Gündem

Tekerlekli sandalyeden omuriliğine yerleştirilen pille kurtuldu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

2018’de yüksekten düşme sonucu omurgası kırılan Miray Doğan (23), yıllarca tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşadı. Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercan Gürses tarafından omuriliğine yerleştirilen pille sonları tekrar güzelleşmeye başlayan genç kız, hekiminin ve ailesinin takviyesinin yanı sıra azmi sayesinde tekrar yürümeyi başardı.

2018 Ağustos ayında yüksekten düşme sonucu omurgası kırılan Miray Doğan, hayatının baharında pürüzlerle boğuşmak zorunda kaldı. Bir dizi omurga ameliyatı geçiren genç kız, uzun bir mühlet de fizik tedavi gördü. Ayağa kalkıp, yürüme hayaliyle yaşayan Dijital Platformda Yayıncılık yapan genç kız, umudunu hiçbir vakit yitirmedi. 2021 yılında Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercan Gürses ile tanışan Doğan için yeni bir tedavi planı yapıldı. Prof. Dr. Gürses, genç kızın bel altı bölgesine hissiyatın tekrar gelmesi hedefiyle pil tedavisi uygulamaya karar verdi. Özel bir hastanede gerçekleşen operasyonla, Doğan’ın omurilik bölgesine özel bir pil yerleştirildi. Ameliyatın akabinde fizik tedavi süreci devam eden Doğan, bir yılda süratli bir güzelleşme süreci yaşadı.

“HER GEÇEN GÜN YÜRÜYÜŞÜM DAHA DA İLERLİYOR”

2022 Temmuz ayının birinci haftası Dr. Gürses’in kliniğinde yapılan denetimde Miray Doğan, birkaç adım atarak yürümeyi başardı. Ameliyatın akabinde yavaş yavaş ayaklarına his geldiğini anlatan Doğan, “His gelmesiyle birlikte yürümeye başladım ve tuvalet meselem da sona erdi. Çok memnunum. Ailem ve hocam bu süreçte benimle çok yakından ilgilendi. Hepsine farklı başka çok teşekkür ediyorum. Her geçen gün yürüyüşüm daha da ilerliyor. Bacaklarıma hissiyatlar gün geçtikçe daha fazla geliyor” dedi.

“HİSLERİ GİDEREK ARTIYOR”

Prof. Dr. Ercan Gürses, hastası Miray Doğan’ın tedavisinin muvaffakiyetle devam ettiğini belirterek, “Miray her vakit olumlu ve güç doludur. Kliniğimize birinci geldiğinde biraz umutsuzdu ve beklentisi son derece düşüktü. Miray olumluluğu ve güzelleşme isteğiyle bize çok yardımcı oldu. Hisleri giderek artıyor. En çok şikayet ettiği yakınmalar da ortadan kalktı. O da ben de çok memnunuz. Miray’ın toplumsal hayatına kaldığı yerden çok daha süratli bir halde devam edeceğini düşünüyorum” formunda konuştu.

OMURİLİK PİLİ NEDİR?

Omurilik pilleri, tedaviye uygun hastada hasarlı omurilik bölgesine yerleştirilir. Hastanın durumuna uygun programlarla omuriliği elektriksel olarak stimüle eder. Omurilikte güzelleşmeyi dayanaklar. Pillerin takılır takılmaz hastayı ayağa kaldırmak ve tüm hareketlerini olağana döndürmek üzere bir vazifesi yoktur.

(İHA)

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş