Gündem

Yaşlanmayı yavaşlatan mucize gıdalar 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Yaşlanmayı yavaşlatmak için birçok farklı krem ve hatta cerahi operasyon denemiş olabilirsiniz. Lakin, yaşlanmayı yavaşlatmanın en büyük anahtarı sağlıklı beslenmedir. Nizamlı fizikî aktivite ve sağlıklı bir ömür usulü, kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

Muhtemelen bildiğiniz üzere formda ve sağlıklı olmak için her gün kâfi meyve ve zerzevat yenilmesi tavsiye edilir. Bilhassa lif ve vitamin açısından varlıklı olan meyve ve sebzeler sıhhatin garantisidir. Fakat mümkün olduğunca uzun mühlet güzel hissetmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bu değil.

Günde 2 litre yalnızca su içmeyi hedefleyin. Sabah yahut öğlen yemeğinden sonra içtiğiniz kahveyi yahut aromalı içecekleri bu 2 litreye saymayın. Ayrıyeten günde en az 20 dakika antrenman yapın. Kesinlikle spor salonuna gitmenize gerek yok, örneğin tempolu yürüyüş kâfi olabilir.

Son olarak, sıhhat için çok yararlı olduğu ve yaşlanmaya karşı savaştığı bilinen yiyecekleri tüketin.

İşte yaşlanmayı yavaşlatan mucize besinler.

Yağlı balıklar

Somon, uskumru, sardalya ve hatta hamsi üzere yağlı balıklar yüksek oranda protein içerir ve yaşlanan ciltle savaşmak için önerilir. Ülkü olarak, haftada en az bir yahut iki sefer tüketilmesi tavsiye edilir.

Soğuk suda yaşayan bu balıklar, kan deveranını hızlandıran, kalp ve damar hastalıklarını önleyen ve beyni koruyan temel yağ asitleri olan omega 3 içerir. Omega 3 asitleri ayrıyeten yaşlanma ile alakalı bilişsel gerilemeyi önleyebilir.

Turunçgiller

Portakal, greyfurt, mandalina ve limon büyük ölçülerde flavonoid içerir. Flavonoidler hücre yaşlamasını önler. Ayrıyeten turunçgillerde büyük ölçülerde bulunan C vitamini, iltihaplı süreçlerin verdiği hasarı azaltarak hücresel yaşlanmayı geciktirir.

Turunçgiller içerdiği flavonoidler, kumarinler ve karotenoidler üzere organik bileşikler sayesinde kanser, kalp ve damar hastalıkları ve ayrıyeten beyin hasarına bağlı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Yaban mersini

Antioksidanlar ve C vitamini açısından varlıklı olan yaban mersini, hür radikalleri etkisiz hale getirmeye ve cildi kirlilik, güneş ve hatta tütün üzere dış etkenlerden muhafazaya yardımcı olur.

Yaban mersini ayrıyeten cildi daha elastik hale getiren ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltan kolajen üretimini de hızlandırır.

Havuç

Havuçlar, onlara turuncu rengibi veren yüksek beta karoten içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Yaşla alakalı görme hasarına karşı korunmaya yardımcı olur. Beta karoten bedende A vitaminine dönüşür. A vitamini, bağışıklık işlevi, görme, üreme ve hücresel bağlantıda rol oynar. Ve beden kendi başına A vitamini üretemediği için onu besinlerle almak çok kıymetlidir.

Havucun yararlarından tam olarak yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Pişmiş havuç yemek istiyorsanız, bütün olarak pişirin ve besinlerin buharlaşmasını önlemek için pişirmeden evvel değil, daha sonra kesin.

Ceviz

E vitamini, çinko ve selenyum içeren cevizler cildin erken yaşlanmasına karşı bir üstün besin olarak kabul edilirler. Kalbi muhafazaya ve makus kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olan cevizlerin her gün tüketilmesi tavsiye edilir.

Ceviz yağı da kullanabilir ve tanımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Karaciğer

Karaciğer, cildin elastikiyetini ve derin nemlenmesini destekleyen A ve B5 vitaminlerini içerir. Bilhassa kanatlı karaciğerleri kırışıklıklara karşı gerçek bir kollayıcıdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, karalahana ve brokoli üzere koyu yeşil yapraklı sebzelerin nizamlı tüketimi bilişsel fonksiyonların daha âlâ korunmasını sağlar. Tüm bu sebzeler B12 vitamini, K vitamini ve beta karoten bakımından zengindir.

Ayrıyeten lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar üzere turpgil sebzeler uygun ölçüde C, E, K vitamini, folat, potasyum, kalsiyum, selenyum ve havuç üzere karotenoidler içerirler. Gerçek bir kanser önleyici potansiyele sahipler, tıpkı vakitte kalp sıhhati üzerinde de etkilidirler. Tüm bunlarla hücresel yaşlanmayı yavaşlatırlar.

Salatalık

Salatalık epeyce ender bir eser element içerir. Organik silika olarak da isimlendirilen silikon içeren salatalıklar, cilt yaşlanmasına karşı savaşmak için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini teşvik eder.

Elli yaşından itibaren beden daha az kolajen üretir, cilt yavaş yavaş esnekliğini kaybeder ve daha kırılgan hale gelir. Bu durumu yavaşlatmak için sistemli olarak salatalık yemek gerekir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ