Gündem

Türk profesör, PRP formülünü bir üst düzeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Kök hücreyle tedavi konusunda geliştirdiği yenilikçi formülleri dünya çapında kullanılan Prof. Dr. Eray Copcu, PRP olarak tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi prosedürünü zenginleştirerek bir adım öteye taşıdı.

İnsan bedenindeki yağlardan enzim kullanmadan kök hücre elde etmeyi sağlayan MEST ismi verilen tedavi yoluyla 2019’da patent alan Copcu’nun bu prosedürü ABD, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta olmak üzere 20’den fazla ülkedeki estetik uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) evrakı, Avrupa sıhhat ve güvenlik işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını alan prosedürün akabinde araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı çok yaygın olan Platelet rich plasma (PRP) metodunu ileri taşımak üzere çalışma yaptı.

Kişinin kendi kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP usulünde plazma yoğunluğunu artıran bir sistem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten çok varlıklı plazma” ismini verdiği buluşu için FDA ve CE evraklarına başvurdu.

Tek bir uygulamada kireçlenme, güzelleşmeyen yaralar, saç dökülmesi, bayanlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon üzere hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde eden Copcu, yağ temelli MEST yolu ile kan temelli PvRP tekniğini birleştiren uygulamalar da yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın neden olduğu kimi hastalıklarda da bu prosedürün düzgünleştirici tesirini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Memleketler arası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla bilim insanına tanıtıldı.

Uygunlaştırıcı hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini de yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi sistemine geçişin yaşandığını, yeni devirde güzelleştirici hücre ile bedenin kendini düzgünleştirme potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

Güzelleştirici hücrelerin bedende tamir edilmesi gereken her alanda muvaffakiyetle kullanılabildiğini lisana getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç onarımından başlamak üzere tüm estetik uygulamalarında, uzunluğunda ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Göğüs konstrüksiyonunda hayli sık yararlanıyoruz. Bayanlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. Güzelleşmeyen yaraların tedavisinde, halk ortasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda en çok gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta beden kendini tamir düzeneğine sahip.”

10 dakikalık süreçle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide kullanılan hücrelerin elde edildiği kan temelli uygulama olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu bir kit ve metot tasarladıklarını, PvPR ismini verdiği metodun Fransa ile ABD’deki bilim dünyasında büyük yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin tekniğinin PRP’nin bir adım ilerisi olduğunu lisana getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde birinci sefer tanımlanmış olan ‘trombositten çok güçlü plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çok kolay bir kit ile olağanın 25 katı kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye konuştu.

Bu tedavi metodunu saç onarımı, yüz, boyun ve el bölgesi estetik uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam yaklaşık yarım saat sürdüğünü aktardı. Tedavide muvaffakiyet oranının yüzde 95 olarak ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyasal husus kullanmadığı için yan tesire rastlanmadığını söz etti.

Akciğer tedavisi için araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a bağlı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese de neredeyse tüm dokularını etkiliyor ve bir yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin genç erkeklerde yüzde 60’tan fazla saç kaybı oluyor. Yalnızca bir uygulamayla saçlar yerine getirilebiliyor. Şu an araştırma olarak deneysel devam eden bir formül var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve büsbütün düzeltmesini hedefliyoruz. Bu sahiden çok büyük bir ihtilal olacak. Zira bilhassa akciğerde Kovid-19 nedeniyle sorun varsa bunun düzeltilmesi lakin ve fakat bu türlü bir usulle olacak.”

AA / Efsun Erbalaban Yılmaz – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş