Gündem

Akciğer Kanserinde Robotik Cerrahi Güzelleşmeyi Kısaltıyor

Paylaş

Akciğer kanserinin tedavisinde birinci evreyi çoklukla cerrahi operasyonlar oluşturuyor. Teknolojik gelişmeler ışığında geliştirilen ve cerrahinin geldiği son nokta olarak bedellendirilen robotik cerrahi metodu hastalara daha az kanama, daha az ağrı ve daha düşük komplikasyon riski üzere değerli avantajlar sağlıyor.  “da Vinci” robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarının akabinde hastalar günlük ömürlerine daha süratli ve daha problemsiz dönüyor.

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin denetimsiz çoğalması olarak bilinmektedir. Ekseriyetle belirti vermeyen ve yüklü olarak ileri evrelerde tespit edilen bu kanserin görülme oranı sigara kullanımının artması ile yükselmektedir. Sigara içen insanların yanında akciğer kanseri hiç sigara içmemiş şahıslarda de genetik geçiş ve çevresel faktörler sebebiyle de gelişebilir.

Cerrahi, tedavinin en değerli kısmıdır

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyat, ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında uygulanır. Hastaya gerekli duruma koyduktan sonra yapılacak sürece nazaran hasta üzerinde giriş yerleri belirlenir ve “da Vinci” robot kolları yerleştirilir.  Hastanın bedenine 4 adet küçük kesi açıldıktan sonra, bu deliklere robotun kolları yerleştirilir. Bu kollardan bir tanesi kamera portu, bir tanesi tutucu, başkası de hem yakacan hem de diseksiyon yapacan özel bir kol olarak kullanılır. Masa başında bulunan operatör de kendine ilişkin port ile cerrahiye yardımcı olur. Operasyonu gerçekleştirecek uzman doktor, robot ile masadan bağımsız ünite olan konsola oturur ve konsol üzerinde bulunan iki adet joystick aracılığı ve üç boyutlu, yüksek kalitede ve 10-20 kat büyütmeli olarak imaj sağlayan kamera yardımı ile robot kolları yöneterek gereken cerrahi süreci gerçekleştirir.

Robotik Cerrahisinin Avantajları Nedir?

  • Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarında kanama riski daha az olur.
  • Hastanın hastanede yatış mühleti ve gelişebilecek komplikasyon oranları düşer.
  • Hastanın ameliyat ağrısı daha az olur ve daha kısa sürer
  • Kişi günlük yaşantısına daha kolay dönebilir.
  • Hastanın estetik açıdan göğsünde daha az iz kalır.
  • Robot kollarının bir insanın el ve bilek hareketlerini teğe bir anlık olarak uygulayabilmesi cerraha büyük kolaylık sağlar
  • Robotik cerrahinin inanılmaz hassasiyeti ve 540 derece dönebilen yüksek hareket kabiliyetine sahip “bilekleri”, gerekli akciğer dokularını rezeke etmek ( çıkarmak) ve lenf düğümlerini kesmek için ülküdür.
  • Operasyonu gerçekleştiren cerrah kamerayı çok rahat denetim edebildiği için istediği alanları çok daha net, istediği açıda ve büyüklükte görebilir.
  • Robotik cerrahide kullanılan kamera 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü manzara sağlar. Bununla birlikte bu kamera çift gözlü olduğu için derinlik hissini gerçekçi olarak yansıtır.
  • Robotik akciğer kanseri cerrahisi ayrıyeten, cerrahın akciğer yapılarını göğüs duvarının önden görmesini sağlar; bu, açık cerrahiye daha çok benzeyen bir yaklaşım olmaktadır. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

BASIN BÜLTENİ


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş