Gündem

Uzmanı uyardı: Uyku apnesi hipertansiyon nedeni 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Sistemli uykunun insan sıhhati için kritik bir kıymete sahip olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, uyku bozukluğunun baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, çabuk sonlanmak, odaklanma zahmeti, yorgunluk üzere sıkıntılara yol açtığını söyledi. Dr. Gür, uyku apne sendromunun oksijen düzeyinin düşmesine, damar işlevlerini etkileyerek vakitle sistemik hipertansiyon oluşmasına neden olabileceğini ve bu sebeple kalp – damar hastalıkları, beyin – damar hastalıkları, obezite ve hipertansiyon sorunu olan şahısların tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Bireyleri ruhsal ve fizyolojik olarak etkileyen uyku, tertipli olmadığında iş hayatındaki muvaffakiyetten, toplumsal ve özel hayata kadar şahısların ömür kalitesini olumsuz etkilediğini söyleyen Emsey Hospital İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mücahit Gür, bağışıklık sisteminin de temelini oluşturan sistemli uyku uyuyan bireylerin daha sağlıklı, hastalıkları daha kolay yenebilen bireyler olduğunu söyledi.

10 SAATTEN FAZLA UYUMAK SIHHATİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Biyolojik saate nazaran nizamlı uyuyan kişinin bedeninin yenilendiğini, merkezi hudut sistemi, teneffüs, deveran, iskelet sistemi ve kasların büyük bir kısmının tamir edildiğini söyleyen Gür, beyindeki birçok bölgenin uyku ile bağlı olduğunu ve bu bölgenin büyüme hormonu salgıladığını belirtti. Gecede altı saatten az uyumanın sıhhat sorunlarına neden olabileceğini söyleyen İç Hastalıkları uzmanı Dr. Gür, “Ergenlik öncesinde çocukların gecede en az 10 saat, yeni doğmuş bebeklerin 18 saat uyuması gerekiyor ancak günde 10 saatten fazla uyumanın yetişkinler açısından sıhhate ziyanlı tesirleri olabilir” dedi.

NEDENLERDEN BİRİ UYKU APNESİ

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mücahit Gür “Uyku ile bağışıklık sistemi alaka içindedir; zira yeterli bir uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur lakin uykusuz bireylerin daha kolay hastalandığı, hastaların da güzel uyuduklarında daha çabuk iyileştikleri herkes tarafından bilinen bir gerçektir” tabirlerini kullandı.

Uykuya dalmakta zahmet, uykuyu sürdürememek, uykuda bacak hareketleri, daima kabus görmek, horlamak, uykuda nefes durması, dinlenmemiş olarak uyanmak üzere şikayetlerle hastaların kliniklere başvurduğunu belirten Dr. Mücait Gür, bu durum hastada baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, çabuk sonlanmak, odaklanma zahmeti, yorgunluk üzere meselelere yol açabileceğinin altını çizdi.

Uykusuzluğunun nedenin araştırılması gerektiğini ve buna bağlı olarak tedavinin uygulanması gerektiğini söyleyen Dr. Gür, nedenlerinden biri olan uyku apne sendromunun oksijen düzeyinin düşmesine, damar işlevlerini etkileyerek vakitle sistemik hipertansiyon oluşmasına neden olabileceğini ve bu sebeple kalp – damar hastalıkları, beyin – damar hastalıkları, obezite ve hipertansiyon sorunu olan şahısların tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş