Gündem

Yanlış sünnet edilen çocuğun hayatı karardı: Çığlık atarak kanlı bir halde idrar yapıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Anne Pelin Torun, 5 yaşındaki çocuğunu özel bir hastanede sünnet ettirmek istedi. Torun, çocuğunu 24 Haziran’da sünnet için muayeneye götürdü. Özel bir tıp merkezinde muayenesini yapan hekim, çocuğun rastgele bir sorunu olmadığını ve operasyonun 10 dakika süreceğini söyleyerek 4 Temmuz’a randevu verdi.

OPERASYON BOYUNCA ACI HİSSETTİ

Operasyon başladığı andan itibaren ağlamaya ve “Hissediyorum, acıyor” diye bağıran çocuk, bütün o süreci doruğunda bulunan tıbbi muayene lambasından anbean izledi. Annesinin ve kendisinin ısrarlarına karşın tekrar uyuşturma süreci yapılmayan operasyon, 1 saat sürdü.

SIHHAT ÇALIŞANLARI ÇOCUĞUN PALAVRA SÖYLEDİĞİNİ ARGÜMAN ETTİ

Operasyon esnasında, anne Pelin Torun’un savlarına nazaran Y.Ç.’ye “Kes sesini”, “Hissetmiyor, palavra söylüyor” halinde hitap edildi. Anne Torun’un operasyonun uzama sebebini sorması üzerine Kerse, “Ufak bir kesik oldu annesi” diye yanıt verdi. Anne Torun’un, çocuğunun penisine neden dikiş atıldığını sorması üzerine, derisinin yapışık olmasından ötürü dikiş atıldığı yanıtı verildi.

” ÇIĞLIK ATARAK KANLI BİR HALDE İDRARINI YAPIYOR”

Tüm süreçlerin akabinde taburcu olan çocuğun acısı ise 21 gündür dinmiyor. Penisi iltihaplanan ve yaralarla kaplanan Y.Ç., acı içinde ve çığlık atarak kanla karışık bir formda idrarını yapıyor. Süreç boyunca 2 kilo veren 5 yaşındaki çocuk, tekrar idrarı gelir diye su içmeye korkuyor. Dehşeti yaşayan çocuk, korktuğu için kimseyi kendine dokundurmuyor. Küçük çocuk, tüm bu süreçlerin akabinde öteki bir tabibe götürüldü lakin iltihaptan ötürü kalıcı bir hasar kalıp kalmayacağı konusunda bir teşhis konulamadı.

“10 DAKİKALIK SÜREÇ 1 SAAT SÜRDÜ”

Oğlunun o acı dolu sürecin anlatan anne Pelin Torun, sünnet edilmeden 10 gün evvel çocuğu muayeneye götürdüklerini söz ederek, “10 dakikalık bir süreç dediler. Sonra ameliyat 1 saat sürdü. O süreç boyunca çocuğum hissediyorum diye ağladı. ‘İğne yapıyorsunuz, bırakın beni’ diye ağlamasına karşın hiçbir halde durmadılar. ‘Çocuk hissetmiyor, palavra söylüyor’ diye çocuğuma bağırdılar. ‘Kes sesini’ diye bağırdılar” dedi.

DERİSİ BÜSBÜTÜN SOYULMUŞ HALDE

Bir sorun olması durumunda 10 gün evvel gittiği muayenede tabibin gördüğü sorunu söyleyebileceğini lisana getiren anne Pelin Torun, “Çocuğumu uyutmalarını söyledim lakin bana ’10 dakikalık bir işlem’ dediler. Buna karşın 1 saat sürdü. Bir saat kanaması durmadı. Pipisinde kesikler var. Her tarafında dikişler var. Her tarafı yara içinde. 21 gün oldu ve hala iyileşmedi” diye konuştu. Doktora bu durum ile ilgili ne yapacağını sorduğunu belirten Pelin Torun, “‘Ufak bir kesik oldu annesi’ diye yanıt verdi bana. Ufak bir kesik demesine karşın her tarafı dikiş içerisinde. Derisi de büsbütün soyulmuş bir formda. Her tarafı kabuk ve yara içerisinde. Çocuğum idrarını katiyetle yapamıyor. Yaparken de çığlık atarak ve ağlayarak yapıyor” tabirlerini kullandı. Hekimin yanlışını kabul etmediğini savunan anne Pelin Torun, “Kontrole gittiğimizde bizimle görüşmek istemedi. Bize bağırdı. Ben reaksiyon verince denetim için içeriye aldı. Orada da çocuğu zorla uzandırmaya çalıştırdı. Çocuğumu da denetim edemedi. Biz de çıktık oradan” dedi.

BÜTÜN SÜRECİ YANSIMADAN İZLEMİŞ

Kendisine hastaneden rastgele bir geri dönüş yapılmadığını öne süren Torun, “‘Sadece bir sefere mahsus tıpkı doktora denetim ettirebiliriz’ dediler. Çocuğumu zati kesen bir beşere çocuğumu neden tekrar götüreyim? Telafi için rastgele bir şey yapılmadı” açıklamasında bulundu. Çocuğun ameliyat boyunca her şeyi hissettiğine dikkati çeken Torun, “‘Ben her şeyi görüyorum’ da dedi. Sonradan fark ettik ki zirvesinde bulunan ışığın camından yansıyormuş. İzlemiş bütün süreci. Çocuğumun ‘Hissediyorum, görüyorum’ demesine karşın hiçbir formda durmadılar. Rastgele bir uyuşturma süreci de yapmadılar” sözlerine yer verdi.

“OPERASYONU GERÇEKLEŞTİREN HEKİM ÇOCUKLA İLGİLENMEDİ”

Çocuğunun travmatik bir sürece girdiğini söyleyen anne Torun, “Çocuğum şu an su içmeye korkuyor. Tuvalete gitmeye korkuyor. Tuvaleti gelince ağlamaya başlıyor. Zira idrarını yapamıyor hiçbir biçimde. Aslında kanlı idrar yapıyor çocuğum. Asla kendine dokundurtmuyor. Bunların hepsi birer travma çocuğumda. Okullar açılacak, çocuğumu nasıl okula göndereceğim bilmiyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum” dedi. Öbür bir tabibe gittiğini söz eden Torun, “Deri büsbütün soyulup yara içinde kaldığı için altını göremedi tabipler. O yüzden bir süreç yapamadılar. Tekrar birebir doktora gitmemi önerdiler lakin o hekim da asla bizimle ilgilenmiyor” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Cenik – 3. Sayfa

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş