Gündem

TÜRK TABİBİN GELİŞTİRDİĞİ TEKNİĞİ YERİNDE İZLEMEYE AMERİKA’DAN PROFESÖRLER GELDİ 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

?1’inci Yeditepe Aritmi Sempozyumu? gerçekleştirildi

Eda ŞAHİN-Ömer HASAR/ İSTANBUL, (DHA)- 1’inci Yeditepe Aritmi Sempozyumu? geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu tarafından geliştirilen ‘Cardioneuroablasyon’ isimli dünya literatürüne giren tekniği yerinde izlemek için yurt içi ve yurt dışından uzmanlar katıldı.

Yerli ve yabancı birçok doktorun katıldığı sempozyumda ‘Cardioneuroablasyon’ isimli tekniğini canlı olaylar ile anlatan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu, kompleks elektrofizyolojinin kimi özel alanlarının değerlendirildiği bu toplantıyla Türkiye’deki elektrofizyologların ve kardiyologların eğitimine katkı sağlanmayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Aksu, ‘Bu eğitim toplantısındaki emelimiz hem yurtdışından gelen doktorlarla Türkiye’deki doktorları buluşturmak hem de bu tip yeni tedavi metotlarının hangi hastalarda ve ne kurallarda uygulanması gerektiğini anlatabilmek’ diye konuştu.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN UZMANLAR BİR ORTAYA GELDİ

Düzenlenen sempozyumun eğitim gayeli gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Tolga Aksu, ‘Amerika’nın farklı eyaletlerinden 6 elektrofizyolog doktor arkadaşımız tekniği yerinde öğrenmek için geldi. Dün iki canlı hadise gerçekleştirdik. Bugün de gerçekleştirdiğimiz sempozyumda husus detaylarıyla ele alındı. Gerçekleştireceğimiz canlı hadiseyi da hem salondaki iştirakçilerimiz takip edebilecek hem de online olarak izlenebilecek’ halinde konuştu.

‘KALBİNDE DURMAYA BAĞLI ÇEŞİTLİ BAYILMA ATAKLARI YAŞAŞAN GENÇ HASTA’

Prof. Dr. Tolga Aksu, sempozyumda tekniğin uygulandığı canlı hadise ile de bilgi verdi:

‘Bugünkü canlı hadisemiz anlattığımız ablasyon sistemine tam olarak uyan yirmili yaşlarında genç bir hastamız. Kalbinde durmaya bağlı çeşitli bayılma atakları yaşıyordu. Bu nedenle de birçok merkezde kalp pili takılması önerilmiş. Fakat kalp pilini, bu olayda olduğu üzere bilhassa genç hastalarımız birtakım nedenlerden ötürü tolere etmekte zorlanabiliyor. Bu olayın da yaptığımız kıymetlendirme sonucunda ablasyon tedavisiyle tedavi edilebileceğini düşündük.’

UYGULAMA İÇİN GERÇEK HASTA SEÇİMİ ÇOK DEĞERLİ

Kalp pilinin kullanım endikasyonlarının farklı olduğunu ve kesinlikle kullanılması gereken bir hasta kümesinin da olduğunun altını çizen Prof Dr. Tolga Aksu, bu hususta yanlış bir anlaşılma olmasın. Kesinlikle kalp pili ile tedavi edilmesi gereken hastalarda kalp pilini biz de kullanıyoruz. Burada temel nokta bilhassa ritim bozukluğu yaşayan kimi genç hastalarda kalp pili takılmadan bu durumu tedavi etmenin mümkün olduğunun bilinmesidir. Bu noktada toplantılarımızın en büyük gayesi Türkiye’deki kardiyologların da, elektrofizyologların da bu tedavi hakkında bilgi sahibi olmaları ve hastaları gerçek yönlendirmeleri.?

BAYILMA YAŞAYANLAR KESİNLİKLE KARDİYOLOJİ TABİBİNE BAŞVURMALI

Toplumla çok sık rastlanan bayılmalarda altta yatan neden kardiyovasküler sebeplere bağlıysa hastanın ömrünü önemli halde etkileyebilen sonuçların ortaya çıkabileceğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Tolga Aksu kelamlarını şöyle sürdürdü:

‘Özellikle 40 yaş altındaki bayılan bireylerin kesinlikle bir kardiyoloji doktoru tarafından görülmesi, çeşitli testlerle teşhisinin konulması ve şayet hastalığın kalp durmasına bağlı olduğu saptanırsa kesinlikle bir elektrofizyolog tarafından görülmesini öneriyoruz. Kalbinde durma olan bu yüzden kalp pili takılması gereken hastaların yüzde 20-30 kadarında kalp pili takılmadan ve kalıcı bir iz kalmadan yalnızca ablasyonla tedavi edebildiğimizin da altını çizmek isterim.’

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş