Gündem

Yks Öncesi Ailelere Değerli Öneriler!

Paylaş

Öğrencilerin imtihan sürecine hazır olmuşluğunun sağlanması için tam manasıyla öğrenme gerçekleştirebiliyor olması gerekir. Pekala, Yks imtihanı öncesi aileler ne yapmalı?

Yks Öncesi Ailelere Kıymetli Öneriler! Ebeveynler bu devirde çocukları ile kurdukları irtibatta çoğunlukla derslerine çalışıp çalışmadıkları, imtihanlardan kaç puan aldıkları, dışarı çıkmak yerine ders çalışmaları ya da telefonuyla oynamamaları üzere neyi yapmaları ya da yapmamaları gerektiğine odaklanabilmektedirler.

Bu Periyotta Çocuklar Ne İster?

Bu devirde öğrencilerin fark edilmek, desteklenmek, kabul görmek, pahalı hissetmek, inançta hissetmek, hürmet görmek keyif alanlarına yer açmak üzere duygusal muhtaçlıklarının fark edilmesi hem imtihan sürecine hazır oluşluğu hemde gencin psiko-sosyal gelişimi açısından epeyce değerlidir.

Dikkat etmesi gereken 10 değerli nokta;

  • Mükemmeliyetçi beklentilerden uzak, muvaffakiyet ve başarısızlıktan fazla gencin eforuna vurgu yapın
  •  Mevcut amaca ek olarak birlikte esnek ve alternatif maksatlar belirleyin
  • ‘’Kazanırsan alırım.’’ ‘’Sınavı geçersen gidebilirsin.’’ üzere muvaffakiyet endeksli lisandan uzak durun!
  • Çocuğunuz imtihandan çıktığında ona ‘’Sınavın nasıldı?’’ yerine ‘’Nasılsın?’’ biçiminde sorular sorarak onun hislerine odaklanın.
  • Ergenlik periyodu özellikleri her ne kadar emsal özellikler göstersede her ergenin hikayesi biriciktir. Hasebiyle ötekiler ile kıyaslamak yerine ergeni biriciklik üzerinden yani kendi mevcut potansiyeli üzerinden değerlendirin
  • Gerilim ve korku üzere olumsuz duyular bu süreçte gence eşlik etmesi olağandır. Değerli olan gerilimi ortadan büsbütün kaldırmak değil, fonksiyonelliğini bozmayacak yoğunlukta yaşamasıdır. Tüm bu tavır ve davranışlar gencin hem gelişimsel sürecin oluşturduğu gerilimi hem de imtihan periyodunun oluşturduğu gerilimi azaltmasına yardımcı olur.
  • Bireyin his, niyet ve davranışlarını gözlemleyin.
  • Çocuğunuzun baş etmekte zorlandığı ağır bir his durum içerisinde olduğunu fark ediyorsanız ya da kendisi lisana getiriyorsa, hissin yoğunluğu giderek artıyorsa ve bu durum gencin fonksiyonelliğini olumsuz tarafta etkilemeye başladıysa, uzman bir psikoterapiste baş vurarak dayanak alın. (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

 


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ