Gündem

Son dakika haberi: Erzurum Kent Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Erzurum Kent Hastanesi kalp hastalarına şifa oldu

Kapalı kalp ameliyatı ile hastalar günlük yaşantılarına daha çabuk dönüyor

ERZURUM – Erzurum Kent Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği kalp hastalarına şifa oldu. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde yapılan kapalı kalp ameliyatı ile hastalar günlük yaşantılarına daha çabuk dönüyor.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2009 yılında açılışıyla kurulan ve 2020 yılında Kent Hastanesinin açılmasıyla faaliyetlerine devam eden Kalp Damar Cerrahi Ünitesinde yaklaşık 5 bine yakın açık kalp ameliyatı yapıldı. Yaklaşık günlük 100’e yakın poliklinik hastası bakıldığı klinikte yapılan kapalı kalp ameliyatı ile de hastalar günlük yaşantılarına daha çabuk dönüyor. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde yeni doğan bebeklerden, en ileri yaşlardaki erişkinlere kadar her türlü kalp hastasına teşhis ve tedavi imkanı sağlanıyor. Ünite de ayrıyeten, Varis, Damar Hastalıkları, venöz tromboz, venöz yetmezlik, burger, periferik arter hastalıkları, kalp kapağı protezi, damar genişlemesi, arteriyel embolizm, spontan ekimozlar üzere hastalıkların teşhis, tedavi ve cerrahi müdahaleleri de yapılıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Tabibi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Kayğın’ın klinik sorumlusu olduğu merkezde 3 hekim, 4 uzman ve yardımcı işçi vazife alıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Hekimi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Kayğın, “Şehir hastanesinde de yaklaşık aylık 20 civarında bir açık kalp ameliyatımız oluyor. Bu müddet zarfında Numune Hastanesi’nden bu yana yaklaşık 5 bine yakın açık kalp ameliyatı yapıldı. Bu ameliyatların içinde mitral kapak ameliyatları, aort cerrahisi, diseksiyon ameliyatları ve onun haricinde de periferik arter hastalıkları, varis, tüm venüs yetmezlik hastalıkları da yapılmakta. Daha sonra bundan 4 yıl evvel kliniğimizin ile birlikte çocuk kalpte damar cerrahisi alt iş alanı olan kısımda başladı. Bir devir Tabip Mehmet Biçer tarafından bu süreç devam ettirildi. Daha sonra Doçent Tabip Servet Beyefendi tarafından bizim kliniğimizde her türlü konjenital kalp hastalıkları da kliniğimizde yapılmakta. Yaklaşık günlük 100’e yakın poliklinik hastası bakılıyor. Bu ameliyat daha sonra yaklaşık 4 yıldan bu yana da kalp kapak hastalıkları, konjenital, yetişkin hastalığı da robotik olarak kliniğimizde hizmet verilmekte. Robotik açıdan bölgede tek hastane, Ankara’nın doğusunda tek hastane bizim kendi kliniğimiz. Her türlü minimal invaziv kapak cerrahisi, aort kapak cerrahisi, mitral kapak cerrahisi, alsenda aort ameliyatları kliniğimizde yapılmakta. İki profesör, ben ve Hekim Özgür Beyefendi ve dört uzman arkadaşla birlikte bölgemizin yaklaşık 11 vilayetine hizmet veren bir klinik durumundayız. 52 yatağımız var. 12 tane de ağır bakım yatağımız mevcut. İki tane kalp damar cerrahisi ameliyatı mevcut ve burada her türlü hastalığı, hastalıklar, kalp damar cerrahisini gerektiren tüm cerrahi hizmetleri vermekteyiz” dedi.

Yurtdışından da hastanenin çok tercih edildiğini tabir eden Kayğın, “Nahçıvan’dan, Azerbaycan’dan, kent dışından, sıhhat turizmi açısından kalp hastaları, damar hastalarımıza burada hizmet veriyoruz. Sıhhat turizmi açısından da hastanemiz ve kliniğimiz bu istikametiyle de hizmet vermekte. Başarımız çok yüksek. Zira teknolojik açıdan, imkanlar açısından her türlü imkanımız mevcut. İdare tarafından da bize bu tarafıyla hayli dayanak olunmakta. Minimal dediğimiz göğüs altından yaklaşık dört, beş santimlik kesilerle mitral kapak cerrahisi, yetişkin konjenital kalp hastalıkları yapılmakta. Bunun dışında tekrar küçük kesilerle aort kapak cerrahisi ve alsenda aort dediğimiz aortta ki anevrizmalarda küçük kesiyle kliniğimizde yapılmakta. Hastalarımız kapalı ameliyat usulüyle daha çabuk düzgünleşiyor. Hastalarımız göğüs kemiği kesilmediği için günlük yaşantılarına daha çabuk dönebiliyorlar. Rahatlıkla otomobillerini kullanabiliyorlar. Emniyet kemerlerini takabiliyorlar. Olağanda iman tahtası, göğüs kemiği kesildikten sonra yaklaşık bir, bir buçuk aylık bir müddette hastalar yan yatamıyorlar. Günlük yaşantılar daima kısıtlanıyor. Fakat bu minimal kesiyle hastalar günlük yaşantılarını, konforlarına daha çabuk kavuşuyorlar” açıklamalarında bulundu.

İhlas Haber Ajansı / Özge Bozo – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş