Gündem

Uzm. Dr. Siber: Bedenin sıvı muhtaçlığının dengelenmesi gerekiyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Yaz mevsimini yaşamaya başladığımız şu günlerde İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, tertipli ve kâfi su tüketimi için ikazlarda bulundu. Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte bedenin çok fazla sıvı kaybedebileceğini, bu durumun bulantı, baş dönmesi üzere belirtilere neden olacağını söyleyen Uzm. Dr. Siber, “Düzenli ve kâfi su tüketiminin yanı sıra ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki ve meyve çayları ile de bedenin sıvı muhtaçlığının kesinlikle dengelenmesi gerekiyor” dedi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bilhassa bayanların günde en az 14 bardak su içmesi gerektiğine vurgu yaptığına dikkat çeken, kâfi ve nizamlı ölçüde su tüketiminin bağışıklık, böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati ehemmiyet taşıdığını söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, “Az su içilmesi durumu ciddi birçok hastalık başta olmak üzere kilo alımına kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabilir. Ayrıyeten bebek ve çocuklar sıvı muhtaçlıklarını kendileri göremeyecekleri için, aileler bu mevzuda dikkatli olması gerekir” sözlerini kullandı ve birkaç ana başlıkta su tüketiminin ehemmiyeti hakkında bilgi verdi.

“ÇAY, KAHVE ÜZERE İÇECEKLER SUYUN YERİNE KONULMAMALIDIR”

Hayat için hayati ehemmiyete sahip olan suyun, bütün biyolojik ömrü ve faaliyetleri ayakta tutuğunu, belirten Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, biyolojik bir çözücü olan suyun vitamin ve minerallerin bedende taşınmasını ve çözülmesini sağladığını belirterek, nizamlı ve kâfi su tüketilmemesinin başta böbrekler olmak üzere, kalp, karaciğer üzere organlarda hayati aksiliklere yol açabileceğini, beden ısısında dengesizlikler, ciltte kuruluk, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa neden olabileceğini vurguladı.

Hayati işlevlerin sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için kâfi ölçüde yani günde 2-2,5 litre su tüketmenin bedenin su muhtaçlığını karşılayacağını söyleyen Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, “Suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; dilimlenmiş meyve dilimleri, salatalık, elma, tarçın yahut havuç, kereviz üzere sebzelerde suyu tatlandırabilirler. Ayrıyeten çay, kahve üzere içeceklerin bedenden su atımını artırdığı için suyun yerine konmaması gerekiyor. Sulama hissi yanında, idrar rengi de su istikrarımız hakkında bilgi verir. İdrar ölçüsü azalıp, rengi yoğunlaştıkça su içmek gerektiğini, susama hissi beklenmeden su tüketmeli, uyanınca 1 bardak, her idrar sonrası 1 bardak su içmeli, idman yaparken, sıcakta çalışırken, uzun-hareketsiz seyahatlerde su tüketimi arttırılmalıdır” halinde konuştu.

“YETERLİ SU TÜKETMEMENİN EN KIYMETLİ TESİRİ BÖBREKLER ÜZERİNDE”

Kâfi su tüketmemenin en kıymetli tesirinin böbrekler üzerinde görüldüğünü söz eden Uzm. Dr. Siber, bedende oluşan üre, kreatin, ürik asit üzere ziyanlı unsurların seyreltilip bedenden atılabilmesi için su tüketiminin hayati değer taşıdığını belirtti. Ayrıyeten kâfi su ölçüsünün olmaması idrar akımını yavaşlattığı için idrar yolu iltihapları ve böbrek taşları ilerleyen durumlarda ise böbrek yetmezlikleri oluşabildiğini söyledi.

Kalp hastalıklarının bilhassa de kalp krizlerinin su ile yakından ilgisi bulunduğunu belirten Medicana Çamlıca Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hayriye Belma Siber, “Yapılan araştırmalarda günlük su tüketimine dikkat edenlerle etmeyenler ortasında kalp krizi bakımından besbelli bir fark ortaya çıktı. Susuz kalan bedende kanın yoğunlaştığı ve pıhtılaşma eğiliminin arttığı durumlar oluşabiliyor, buna bağlı olarak da tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri görülebiliyor. Ayrıyeten kalbin işlevlerini gereğince yerine getirememesinin karaciğer ve akciğerde de olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir” tabirlerini kullandı.

“ELLERİ SU VE SABUNLA TEMİZLEMEK BİLE BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI KALKAN OLUŞTURMAKTADIR”

Uzm. Dr. Siber, “Günlük olarak beden, besin hijyeni bakımından da su hayatımızda kıymetli bir yer tutmaktadır. Yalnızca elleri su ve sabunla temizlemek bile birçok bulaşıcı hastalığa karşı kalkan oluşturmaktadır. Su tüketiminin ve su kaynaklarının kısıtlı olduğu ülkelerde, ishal, tifo grip üzere birçok bulaşıcı görülmekte ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir” dedi.

Kâfi su tüketilmemesinin diğer hastalıkları tetikleyebileceğine vurgu yapan Siber, hastalıkları şöyle sıraladı:

“Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık, saç dökülmesi ve kepeklenme, emziren bayanlarda süt azlığı, kas krampları.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş