Gündem

Uzmanlar uyardı: 1998’den evvel doğanlar kesinlikle hepatit testi yaptırsın 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü münasebetiyle Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, Gastroenteroloji Uzmanları Prof. Dr. Mesut Akarsu, Doç. Dr. Suna Yapalı ve Prof. Dr. Levent Doğanay konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda hepatit enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara karşı tarama konusunda şuur oluşturulmasının gerekliliği söz edildi. Hepatit hastası olan çok sayıda insanın haberdar bile olmadığına vurgu yapılırken uzmanlar, belirtisiz ilerleyen hastalıklara karşı toplumda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

“Manikür, pedikürden bile hepatit kapılabilir”

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın oluşturulmasının büyük değer taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ülkemizde de viral hepatitler nitekim sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en değerli nedenleri ortasında. Bu tıp hastalıkların kıymetini vurgulamak istiyoruz. Bu hastalıklar biraz sessiz ve sinsi hastalıklar, son ana gelinceye kadar belirti vermiyor. O nedenle biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Biz her erişkinin Hepatit C ve B var mıdır bu testleri yaptırmasını istiyoruz. Bazen hanımlarımız manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor. O nedenle bu süreçleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bunları da denetim ettirmeliler. Emsal şey; gençlerimiz ortasında dövmeler de çok moda. O dövme merkezlerinde de önemli denetimlerin alet, edevat açısından yapılması lazım” biçiminde konuştu.

“Yüzde 90, hasta ya da taşıyıcı olduğunun farkında değil”

Kronik karaciğer rahatsızlıklarının sebebini değerli oranda hepatit virüslerinin oluşturduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bilinen 5 tip hepatitimiz var, A, B, C, D ve E biçiminde. Bunların içerisinde en çok korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da farklı. B ve C’de ekseriyetle kan teması, cinsel temas biçiminde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere yol açan hepatit C ve B. Bilhassa B ve C üzerine bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hepatit B aşı ile korunulan bir hastalık, 1998 yılından beri Türkiye’de rutin aşılama programında, hepatit C ise son 5 yılda ilaçla yüzde 95 oranında tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi. Şu anda bizim teklifimiz; 1998 yılından evvel doğanların kesinlikle gidip sıhhat kuruluşlarında bir test yaptırmaları. Hepatit B’ye karşı şayet aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, şayet Hepatit C müspet iseler kesinlikle bir ilaç tedavisine başlanması ve bedenden bunun atılmasının sağlanması. Dünya genelinde yılda 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar nedeniyle maalesef hayatını kaybediyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 nedenini ülkemizde hepatitler oluşturuyor. Ülkemiz geneline baktığımız vakit 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, yaklaşık 400 bin civarında hepatit C müspet kişi var. Bu şahısların yüzde 90’ı hasta olduğunun yahut taşıyıcı olduğunun farkında değil. Maksadımız 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” dedi.

Tedavi alan hasta sayısı 115 bine düştü

Pandemi nedeniyle takipli hasta sayısında düşüş yaşandığını tabir eden İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, hepatit virüslerine karşı farkındalığın büyük kıymet taşıdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, çok sayıda kişinin taşıyıcı yahut hasta olduğundan bile haberdar olmamasının çok önemli bir sorun olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Normalde her yıl yaklaşık 8-10 bin civarında tedavi alan hasta sayımızda daima artış elde etmiştik. 2021 yılında bu sayı 115 bine düştü. Covid pandemisinin olumsuz tesirlerini gördük, bu çok üzücü. Zira bir halde tanınmış hastaların tertipli takipten çıkması manasına geliyor ve mevcut karaciğer hastalığı asla durmuyor, ilerlemeye devam ediyor. Hepatit C’li her hastayı da 8-12 haftalık tedavilerle virüsü bedenden büsbütün temizlemek suretiyle tedavi edebiliyoruz.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ