Gündem

Zayıf kan sirkülasyonunun 10 belirtisi 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Kan deveranı, kanın bedende taşınmasını tabir eder. Sirkülasyon sistemi, kalp tarafından yönetilen kapalı bir sistemdir. Hücrelerin çalışması için gerekli olan oksijen, glikoz ve öbür elementleri kalpten taşıyan atardamarları ve hücrelerin atık eserleri olan üre ve karbondioksiti kana taşıyan toplardamar sisteminden oluşur.

Kan ve organları oluşturan hücreler ortasındaki alışveriş, arteriyolleri (küçük atardamarlar) venüllere (küçük damarlar) bağlayan çok ince damarlar olan kılcal damarlar ağı düzeyinde gerçekleşir.

Zayıf kan dolanımı bu sistemi tesirler. Zayıf deveran en sık olarak bacakları tesirler ve varisli damarlara, bacaklarda yük hissine ve ayak bileklerinde ve baldırlarda şişmeye yol açar. Makûs sirkülasyon, etkilenen damarlara bağlı olarak kalp krizine, felce, böbrek yetmezliğine ve yürüme güçlüğüne yol açabilir. Raynaud sendromu üzere kan deveranı hastalıkları ekstremiteleri, elleri ve ayakları tesirler.

Zayıf kan sirkülasyonunun nedenleri

Kan deveranı bozukluğuna yol açabilecek farklı nedenler vardır. Genel olarak hareketsiz hayat üslubu ve daha az çeşitli ve daha endüstriyel beslenme hali, dolanım yetmezliklerini tetikler.

Zayıf deverana neden olan ana faktörler şunlardır:

Kalıtsal faktör

Varisli bir akrabanız varsa, varise sahip olma riskiniz yüzde 50’dir ve her iki ebeveynde de olduğunda risk yüzde 90’dır. Zayıf sirkülasyonun ana nedenlerinden biridir. Ayrıyeten genetik faktör varlığında, örneğin 20 yaşından itibaren çocuklar çok küçük yaşta küçük varisler yaşayabilirler.

Hareketsiz hayat usulü

Hareketsiz hayat stili, fizikî aktivite eksikliği, çok uzun mühlet oturmak yahut ayakta durmak kan deveranını olumsuz olarak tesirler. Hareketsiz ömür biçimi günde en az 7 saatinizi oturma durumunda geçirmeniz manasına gelir.

Fazla kilo ve obezite

Kişi çok kilolu yahut obeziteyse, organlar sıkışır ve kan dolanımı verimli çalışamaz. Tansiyon artar ve deveran sistemi zayıflar. Doymuş yağlar ve endüstriyel eserler açısından çok varlıklı bir diyet damarları tıkayabilir. Bu nedenle beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Sigara içmek

Tertipli olarak sigara içmek, dolanım zayıflığına yol açar. Tütünde bulunan hususlar damarların duvarlarına ziyan verebilir ve damar tıkanmalarına neden olabilir. Sigara içmek tıpkı vakitte kanın pıhtılaşmasını da etkileyerek atardamarlarda pıhtı oluşumunu tetikler. Bu, kalp krizi, felç ve hatta flebit (bacakta bir damarda pıhtı) üzere çok önemli sıhhat problemlerine yol açabilir.

Çok sık uçağa binmek yahut otomobil sürmek

Çok uzun mühlet oturmak, uçakta olduğu gibi büyük bir baskı altında olmanın yanı sıra, dolanım sıkıntılarına ve daha da berbatı birtakım durumlarda bir pıhtıyı yerinden oynatarak emboliye neden olabilir. Bu nedenle, kan dolanımının âlâ olması için uzun uçuşlarda tertipli olarak hareket etmeniz değerlidir. Ayrıyeten kan basıncını artırmak için ayak bileklerini ileri geri döndürme de önerilir.

Yüksek tansiyon

Berbat kan dolanımı çoklukla yüksek tansiyon ile alakalıdır. Yüksek tansiyon beslenme yetersizlikleri, çok kilo yahut obezite, çok hareketsiz bir hayat usulü, çok alkol, tütün yahut ilaç tüketimi, çok fazla gerilim ve hatta hiperglisemi üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Zayıf kan sirkülasyonunun belirtileri

Tesirli kan deveranı, organların düzgün çalışması için gerekli oksijen ve besinleri sağlar. Kan dolanımı zayıfladığında eller, ayaklar, bacaklar ve ayak bilekleri üzere uzuvlar üzerinde ve hatta önemli hadiselerde bazen belli organlar üzerinde direkt bir tesir gözlemlenir. Bilhassa felç ve hatta böbrek meseleleri üzere beyne ziyanlı kronik hastalıkların ortaya çıkmasıyla birlikte fizikî belirtiler ortaya çıkar.

Birtakım fizikî işaretler, zayıf kan deveranını hakkında size ipuçları verebilir. İşte bazen görünür ve bazen yalnızca içsel olarak hissedilen 10 belirti:

1. Bacaklarda tartı hissi

Venöz yetmezliğin en yaygın belirtilerinden biri bacaklarda yük hissidir. Bu sorunu hafifletmek için bacaklarınızı kaldırabilir, kompresyon çorabı giyebilir ve hatta ayak bileklerinden başlayıp uyluklara kadar bacaklarınıza soğuk uygulayabilirsiniz.

2. Şişlikler

Bacaklarad yük hissine birden fazla durumda şişlik eşlik eder. Ödem (bacakların yahut ayak bileklerinin olağandışı şişmesi) de gözlenebilir. Ödeme, bilhassa sıcaklıklar yüksek olduğunda yanma hissi ve rahatsızlık da eşlik edebilir.

3. Flebit

Flebit, bir damarın kan pıhtısı ile tıkanmasıdır. Paraflebit olarak da isimlendirilen yüzeysel flebit durumunda, etkilenen bölge ağrılı, kızarmış ve sertleşmiş bir haldedir. Flebit ayrıyeten derin olabilir ve baldır yahut uylukta ödeme eşlik edebilir. Ağrı, alt ekstremitede şişlik yahut cilt sıcaklığında artış fark ederseniz, rastgele bir tromboz riskini ortadan kaldırmak için kesinlikle bir uzmana başvurun.

4. Karıncalanma

Kan sirkülasyonundaki bir dengesizlik, eller yahut ayaklarda karıncalanmanın ortaya çıkmasıyla kendini gösterebilir. Bu karıncalanma hissi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bedenin muhakkak bölgelerini sıkıştıran bir duruşun uzun periyodik korunması bu karıncalanmaya neden olur. Bu karıncalanmaları yatıştırmak için konum değiştirebilir yahut bacaklarınızı germek için bir müddet yürüyüş yapabilirsiniz.

5. Kaşıntı

Karıncalanmaya birtakım durumlarda kaşıntı da eşlik edebilir. Hareketlendiğinizde bu his kaybolur, kan deveranı daha kolay gerçekleşir.

6. Ağrılar ve kramplar

Zayıf kan dolanımı nedeniyle eklem ve kas dokusu zayıflayabilir. Bu, eklem ağrısına ve kas kramplarına neden olabilir.

7. Olağandışı yorgunluk

Zayıf kan dolanımı bedeni zayıflatır ve hücrelerin çalışmasını zorlaştırır. Bu nedenle bu fonksiyon bozuklukları, çok ağır bir yorgunluk hissine neden olur ve etkilenen kişinin ömür kalitesini tesirler.

8. Yüksek tansiyon

Makûs kan sirkülasyonu, yüksek tansiyona neden olabilir. Kanın daha fazla hücreye ulaşması için kalp daha süratli çalışır.

9. İskemik inme yahut beyin enfarktüsü

İskemik inme olarak da isimlendirilen beyin felci, bir kan pıhtısı nedeniyle gerçekleşir. Ani uyuşukluk ve lisan bozuklukları en yaygın belirtilerdir.

10. Kalp krizi

Kalp krizi, kalp kasını besleyen bir yahut daha fazla atardamarın tıkanmasıyla ortaya çıkar. Her yıl binlerce kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Yaş yahut genetik üzere makul risk faktörleri dışında hayat biçimi değişiklikleri yoluyla risk azaltlabilir.

Kan dolanımını uygunlaştırmak için ipuçları

Venöz tromboz, varis ve pulmoner emboliyi önlemek için kompresyon çorabı giyilmesi önerilir. Bu çoraplar, kas aktivitesi sırasında ve birebir vakitte istirahatte bir sıkıştırma uygulayarak damarlardaki kan deveranını düzgünleştirir.

Yatakta bacaklarınızı yükseltmek yerçekimini ortadan kaldırır, toksinleri yok eder, ödemi düzenler ve bu nedenle zayıf kan sirkülasyonunun neden olduğu belirtileri hafifletir.

Çalışırken güzel bir duruş benimseyin. Sırtınızı ve başınızı düz tutun, ayaklarınızı yere düz basın. Her saat başı kalkın ve en az 10 adım atın.

Diyaframı uyarmak ve omurgayı germek için otururken küçük kas antrenmanları yapın. Örneğin ayak bileklerinizle küçük dönüşler yapın. Gün boyunca bol su tüketin. Günde 1,5 ila 2 litre su için.

Etkin kalmak ve sistemli fizikî aktivite yapmak, kan deveranı bozukluklarının azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olur. İster yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapın, nizamlı olarak bisiklet kullanın, hatta her saat başı 5 dakika bacaklarınızı esnetin, her hareket daha güzel kan sirkülasyonuna katkıda bulunur.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş