Gündem

Sivrisinekler, hangi insanları daha çok ısırıyor? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Prof. Raúl Rivas González

Salamanca Üniversitesi

Sivrisinekler ve onların yaydıkları hastalıklar, tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla insanın vefatına yol açtı. Pekala, sivrisinekler neden birtakım insanları daha çok ısırıyor ve hastalıkların yayılmasında nasıl bu kadar tesirli oluyor?

Aslında, istatistiklere nazaran sivrisinek, beşerler için açık orta dünyadaki en ölümcül canlı.

Yalnızca 2018 yılında yaklaşık 725 bin mevte neden oldu.

Birebir yıl, en çok can kaybına yol açan ikinci faktör, 437 bin kişiyi öldüren insanın ta kendisiydi. Bunu yılanlar, köpekler, zehirli salyangozlar, timsahlar, su aygırları, filler, aslanlar, kurtlar ve köpekbalıklarının akınları izledi.

Bu tasa verici durum nedeniyle, Dünya Sıhhat Örgütü 2017’de, ülkelerin sivrisinek kaynaklı vektörlerle bulaşan hastalıkların denetimi için yönlendirilmesi hedefiyle “Küresel Vektör Denetim Cevabı (GVCR) 2017–2030” kılavuzunu onayladı.

Bu, hastalıkları önlemek ve ortaya çıkabilecek salgınlara çabucak müdahale etmek için kritik bir ehemmiyete sahip.

Sivrisinekler, Batı Nil virüsü, Zika virüsü, dang humması, sarı humma, chikungunya, St. Louis ensefaliti, lenfatik filaryaz, La Crosse ensefaliti, Pogosta hastalığı, Oropouche ateşi, Tahyna virüsü, Rift Vadisi ateşi, Semliki Ormanı virüsü, Sindbis ateşi, Japon ensefaliti, Ross Irmağı ateşi, Barmah Orman virüsü yahut sıtma üzere çeşitli hastalıkları bulaştırabilir.

Bu biçimde sırf 2020’de 627 bin vefat oldu.

Salamanca Üniversitesi’nde Mikrobiyoloji Profesörü olan Raúl Rivas González’in hazırladığı bu yazı, sivrisineklerin insanları neden ısırdığını açıklıyor.

Karbondioksit ve beden kokuları

Hem erkek hem de dişi sivrisinekler aslında öbür hayvanları ısırmadan da yaşayabilir. Lakin dişiler üreme döngüsünü tamamlamak için kana muhtaçlık duyar.

Yaklaşık yüz yıl evvel, karbondioksitin (CO²) sivrisinekleri cezbettiği ortaya çıktı.

Fakat, karbondioksitin cazipliği sivrisineklerin neden sistematik olarak bir kişiyi başkasına tercih ettiğini açıklamıyor.

Sivrisineklerin makul insanlara daha fazla ilgi duymasını sağlayan diğer fizikî ve kimyasal işaretler var.

Bunlar ortasında ısı, su buharı, nem, görsel sebepler ve en değerlisi deriden yayılan kokular bulunuyor.

Hangi aromaların sivrisinekleri daha çok çektiği şimdi tam olarak anlaşılmamış olsa da, birçok çalışmada indol, nonanol, oktenol ve laktik asit üzere moleküller öne çıkıyor.

ABD’deki Milletlerarası Florida Üniversitesi’nden Matthew DeGennaro liderliğindeki bir araştırma grubu; IR8a olarak bilinen ve pek çok hastalığı taşıyan Aedes aegypti sivrisineklerinin laktik asidi tespit etmesini sağlayan eşsiz bir koku reseptörü olduğunu keşfetti.

Bilim insanları, böcek antenlerinde bulunan IR8a reseptörünü mutasyona uğrattığında, sivrisineklerin laktik asit ve beşerler tarafından yayılan öteki asidik kokuları tespit edemediğini gördü.

Sivrisinekleri çeken ‘parfüm’

Öte yandan, son araştırmalara nazaran, dang ve Zika virüsleri, farelerin ve enfekte ettikleri insanların kokularını değiştiriyor ve onları sivrisinekler için daha cazibeli hale getiriyor.

Bu durum da hasta kişiyi ısırarak enfekte kanını almaları ve akabinde virüsü diğerlerine taşımaları durumunu destekliyor.

Olağanda, insan ve kemirgenlerin derisi, bakteri popülasyonlarını sınırlayan bir antimikrobiyal peptit üretir.

Lakin, dang yahut Zika ile enfekte olmuş farelerde, bu peptidin yoğunluğu azalıyor ve kimi bakteriler çoğalarak asetofenon (en kolay aromatik bileşik) üretimini tetikliyor.

İnsanlarda da misal bir durum kelam konusu. Dang humması hastalarının koltuk altlarından toplanan kokular, sağlıklı insanlarınkinden daha fazla asetofenon içeriyor.

Enteresan olansa, bunun düzeltilebilir olması. Dang humması ile enfekte olmuş farelerin kimileri, daha az asetofenon salımına yol açan ve böylelikle sivrisineklerin cazipliğini azaltan izotretinoin ile tedavi edildi.

Böylelikle sivrisinek ısırmalarının önüne geçildi.

Sivrisineklerin bir insanı ısırmayı neden tercih ettiğine yönelik bu tespitler, vektörler tarafından bulaşan hastalıkların azaltılmasına yardımcı olabilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş