Gündem

Uzmanı uyardı, kırmızı et tüketirken ilaç kullanımına dikkat 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Uzmanı uyardı, kırmızı et tüketirken ilaç kullanımına dikkat

Kırmızı et ilaçlarla olumsuz etkileşime geçebiliyor

İSTANBUL Sıhhat beslenmenin bir kesimi olan kırmızı et tüketimi, Kurban Bayramı’nda öteki günlere kıyasla artış gösterebiliyor. Uzmanlar, beslenme rutininin dışına çıkıldığı takdirde et tüketiminin bilhassa ilaç kullanan şahısları olumsuz etkileyebileceği tarafında ikazlarda bulundu.

Günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılan günlerden biri olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar kırmızı et tüketimine dikkat çekti. Bilhassa ilaç kullanan şahısların kırmızı et tüketirken daha fazla dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Farmakoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Okan Yıllar, bayramda tüketilecek olan etlerle birlikte kullanılan ilaçların olumsuz etkileşime girebileceğini söyledi.

“Normal dozda ilacınızı alsanız bile kandaki kıymetleri değişebilir”

Bedene giren bir unsurun yabancı olması durumunda bedenin bunu çabucak fark ederek tepki gösterip bir an önce dışarı atmaya çalıştığını tabir eden Prof. Dr. Yıllar, “Özellikle ilaçların, birçok besinin ve etkin unsurun süreç gördüğü yer karaciğerdir. Buralarda da özel enzimler vardır. Belirli bir ölçüde muhakkak bir aktivite ile giren unsurları dışarı atar. Siz ekstradan bedene soktuğunuzda şayet bahsettiğimiz yerlere tesiri farklı oluyorsa ansızın o enzimlerin hem aktivitesi hem de ölçüsü artmaya başlıyor. Bazen de tam aykırısı azalabiliyor. Azalınca bu yolla parçalanan ilaçlar kanda artmaya başlar. Siz olağan dozda aldığınız halde bir bakarsınız kandaki ölçüsü artar. Buna en hoş örnek greyfurt suyudur” dedi.

Bir ilaç alındığında olağan çalışan enzimlerin ölçüler bozulduğunda kandaki ölçüsünün da arttığına ya da azaldığında dikkat çeken Prof. Dr. Okan Yıllar, “İlaç parçalayan sistemde bedene besin yoluyla giren hususlar hasebiyle değişim yaşanır. O vakitte kandaki ölçüsü değişir. ve bedende iç kanamalar başlar. Bilhassa kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kümelerine dikkat etmeliyiz” ihtarında bulundu.

“Pişirme teknikleri de sıhhatimiz için tehlike oluşturabiliyor”

Et tüketiminde pişirme yollarının de tehlikeli olabileceğinin söyleyen Yıllar, “Eğer eti ateşte fazla kızartırsanız üstünde kömürleşmeler meydana gelir. Onların içinde bir kadro faal unsurlar bulunur. İşte bunlar ‘fazla iş yap’ karaciğerdeki enzimleri dürter. ve sizin çok kritik olarak aldığınız ilaçların kandaki düzeylerini değiştirebilir. Ayrıyeten bırakın ilacı bunların içinde bedenimiz için uygun olmayan unsurları de bu sayede almış oluruz” diye konuştu.

“Kolon kanserine bile sebep olabilir”

Etin çok pak görüldüğünü ancak hayvanların beslenmesi sırasında kullanılan yemlerin yüksek ölçüde antibiyotik içerdiğinin altını çizen Prof. Dr. Yıllar; “Antibiyotik, kan sulandırıcılar, hipertansiyon üzere önemli ve değerli ölçüde ilaç alan bireylerin daha dikkatli olması gerekiyor. Yağda pişirme sıhhatsiz bir usul. Kızdırdığınız yağda hür oksijen radikalleri üzere bir kadro hususlar ortaya çıkar. Bu hususlar bedenimizde direk hasar yapan unsurlardır. ve bu unsurlar maalesef kolon kanserine bile sebep olabilir. Hatta son yıllarda kolon kanserinde artışlar gözlemlenmiştir” formunda konuştu.

“En pakı buğulama yöntemi”

Prof. Dr. Yıllar son olarak da en sağlıklı sistemin buğulama olduğunu söyleyerek, “Pişirme tekniğinin en günahsızı buğulamadır. Tavada kızartma, ateş üstünde pişirme ve bir de bunların yanında çeşitli ilaçları alma üzere bir grup risk faktörleri var. Bunlar birbirleriyle direkt etkileşen şeylerdir. Besin dediğimiz şey çok suçsuz değildir. İçinde işlevsel ve çok faal hususlar vardır. Bilhassa önemli ilaç alanlar bu yüzden beslenme alışkanlıklarının değişmesi durumunda ya da öncesinde kesinlikle hekimlerinden tavsiye alsınlar” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

İhlas Haber Ajansı / Şimdiki

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş