Gündem

Son dakika: Küçük Yusuf akciğerindeki “fıstık” nedeniyle mevt tehlikesi atlattı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Aksaray’da morarma, nefes alamama ve öksürük şikayetiyle hastaneye götürülen çocuk, sağ akciğer girişindeki soluk borusunu tıkayan fıstığın çıkarılmasıyla rahat nefes aldı.

Merkeze bağlı Karacaören köyündeki meskenlerinin balkonunda arkadaşlarıyla kuruyemiş yiyen 1,5 yaşındaki Yusuf, apansız rahatsızlandı. Bir müddet sonra öksürmeye, morarmaya ve nefes alamamaya başlayan Yusuf’un annesi Gülden Han, çocuğunun boğazına bir şey takıldığını düşündü.

Çocuğun sırtına vurarak boğazına kaçan yabancı cismi çıkarmaya çalışan Han, başarılı olamayınca küçük Yusuf’u, Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesine götürdü.

Burada yapılan ayrıntılı tetkiklerde çocuğun sağ akciğerinin havalanmadığı görüldü.

Her geçen dakika aleyhine işleyen çocuk, acil olarak bronkoskopi (kamerayla akciğerlere bakılma işlemi) için hazırlandı. Başarılı sürecin akabinde akciğerindeki fıstık çıkarılan Yusuf, rahat nefes almaya başladı, şikayetleri sona erdi.

Dudakları morarmaya başlayınca panik arttı

İki çocuk annesi Gülden Han, AA muhabirine, Yusuf’un birden rahatsızlandığını, ağlamaya başladığını söyledi.

Çocuğunun nefes almakta zahmet çektiğini görünce kendince bir şeyler yapmaya çalıştığını, fakat başarılı olamadığını belirten Han, şöyle konuştu:

“Çok korktum, elim ayağıma dolaştı pek bir şey yapamadım. Akabinde oğlum öksürmeye başladı, boğazında hırlama oluştu, rahat nefes alamıyordu. Dudakları falan morarmaya başlayınca Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdik. Çabucak çocuk cerrahi servisine yönlendirildik. Hocam muayene etti, nefesinde azalma olduğunu bir cisim yutmuş olabileceğini söyledi. Akabinde sürece alındı. Allah’a şükür, artık yavrumun sıhhat durumu çok yeterli. Annelere tavsiyem konutlarına kuru yemiş usulünde şeyler almamaları.”

“Evlerimizde çocuklarımız için kollayıcı tedbirler almak çok önemli”

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahi Kısmı Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Tuşat da küçük Yusuf’un birinci muayenesinde teneffüs zahmeti olduğunu, morarmaların başladığını gözlemlediğini lisana getirdi.

Yapılan tetkiklerde akciğerin bir kısmını büsbütün kapatan yabancı bir cisim gördüklerini anlatan Tuşat, şunları kaydetti:

“Hemen yavrumuzu bronkoskopi için ameliyata aldık. Yusuf’un, sağ akciğerini büsbütün kapatan fıstığı başarılı formda çıkardık. Yavrumuzda rastgele bir komplikasyon oluşmadan ameliyatımızı bitirdik. Yusuf’un durumu çok uygun. Yabancı cisimlerde erken teşhis hayat kurtarıyor. Küçük çocukları olan ailelerin konutlarında kuruyemiş, şeker üzere taneli şeyleri ortalık yerlerde bulundurmaması gerekiyor. Gerekirse çocukları büyüyene kadar kuruyemiş almamalarını tavsiye ediyoruz. Yavrularımızın hayatını tehlikeye atan bir durum kelam konusu. Konutlarımızda çocuklarımız için hami tedbirler almak çok değerli.”

AA / Zekeriya Karadavut – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş