Gündem

“Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine tartı verilmeli” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

“Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine tartı verilmeli”

Diyetisyen Betül Merd: “Kırmızı meyvelerdeki vitamin ve antioksidan düzeyinden ötürü tüketimi çok önemli”

“Meyveleri tek başına tüketmekten kaçınmalıyız”

KAYSERİ – Yaz aylarında meyve tüketimi ile ilgili bilgiler veren Memorial Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Betül Merd, antioksidan açısından varlıklı meyvelerin yararlı olacağını belirterek, “Yaz aylarında kırmızı meyve tüketimine tartı verilmeli” dedi.

Kirazın baş ağrısına tesiri olduğunu ve idrar söktürücü olduğunu söyleyen Memorial Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Betül Merd, “Yaz mevsiminde mevsimine uygun besinleri tüketmemiz bizim için daha sağlıklı olur. Erik mevsiminde olan bir şeydir tüketilebilir, karpuz, kiraz ve çilek tıpkı biçimde mevsiminde olan meyvelerimizdir. Mevsiminde olan şeylerin tüketilmesi de daha sağlıklıdır. Bunların içeriklerine gelecek olursak da çilek D vitamini, A vitamini bakımından zengindir. Kırmızı meyve olduğu için antioksidandır. Birebir biçimde kiraz da o denli, kırmızı meyveler bizim için antioksidan meyvelerdir. O da C vitamini bakımından zengindir ve A vitamini barındırır. Tıpkı vakitte kiraz idrar söktürücüdür. Baş ağrısına da tesiri vardır. Tabi ölçülerine da dikkat etmemiz gerekiyor. Bir porsiyon ölçüsü kiraz için 10-12 adettir” dedi.

Merd, Meyvelerin porsiyonlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Çilek de birebir halde 10-12 adet çilek tüketildiğinde yeniden 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Erik de C vitamini istikametinden zengindir yeşil meyve olduğu için. Erikte de 5 adet erik 1 porsiyon meyveye denk gelmekte. Karpuz da yüzde 90.2 su oranına sahiptir ve su muhtaçlığımızı da karşılamış olur lakin büsbütün oradan karşılamayıp içinde şeker olduğu için meyve olarak düşünüp porsiyonuna dikkat edilmesi lazım. Hilal formunda dilimlenmiş bir karpuzun 2 ya da 3 üçgen formunda dilimlenmiş hali bir porsiyon meyveye denk geliyor. Buna da dikkat etmeye çalışmalıyız. Kavun da idrar sökücü özelliğe sahiptir. Hudut sistemi üzerinde tesiri vardır. Yatıştırıcıdır. Yeniden tıpkı formda karpuzla tıpkı porsiyona sahiptir” tabirlerini kullandı.

“Meyveler tek başına tüketilmemeli”

Meyvelerin tek tüketilmesinin kan şekerine tesiri olacağı için kuruyemiş ya da süt eserleri işle tüketilmesi gerektiğini söyleyen Betül Merd, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Meyveleri tüketirken öncelikle tek başına tüketmememiz lazım. Meyveyi tek başına yediğimiz vakit kan şekerimizi süratle yükseltiyor ve süratle düşürüyor. Yanında ya çiğ kuruyemiş tercih edelim ya da süt kümesiyle birlikte tükettiğimiz vakit kan şekerinin süratli yükselmesini ve düşmesini engelleyecektir. Geç saatlerde meyve tüketimi de sindirim açısından güç olduğu için ve şekerimizi yükselttiği için geç saatlere meyve tüketimini bırakmamamız gerekiyor. Mümkünse saat 20.00’den sonra bir şeyler yiyip içmeyi kesmeye çalışmalıyız. Yazın meyvelerde de kırmızı meyve tüketilmesini öneriyoruz. Yaz meyvelerinde kırmızı meyve sayısı daha fazla karpuz üzere. Karpuzun da hem sululuk oranı daha fazla hem de içerisinde antioksidan var. Kırmızı meyveler. Likopenden zengindir karpuz da tıpkı halde. C vitamini tarafından de varlıklı bir meyvedir. Kirazın da antioksidan düzeyi yüksektir ve tüketimine çok kıymet verilebilir. C vitamini ve antioksidan düzeyi yüksek olduğu için kırmızı meyvelere yaz periyodunda tartı verilebilir. Meyve tüketimimizi günlük 2-3 porsiyon olarak sonlandırabiliriz fakat meyve tüketimine de kesinlikle yer vermeliyiz. Lif açısından güçlü olduğu için günlük 2-3 porsiyon meyve tüketimi bizim için kıymetlidir.”

İhlas Haber Ajansı / Eren Kan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ