Gündem

“Yoğun sıvı kaybı baş ağrısı ve mide bulantısına yol açıyor” uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan ağır sıvı kaybı yaşanabildiğini, bu durumun baş ağrısı ve mide bulantısı üzere rahatsızlıklara yol açtığını söyledi.

Pehlivan, AA muhabirine, yaz aylarında sıvı tüketimine başka aylara kıyasla daha çok dikkat edilmesi gerektiğini tabir etti.

Sıcak havanın bedeni etkilediğini ve sıvı kaybının arttığını lisana getiren Pehlivan, “Biz terlemediğimizi düşünsek bile deri yoluyla, teneffüs yoluyla, idrar ya da dışkı yoluyla hakikaten sıvı kaybımız yüksek ölçülerde oluyor. Solumak bile sıvı kaybı yaratıyor.” dedi.

Pehlivan, yaz aylarında bedenin muhtaçlık duyduğu sıvının istikrarlı ve sağlıklı halde alınması ihtarında bulundu.

“2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor”

Suyun yanı sıra sağlıklı içeceklerle sıvı gereksiniminin karşılanması gerektiğine dikkati çeken Pehlivan, şöyle devam etti:

“Genel olarak baktığımızda 2-2,5 litre ortasında sıvı tüketmemiz gerekiyor. Spor yapanlar için her yarım saat içinde bir iki bardak sıvı tüketimini öneriyoruz. Birtakım bireylerde sıvı tüketimi alışkanlığı olmayabiliyor. Bunun için taze meyve parçacıklarından oluşan buz küpleri yapılabilir. Tekrar nane, limon ve tarçın üzere sağlıklı buz küplerini sürahi ve bardaklara koyabiliriz. Onun haricinde taze meyvelerden şekersiz kompostolar yapabiliriz. Kola ya da meyveli maden suyu içildiğinde şeker artıyor. Biz şeker oranını düşürüp insanları sağlıklı alternatiflere yöneltmek istiyoruz.”

Pehlivan, yaz aylarında farkında olmadan yüksek ölçüde sıvı kayıplarının yaşandığına dikkati çekti.

Sıvı kaybının birçok rahatsızlığa yol açtığını aktaran Pehlivan, şunları kaydetti:

“Sıvı kaybıyla birlikte elektrolit kaybı oluyor. Elektrolit kaybı aslında bizim için çok değerli. Zira sıvı ve elektrolit kaybı olduğu vakit baş ağrısı, mide bulantısı, kusma üzere rahatsızlıklar yaşanıyor. Bireyler bunun sahiden susuzluktan olduğunu bile fark edemeyebiliyorlar.

Kâfi sıvı tüketimi olup olmadığını kendimiz konutta nasıl anlayabiliriz? Direkt idrarımızın rengine bakmamız kâfi olur. İdrarımız çok koyu sarı renkte çıkıyorsa kâfi bir sıvı tüketimimiz yoktur. Açık, berrak bir renkte çıkıyorsa, kâfi su tüketimimiz olduğunu görebiliriz.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş