Gündem

Son Dakika | Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde ayda 2 milyona yakın test sonuçlandırılıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Çam ve Sakura Kent Hastanesi‘nde ayda 2 milyona yakın test sonuçlandırılıyor

Laboratuvarda çalışan kişi sayısı 160’ı buluyor

Kan örnekleri 5 dakika içerisinde laboratuvara ulaştırılıyor

Doç. Dr. Alper Gümüş :

“Laboratuvarımıza günde yaklaşık 15 bin tüp kabul ediyoruz”

“Gururla Türkiye’nin en büyük laboratuvarı olduğumuzu söyleyebiliriz”

İSTANBUL – Pnömatik sistemle çalışan Çam ve Sakura Kent Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı’nda ayda 2 milyon test sonuçlandırılıyor. Laboratuvarın Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Alper Gümüş, “Aylık olarak düşündüğümüzde 2 milyona yakın testi raporluyoruz. Tüpler, ortalama 3 ya da 5 dakika içinde laboratuvarımıza ulaşıyor. Gururla Türkiye’nin en büyük laboratuvarı olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Çam ve Sakura Kent Hastanesi, 2 bin 721 yatak kapasitesiyle 1 milyon metrekarelik alanda her gün binlerce vatandaşa hizmet veriyor. 8 bloktan oluşan kent hastanesi içerisinde tedavilerin aksamadan devam ettirilmesi için itina gösteriliyor. Bu çerçevede istenen kan analizleri de Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı’nda neredeyse el değmeden çalışılıyor. Hastanede kan alınan birçok noktada oluşturulan ve ortam havasını mekanik harekete geçiren pnömatik sistem ağıyla hem vakitten hem de yerden kazanılıyor. Sistem sayesinde 8 bloktan oluşan hastanede rastgele bir polikliniğin istediği analizlerin elde edilmesi için alınan kan tüpleri en fazla 5 dakika içerisinde laboratuvara ulaştırılıyor. Kısa müddette laboratuvara ulaşan tüpler için çabucak istenen analizlerin denetimi başlıyor. Çam ve Sakura Kent Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim İdari Sorumlusu Doç. Dr. Alper Gümüş, alandaki işleyişe ait bilgi verdi.

“Aylık olarak 2 milyona yakın testi raporladığımız manasına geliyor”

Laboratuvarda testlerin süratle sonuçlandırıldığını anlatan Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim İdari Sorumlusu Doç. Dr. Alper Gümüş, “Yaklaşık 2 yıl oldu laboratuvarımızın açılışından bu yana. Bu türlü büyük bir komplekse laboratuvar hizmeti vermek epey özelleşmiş çalışma alanlarını gerektiriyor. Zira laboratuvar hizmeti genel olarak üç evreye ayrılıyor; ölçüm öncesi, ölçüm ve sonrası. 125 tane kan alma ünitemiz var. Poliklinik hizmeti veren noktalardan, onun dışında yataklı servislerimizden örnekler süratlice laboratuvara gelmeli ki bozulmadan biz bunları çalışabilmeliyiz. Laboratuvarımıza günde yaklaşık 15 bin tüp kabul ediyoruz. Bu, aylık olarak düşündüğümüzde 2 milyona yakın testi raporladığımız manasına geliyor. Bu örnek taşınması işi hastanelerde genel bir sorun, biz bunu pnömatik sistem ağıyla çözdük. 300’e yakın gönderim istasyonu var hastanemizin genelinde dağılan, buradan alınan kanlar kan alma kapsülleri içinde laboratuvarımıza yollanıyor. Ortalama 3 ya da 5 dakika içinde laboratuvarımıza ulaşıyor. Biz bunları süratlice alıyoruz, daha sonrasında laboratuvarımızda toplam laboratuvar otomasyonu konsepti içinde süratlice el değmeden diyebileceğimiz bir biçimde çalışıyoruz. Laboratuvarımıza gelen örnekler öncelikle pnömatik modüllerle bir ön süreçten geçiriliyor. Sonrasında rutin testler olarak isimlendirdiğimiz biyokimya testleri hormon, kan sayım, hepatit ya da seroloji testlerinin çalışılacağı çalışma analizörlerine, modüllerine bilgisayar tarafından yönlendiriyor. Çalışma süreci gerçekleştirildikten sonra bunların ön değerlendirmesi yapılıyor, çalışan teknisyen arkadaşlarımızca sonrasında onay dayanak sisteminden de yararlanılarak onaylayıp raporluyoruz. Çalışma bitince örneklerin işi bitmiş olmuyor. Örnekleri saklıyoruz ki muhakkak durumlarda tekrar çalışılmaları gerekebiliyor” biçiminde konuştu.

“Türkiye’nin en büyük laboratuvarı olduğumuzu söyleyebiliriz”

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ