Gündem

Uzmanı uyardı: Tedbirler alınarak güneş ışığından yararlanılmalı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte bağışıklık ve sağlıklı ömür manasında güneşin ziyanlı etkilerinin daha da arttığını belirten Uzm. Dr. Nilsu Salih, bedene faydası kadar ziyanı da olabilen güneşten korunma tekniklerine dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi. Salih, “Güneş ışınları, bilhassa D vitaminin sentezlenmesinde, çocukların kemik gelişiminde ve cilt sıhhatinin güzelleşmesinde olumlu tesirlere sahiptir lakin ozon katmanının incelmesi nedeniyle güneş ışınlarının tehlikeli olmaya başladığının unutulmaması gerekir. Bu durumun güneşten uzak kalmak manasına gelmez, gerekli tedbirler alınarak güneşten faydalanmaya devam etmek gerekir” dedi.

Güneş ışığından şuurlu bir halde faydalanmak için öncelikle ziyanlar ve bunlara karşı alınacak tedbirler konusunda şuurlu olmanın en temel şart olduğunu söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nilsu Salih, “Tüm canlılar için hayat kaynağı olan güneş, bağışıklığın güçlenmesi, kemik sıhhati, bedenin güç depolaması, bedenin muhtaçlığı olan vitaminlere takviye sağlaması manasında büyük yararlarının olmasının yanı sıra dikkatli ve denetimli bir biçimde faydalanılmadığında sıcak çarpması, cilt yanıkları, kanserojen ışınlara maruz kalmak üzere olumsuz tesirlerde neden olabilir. Güneş ışınlarından en âlâ halde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun yüksek faktörlü bir güneş gözetici krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz” sözlerini kullandı.

“DERİLERİ ÇOK AÇIK RENKLİ OLANLAR GÜNEŞ IŞINLARINA KARŞI EPEY HASSASTIR”

Sağlıklı güneşlenmenin en kolay ve zararsız yolunun kısa vadeli ve uygun saatlerde güneşe çıkmak olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Nilsu Salih, günlük ortalama 10 dakikalık güneşlenmenin beden sıhhati ve bağışıklığı için kâfi olduğunu söyledi. Salih, güneş ışınlarının ziyanlarının deri tipine ve rengine nazaran değişip değişmeyeceği ile ilgili de şöyle konuştu:

“Cilt tiplerini biz altı kategoriye ayırıyoruz. Açıktan yoğuna hakikat cilt tipi bir ve iki olarak isimlendirdiğimiz bireyler açık renk gözlü ve sarı saçlı olurlar. Derileri çok açık renkli olanlar güneş ışınlarına karşı epeyce hassastır ve güneşten önemli manada olumsuz olarak etkilenmeleri kelam bahsidir. Güneş altında makul mühletten fazla kaldıklarında önemli güneş yanıkları görülür. Bu iki cilt tipine sahip bireylerin bronzlaşma ihtimalleri pek yoktur. Cilt tipi üç olarak isimlendirdiğimiz küme ela ve yeşil gözlü olup, yeniden açık renk deriye sahip sarışın, kumral olurlar. Güneş altında fazla kaldıklarında yeniden cilt yanıklarına maruz kalmaları kelam mevzusudur. Lakin uygun güneş kremi ve kollayıcı tedbirlerle bronzlaşma ihtimalleri vardır. Cilt tipi dört olarak isimlendirdiğimiz küme kahverengi gözlü, koyu renk saçlı esmer derili olan bireylerdir. Her insan üzere güneşin altında fazla kalmaları deri ve beden sıhhati manasında risk taşımaktadır. Bronzlaşabilirler. Cilt tipi beş ve altı olarak belirlenen küme ise zati Latin ırktan gelirler ve güneşin tesirlerinin uzun sürdüğü bölgelerde yaşarlar. Bu nedenle derileri güneşten daha az etkilenir ve güneş altında bulunma müddetleri de değişebilir.”

“GÜNEŞ GÖZETİCİ KREMİNİZİ 2 SAATTE BİR YENİLEMELİSİNİZ”

Her insanın güneşe, güneşlenmeye gereksinimi olduğunun altını çizen Salih, güneş ışınlarından en tesirli halde faydalanmanın yollarını da şöyle sıraladı:

“Sanılanın tersine saatlerce güneş altında kalmak değildir. Günde 10 dakika boyunca el, yüz, kol, bacak üzere bölgelerin güneşe açık olması kafidir. Güneş ışığının cilt sıhhatine yararlarının yanı sıra; D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sıhhatini geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sıhhatini korumak, bedendeki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek üzere değerli yararları vardır. Güneş, bedende D vitamini gereksiniminin yüzde 90’ını karşılamaktadır ve D vitamini kemik sıhhati için çok değerlidir. Güneş ışınlarından en düzgün biçimde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun yüksek faktörlü bir güneş kollayıcı krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz. Güneş ışığından faydalanırken; üzerinizde ince, açık renk, pamuklu giysiler olsa da güneş gözetici krem kullanmalısınız. Güneşte ve sıcak havada ağır sıcak ve terlemenin tesiriyle sıcak çarpması yaşamamak için sıvı almalısınız. Tesirli bir güneş müdafaası için güneş gözetici kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz. Güneşlenme için sabah 10: 00 ve 10.30, öğlenden sonra ise 16.00-17.00 saatleri ortasını tercih etmelisiniz. Ultraviyole ışınlarından korunmak için bulutlu havalarda da güneş hami kremler kullanmalısınız. Sıcak çarpmasından ve gözlerinizi güneşten korumak için geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.

“Yaş kümesine bağlı olarak güneşe çıkma müddetlerinde bir farklılık yoktur. Lakin bilhassa çocukların hassasiyetleri düşünüldüğünde çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Zira bebek ve çocuk ciltleri güneş yanığı açısından çok daha hassas ve korunmasızdır.

“Koruma faktörü içeren güneş kremlerinin müdafaaya yönelik olumlu tesirleri elbette büyüktür lakin tek başına kâfi değildir. Yalnızca bu kremlerle muhafaza sağlamak mümkün değildir. Zira güneş ışınları yalnızca açıkta kalan bölgelerimizi değil, bedenimizin kumaş altında kalan bölgelerini de tesirler. Bu yüzden güneşten korunmayı geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü, pamuklu ve bol kıyafetlerle desteklemek gerekmektedir.”

“KORUYUCU KREMLERİN VAKİT ZAMAN OLUMSUZ TESİRLERİ GÖRÜLEBİLİR”

Hami kremlerin cilde vakit zaman olumsuz tesirlerinin olabileceğini söyleyen Salih, “Kimyasal ve fizikî müdafaa sağlayan kremler olarak iki tip krem kümesi vardır. Fizikî koruyuculuk sağlayanlarda kullanılan malzemelerin tepki oluşturma riski düşüktür. Lakin kimyasal koruyucularda deride birtakım tepkilere sebep olabilirler. Birtakım güneş eserlerinde maalesef parfüm ya da birtakım yan tesiri olan eserler bulunmaktadır. Onlardan kaçınmak yararlı olacaktır. Piyasada hem fizikî hem de kimyasal koruyuculuk özelliği taşıyan ultraviolet’nin A ve B (UVA-UVB) kısımlarını engelleyen eserler vardır. Bunlardan 30 ve 30+ olmak üzere parfüm içermemeleri şartı ile bir eser tercihi yapılabilir” halinde konuştu.

Güneş lekelerinin çok çeşidi olduğunu da vurgulayan Uzm. Dr. Nilsu Salih, “Her lekenin özelliğine nazaran tedavi tekniği belirlenir. Lakin hepsinde ortak özellik güneş muhafaza losyonlarının ve kremlerinin kullanılmasıdır. Bu lekelerin tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır ve tedavileri konusunda kesinlikle uzman bir tabibe başvurulmalıdır. Cildimizi daima denetim etmeli ve mümkün bir değişimde kesinlikle uzman tabibe danışmalıyız” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş