Gündem

Vajinal Enfeksiyonlara Dikkat

Paylaş

Bayanlarda en sık görülen enfeksiyonların başında gelen vajinal enfeksiyonlar yaz aylarında daha sık ortaya çıkmaya başlıyor. Mantarlar, bakteriler ve parazitlerin neden olduğu vajinal enfeksiyonlar; sıcak havanın tesiri ve çeşitli çevresel faktörlerle bayanların günlük hayatını zorlaştırabiliyor.

Op. Dr. Nihal Çetin, vajinal enfeksiyonlardan korunmak için bayanlara değerli tekliflerde bulundu. Çetin, “Sağlıklı genital sistem savunma düzenekleri sayesinde mikropların bedene girmesini engellemektedir. Vajina duvarında yer alan hücreler içerisinde östrojen hormonu sayesinde depolanan glikojen evvel glikoza sonra laktik asite dönüşerek asidik bir ortam sağlamaktadır.  Vajinanın asidik ortamını sağlayan mikroorganizmalardan oluşan laktobasiller ise bedene girmek isteyen ziyanlı bakterileri engellemektedir. Fakat rastgele bir nedenle enfeksiyon yapan bakterilerin vajinayı işgal etmesini engelleyen laktobasillerin azalması yahut vajen asidik ortamının bozulması enfeksiyonların vajene girmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle genital hijyenin korunması için kıymetli olan laktobasil-asit ikilisini korumak gerekmektedir.” halinde tekliflerde bulundu.

Adet devrinde vajinal enfeksiyon riski artıyor

Genital enfeksiyonların görülme sıklığı adet kanamaları müddetince artmaktadır. Zira her ay gerçekleşen adet kanamaları içerdiği protein nedeniyle vajende bakterilerin çoğalması için uygun ortam oluşturmaktadır. Bilhassa bu periyottaki vajinal enfeksiyonlardan korunmak için daha sistemli tedbirler alınması gerekir.

Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Hekiminiz önermedikçe vajinanın yıkanmasına yönelik eserleri ( şampuan, sprey, deodorant) kullanmayın.
  • Tuvalet sonrası vajen paklığını önden geriye gerçek yapın.
  • Genital bölgeyi paklık sonrası kesinlikle kurutun.
  • İç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin.
  • Sentetik naylon içerikli çamaşırlar yerine pamuklu çamaşırlar tercih edin.
  • Sıkı çorap ya da sıkı pantolon kullanmayın.
  • İdrar muhtaçlığını ertelenmeyin zira bakteriler enfeksiyon oluşturmak için vakit bulabilir.
  • Vajinal tampon kullanmayın ya da sık sık değiştirin.
  • Deniz, havuz,  sauna, banyo yahut antrenman sonrası ıslak, terli çamaşırlar yahut mayoyla uzun müddet durmayın. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajanı)

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş