Gündem

Tüp Bebek Merkezleri S.O.S Veriyor !

Paylaş

Tüp Bebek Merkezleri S.O.S Veriyor !  Tüp Bebek Merkezleri Derneği Lideri Prof. Dr. Kubilay Vicdan, maliyet artışı, ilaç bulma sorunu nedeniyle tüp bebek tedavilerinde kaliteli sıhhat hizmet sunumunun riske girdiğini açıkladı !

Tüp Bebek Tedavisi İlaç Sorunu

İktisattaki berbata gidiş tüp bebek merkezlerini de vurdu. “Maliyetlerde oluşan artış ve fiyatlarda görülen düşüşün tüp bebek merkezlerinin sürdürülebilirliği ve kaliteli sağlık hizmeti sunumu açısından sorun yaratacağı ve gelecekte ilaç bulma konusunda yaşanabilecek sorunlar nedeniyle tüp bebek tedavilerinde aksaklıkların ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyoruz” diyen Dr. Vicdan, çarpıcı açıklaması ile gündeme geldi. D  Prof. Dr. Vicdan, çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavisinde giderek artan oranda kullanılan tüp bebek tedavisinin, tartışmasız olarak tıbbın en değerli gelişmelerinden birisi olduğunu belirterek, “Tüp bebek tedavisi, üreme sorunu yaşayan birçok çiftin çocuk sahibi olmasını sağlamaktadır. Lakin gerek tedavide kullanılan ilaçlar, gerek tedavi maliyetinin yüksek olması üzere nedenlerle birçok çiftin bu tedaviye ulaşabilmesi mümkün olamamaktadır. Ayrıca başarının hudutlu olması nedeniyle tekrarlayan denemelere muhtaçlık duyulması tüp bebek tedavilerinde maliyeti artırmaktadır.” diye konuştu.

Tüp Bebek Merkezleri S.O.S Veriyor !

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Prof.Dr. Vicdan, Türkiye’deki tüp bebek fiyatlarını Avrupa ve ABD ile karşılaştırdı. Bu tedavinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 10-15 bin dolar düzeyinde iken bu oran çeşitli Avrupa ülkelerinde 3-5 bin Euro seviyesinde bir ücretle yapıldığına dikkat çeken Vicdan, şunları söyledi,
“Ülkemizde 1990’lı yılların başında 4-5 bin dolar düzeyinde olan tüp bebek tedavisi ücretleri, günümüzde ilaçlarla birlikte yaklaşık 1200-1500 dolar düzeyine kadar gerilemiştir. Bunda artan merkez sayısının yarattığı rekabet, döviz artışı ile gelen alım gücünün zayıflaması gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Dövizdeki süratli artışın yaşandığı bu günlerde, özellikle sağlık turizmindeki artışla birlikte, tüp bebek tedavisi için ülkemize gelen yabancı sayısında (özellikle İstanbul başta olmak üzere) görülen bariz artış tüp bebek merkezlerine bir anlamda dayanak olmaktadır. Lakin tüp bebek uygulamalarında kullanılan ekipman ve sarf giderlerinin çabucak tamamının yurtdışından döviz bazında gelmesi ve ülkemizdeki başka tüm maliyet artışları göz önüne alındığında fiyatlardaki bu düşüşün- her ne kadar alımlı gibi görünse de- kalitede azalma ve muvaffakiyet oranları da düşmeye neden olabileceği gerçeği unutulmamalıdır”

Tüp Bebek Merkezleri Derneği

24 Mayıs 2022 tarihinde, infertilite ve tüp bebek alanında yer alan Tüp Bebek Merkezleri Derneği (TBMD), Üreme Tıbbı ve İnfertilite Derneği (TSRM), Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (UTCD), Tüp Bebek ve İnfertilite Derneği (TUBİT) ve Klinik Embriyoloji Derneği (KED) dernek başkanlarının iştiraki ile online bir toplantıda bir ortaya gelerek kesimin içinde bulunduğu sorunları tartıştıklarını belirten Prof. Dr. Kubilay Vicdan, “Bu toplantıda tüp bebek uygulamaları ile ilgili yasal düzenlemeler, SGK geri ödemeleri ve rapor çıkarma konusu, demirbaş, teknik takviye, sarf materyalleri ve sabit masraflardaki artan maliyetler nedeniyle ortaya çıkan merkezlerin ticari olarak sürdürülebilirliği konusundaki tasalar, ilaçların bulunmasındaki zahmetler ve gelecekte ilaç bulma konusunda yaşanabilecek ve yaşanmakta olan problemler dernek yöneticileri tarafından tartışıldı. Sonuç olarak maliyetlerde oluşan artış ve fiyatlarda görülen düşüşün tüp bebek merkezlerinin sürdürülebilirliği ve kaliteli sağlık hizmeti sunumu açısından sorun yaratacağı ve gelecekte ilaç bulma konusunda yaşanabilecek sıkıntılar nedeniyle tüp bebek tedavilerinde aksaklıkların ortaya çıkabileceğine dikkat çekilerek mevcut yönetmeliklerin çağdaş hale getirilmesi, geri ödemler konusunda tedaviye gereksinim duyan çiftlere verilen takviyenin yaygınlaştırılması, sarf masrafları ve sabit giderleri azaltmanın mecburî olduğu ve derneklerin yapan tahliller ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için işbirliği yapması bahislerine vurgu yapıldı” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Kaynak : Bülten


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş