Son DAKİKA

Ukrayna hastanesindeki sağlık çalışanları savaş zamanında çalışmaya nasıl adapte oldu?

Paylaş

Umudumuzu kaybetmedik, pes etmiyoruz, birbirimize destek oluyoruz” dedi.

Ukrayna’daki harp, Ukraynalı sağlık çalışanlarını yeni roller ve emek harcama biçimleri benimsemeye ve hastalarını korumak ve tedavi etmek için yaratıcılıklarını ve özverilerini kullanmaya zorladı.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Olha, COVID-19 hastalığının sıcak noktalarındaki hastaları tedavi etmekten Ukrayna’nın merkezindeki bir sağlık tesisine döndü.

Onu hususi muayenehanesinden vazgeçmeye ve kendini ona en oldukça ihtiyacı olanlara adamaya ikna eden şey, şok dalgalarına ele geçirilmiş genç bir erkeğin durumuydu. “Yaklaşık 3 gün ormanda yattı. Getirildikten sonra, 3 kişi için daha konuşmadı, hastane yatağında başının üstünde bir battaniyeyle saklandı. Genç adamın kalp krizi geçirdiğini yayınlayan bir elektrokardiyogram yaptık. Kardiyologlar tanıya inanamadılar, ‘Bu nasıl olası olabilir? Henüz 22 yaşlarında” dedi.

Olha, toplumsal medyada bulaşıcı hastalık uzmanı olarak hizmetlerinin reklamını yaptığında, çeşitli hastalıklar için teşhis ve tedavi önerileri için günde 150’ye kadar bildiri almaya başladı. Onunla temasa geçenlerden bazıları şimdiden evlerini terk edip Ukrayna’nın merkezine taşındı, sadece diğerleri hala çatışmalardan kötü halde etkilenen ve sıhhat hizmetlerinden kopuk yerlerde bulunuyor. Onlara şahsen ve uzaktan yardım eder, onlarla telefonda görüşür ve mümkünse diğer uzmanlara yönlendirir.

Mariupol, Kharkiv ve Chernihiv benzer biçimde yerlerden kaçan, hastaneye gelen birçok yerinden edilmiş insanımız var. Durumları kesinlikle onlara elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. Gördüğüm en yaygın olaylar küçük çocuklar. Bomba sığınaklarında, insanlar mantar sporlarını solurlar ve kronik rahatsızlıkları varsa, bunlar genellikle daha da kötüleşir. Bazen zatürree, böbrek enfeksiyonları ve şiddetli alerjik reaksiyonlar şeklinde uzun soluklu hastalıklarla gelirler. Herkesi kabul ediyorum.”

Lidiya, bir Kiev hastanesinin baş işletme görevlisidir. Barış zamanında, hastane 18 harici klinik işletiyordu, ancak düşmanlıklar başladığından beri tüm kaynaklar hastanede yoğunlaştı. Kiev çevresindeki yoğun bombardımana maruz kalan bölgelerde bulunan birçok personel tahliye etmek zorunda kalsa da, çekirdek bir işgücü kaldı.

“Çoğunlukla tertipli hastalıkları, felçleri ve kalp krizleri olan ve akut cerrahiye gereksinim duyan hastaları tedavi ediyoruz. Burada stabilize oluyorlar ve daha sonra yoğun bakım ve öteki planlanmış operasyonlar için başka bir yere tahliye ediliyorlar. İtalya’daki gönüllü kuruluşlar tarafından yetişkinler ve çocuklar da rehabilitasyon için yurt dışına götürüldü.”

Acil çalışmaya geçiş, bazı hastanelerin artık rutin hizmetler sunmadığı ve talepte düşüş gören hastanelerin olduğu anlamına geliyor.

“İnsanlar artık hava saldırısı sirenleri çaldığında hemen sığınaklara gitmeye çalışıyorlar, bu yüzden son 2 hafta arasında planlı aşılar için bizlere çocuklarla gelen insanların olayları bulunmasına karşın, rutin konsültasyonlara katılmak son aşama nadirdir, şundan dolayı gelecekteki sağlıkları için endişeleniyorlar.”

Kronik hastalıkları yada yeni akut semptomları olanlara sürekli tıbbi hizmetler sağlamak için, hastaların tavsiye almak için bir doktora bağlanabilecekleri bir web sitesi oluşturulmuştur. O zamandan beri Ukrayna’nın diğer bölgelerine taşınan birçok uzun süreli hastayı içeren bir söyleşi grubu da kuruldu ve şu anda 35.000’den fazla üyesi var.

Birçok zorluğa rağmen, hastanedeki personel ve gönüllüler beraber çalışıyor ve birbirlerine içsel destek sağlıyor. “Personel savunmayı elinde tutmaya ve üstünde çalışmaya devam ediyor. Ayrılan personelin bir kısmı bile geri dönmek ve işe geri dönmek istiyor” diyor Lidiya.

Kiev’deki başka bir hastane, kardiyovasküler hastalıkları olan yetişkinleri ve çocukları tedavi ediyor ve Rus askeri saldırısına karşın, tüm takım 24 saat bakım sağlamaya devam etti. Planlı operasyonları yürütmekten günde 1 yada 2 acil operasyon sağlamaya geçtiler.

Anestezi uzmanı/canlandırma uzmanı Andriy, “Hepimiz gerektiğinde yardım sağlayabilmek için ekip olarak acil vaziyet moduna girdik” diyor. “Şehirde hareket etmek zor olduğundan gerektiğinde burada olmaya karar verdik – şimdi nerede ise burada yaşıyoruz. Şu anda eskiden sahip olduğumuz ve çok sayıda kurum ve gönüllünün sayeinde geçinmeye devam ettiğimiz personel sayısının yaklaşık %80’ine sahibiz.”

Ukrayna’daki doktorlara DSÖ desteği
DSÖ, ülkenin sıhhat sistemindeki boşlukları ve gereksinimleri belirlemek için Ukrayna Sağlık Bakanlığı ve yetkililerle yakın bir şekilde çalışmakta ve bunlara hızla cevap vermektedir. DSÖ, Polonya’da bir operasyon merkezi açtı, birçok Ukrayna şehrine bir travma malzemeleri boru hattı geliştirdi ve sınırdan ülke genelindeki sıhhat tesislerine 100 metrik tondan fazla tıbbi ekipman gönderdi. Ukrayna’da kuşatılmış esenlik çalışanlarını desteklemek için DSÖ, acil tıbbi takımlar ve travma yönetimi desteği düzenlemek için ortaklarla birlikte çalışmaktadır.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş