Gündem

Bakan Koca: Olay artışı 40, hastane yükü ise 3 kat arttı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. Önemli bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Ağır bakımlarda da bu artışların bariz ve önemli olmadığını görüyoruz” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Covid-19 ile ilgili gelişmeleri kıymetlendiren Bakan Koca, “Avrupa’daki dalgayı biz, 4- 5 hafta evvel görmeye başladık. Şu periyot günlük olay sayısında Almanya, İtalya, Fransa üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüz binleri geçen hadiseler görüyoruz. Bizde ise giderek artan bir hadise sayısı olduğunu görüyoruz. Olay sayısının artışı ile birlikte hastane yükü, tıpkı oranda artmıyor. Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O manada, önemli bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Ağır bakımlarda da bu artışların besbelli ve önemli olmadığını görüyoruz. Artışın tıpkı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” tabirlerini kullandı.

Turkovac‘I ÖNEMSEMELERİNİ İSTERİM’Hatırlatma dozu aşılarının ehemmiyetine dikkat çeken Koca, “Vatandaşlarımızın bu periyotta, bayram öncesi hatırlattığım gibi hatırlatıcı, şimdiki dozlarını kesinlikle yaptırmalarını, bilhassa 50 yaş üstü, kritik, riskli olan vatandaşlarımızın aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsiyoruz. Bir de tekrar riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan şahısların de kalabalık ortamlarda maskelerini her vakit olduğu üzere takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız epey tesirli. Sonuçlarından mutluyuz. Turkovac tercihinde ve teklifinde hassasiyet gösterelim” diye konuştu.’COVİD BİTMEYECEK, İNFLUENZA ÜZERE DÜŞÜNÜN’Bakan Koca, üst teneffüs yolu enfeksiyonu kuşkusu olanların kalabalık ortamlarda maske takması gerektiği ikazında bulundu. Koca, “Riskli olan bireylerin şayet bir belirti varsa erken devirde testlerini yaptırıp, şayet müspetse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu kelam konusu olabilir. Münasebetiyle elimizde ilacımız var, aşımız var. Şahsî önlemlere uyarak Covid’le yaşamayı artık öğrendik. ‘Covid bitti mi, bitecek mi?’ Bitmeyecek, bir influenza üzere düşünün. Aslında son periyotta de belirtileri grip gibisi seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor. Beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu üzere gelişiyor. Ancak ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha besbelli, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım” sözlerini kullandı.’KAPATMA GİBİSİ DURUMLAR OLMAYACAK’

Koca, yeni ağır bakımların açılmasıyla ilgili soru üzerine “Hayır, şu an yenilerin açılması üzere bir durum yok. Panik havası yok; ancak biz bundan sonra önlemlere devam ederek Covid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi müdafaamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Tekrar kapatma ve gibisi durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş