Gündem

Son dakika haberi! Araştırma: Midkin protein düzeyi koronavirüsün yeni belirtisi olabilir 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Atlas Üniversitesi akademisyenleri, COVID-19 teşhisinde yeni bir belirteç sayılabilecek Midkin protein düzeyi tahlili üzerinde çalışma gerçekleştirdi. Araştırma takımı tarafından yapılan açıklamada, “Yoğun bakım müddetince belli aralıklarla yapılan ölçümlerde midkinin artışı daha besbelliydi. COVID-19 hastalarında ilerleyen evrelerde midkin düzeylerinin plazmada daha fazla salınarak tepeye ulaştığı görüldü.” sözlerine yer verildi.

Atlas Üniversitesi akademisyenleri koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir bilimsel araştırmaya imza attı. Yapılan çalışmada COVID-19 teşhisinde yeni bir belirteç sayılabilecek Midkin protein düzeyi tahlili araştırıldı.

Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinden; Sema Ketenci, M. Uygar Kalaycı, Bağnu Dündar, Recep Duranay ve A. Şükrü Aynacıoğlu’nun ‘Elevated Serum Midkine Levels in Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-Cov-2) Infected Patients’ isimli makalesi, “International Immunopharmacology” mecmuası tarafından yayınlanmaya kıymet görüldü.

“MİDKİN DÜZEYLERİNİN TEPEYE ULAŞTIĞI GÖRÜLDÜ”

Yapılan çalışma, literatürde birinci sefer COVID-19 hastalık aktivitesinde midkin isimli proteinin rolünü araştıran tek makale özelliğine sahip olurken, üniversite tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Özellikle enfeksiyon ve doku tamiratı sırasında üretilmekte olan Midkin proteini, Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olan Medicine Hospital’ın ağır bakımına kabul edilen hastalar üzerinde incelendi. Elde edilen bilgiler denetim kümesiyle ile ağır bakım hastaları ortasında karşılaştırıldı. Ağır bakım müddetince muhakkak aralıklarla yapılan ölçümlerde Midkinin artışı daha barizdi. COVID-19 hastalarında ilerleyen evrelerde midkin düzeylerinin plazmada daha fazla salınarak tepeye ulaştığı görüldü. Midkinin, denetim kümesine nazaran izafî artışı iki buçuk katın üzerindeydi. Artmış midkin serum düzeyleri, etkin hastalıkta ve hastalık belirtilerinin sonlanması ortasında kıymetli bir fark yaratmıştır. Çalışma sonuçları midkinin COVID-19 teşhisinde ve tedavisinde hastalığın şiddetini yansıtan, destekleyici fenomen bir biyobelirteç olabileceğini gösterdi.”

Proje takımında yer alan ve mevzu ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Dr. Sema Ketenci, “Midkin düzey ölçümlerinin hastalığı yönetmede tesirli bir biyobelirteç olarak kullanıldığında yeni tedavi maksatları sunduğunu, gelecekte midkin tabanlı teşhislerin geliştirilerek ilaç verilebilir bir gaye olacağını” aktardı.

Taburculuk sonrası post-COVID devrinin değerini vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Aynacıoğlu ise “Hastaların takibinin sürdürülmesi gerektiğini ve bu hususta da global ölçekte yaratıcı çalışmalarının devam ettiğini” söyledi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş