Gündem

Zona, Suçiçeğinin Tekrar Faal Hale Gelmesidir

Paylaş

Zona hastalığının su çiçeğinin tekrar etkinleşmesi olduğunu söyleyen Dr. Songül Özer, virüsün 50 yaş üzerindeki bireylerde kendini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Zonada halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, baş ağrısı, kas ağrısı genel belirtiler olduğunu söyleyen Özer, “Tipik olarak sırtta, yüzde, göğüs kısmında bir anda kaşıntı, bıçak saplar üzere ağrı, batma ve o bölgede kendini çabucak gösteren, tıpkı suçiçeği üzere içi sıvı dolu deri lezyonları – deri döküntüleri görülür.” halinde ikazlarda bulundu.

Zona, suçiçeğinin aktifleşmesidir

Zonanın tek başına bir hastalık olmadığını kaydeden Özer, “Zona, suçiçeğinin tekrardan aktifleşmesidir. Suçiçeği döküntülü bir viral hastalıktır. Ekseriyetle çocukluk devrinde geçiriliyor. Teneffüs yoluyla ya da döküntülerin içindeki sıvı teması ile bulaşır. Suçiçeği, nezle hali, grip, yüksek ateş, koliza dediğimiz burun tıkanıklığı, öksürük ile başlar sonrasında bedende daha çok sırtta, yüzde, gövdede evvel kızarıklık akabinde içi su dolu şişkinler oluşur. Kimi hastalıklarda sıvılar koyu ve iltihaplıdır ama suçiçeğinde sıvılar berraktır.” dedi.

Bu belirtilere dikkat!

Zonada halsizlik, yorgunluk, kırgınlık, baş ağrısı, kas ağrısı genel belirtiler olduğunu söyleyen Özer, “Tipik olarak sırtta, yüzde, göğüs kısmında bir anda kaşıntı, bıçak saplar üzere ağrı, batma ve o bölgede kendini çabucak gösteren, birebir suçiçeği üzere içi sıvı dolu deri lezyonları – deri döküntüleri başlar.

Zona bulaşıcı mıdır?

Zonanın bir diğerine geçmediğini lakin aşı olmamış ve daha evvel suçiçeği geçirmemiş bir kişinin zonalı biriyle temas ederse o bireye suçiçeği geçeceğini söyleyen Özer, “Zona, suçiçeği üzere teneffüs yoluyla bulaşmaz. İçi sıvı dolu deri lezyonlarının sıvı teması ile bulaşır.” ihtarında bulundu.

Bebek ve çocuklarda zona olmaz

Özer, zona döküntüsündeki sıvıyla temas eden kişi daha evvel suçiçeği geçirmişse hastalığın bu bireye geçmeyeceğini belirterek “Kişinin bedenindeki zonanın reaktivasyonu için o sıvıya temas etmek işe yaramaz.” dedi. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş