür durumları pek âlâ. Burada hekimlerimiz, hemşirelerimiz bizimle çok ilgilendi, kendi öz çocukları üzere baktılar sağ olsunlar. Benim yetkililerden tek istediğim bu işin açığa çıkarılması, sorumluların bulunması. Çok sıkıntı, ağır bir süreçten geçti evlatlarım.” kelamlarına yer verdi.

AA / Muhammet Fatih Demirci – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ