Gündem

Sağlık Personeline Şiddet Uygulayanı Tedavi Etmeme Hakkı Olsun,Bakın bakalım o zaman. El mi yaman, bey mi yaman!”

Paylaş

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddete ait olarak, “Hekime sertlik uygulayanı tedavi etmeme hakkı olsun” dedi.

Fatih Altaylı bugünkü yazısında, “Yine bir hekim şiddete maruz kaldı, sertliği uygulayana tekrar tolerans ile yaklaşıldı. Her gün, bir esenlik çalışanı, bir hekim bir hastanın ya da hasta yakınının saldırısına uğruyor.

Bazen yaralanıyor, ara sıra yaşamını kaybediyor. Ve bu suçlar ne yazık ki, Türk hüküm sistemi tarafınca kolay taarruz ve yaralama suçları olarak değerlendiriliyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyı yapanların minik, hatta asla ceza sayılmayacak cezalarla ‘paçayı kurtardığı’nı belirten Altaylı, “Sanki doktorlar mesleklerinden ötürü saldırıya uğramış şeklinde değil de, bir sokak kavgasına karışmış şeklinde sorun ele alınıyor.

MmBen senelerdir esenlik çalışanlarına ve hekimlere yönelik bu şiddetle ilgili yazılar yazıyorum, yetkili hiç kimse kılını kıpırdatmıyor, hiç bir yasal düzen yapılmıyor” diye yazdı. Altaylı yazısının devamında şunları söyledi: “Buna karşılık şöyle yanıtlar alıyorum: “Tamam şiddet iyi bir şey değil ama o doktorlar da hastalara çok fena muamele ediyor, bizi erkek yerine koymuyor, bizlere tepeden bakıyor, hastamızla ilgilenmiyor.” İyi de siz o doktorun, o sağlık çalışanın hangi şartlar altında çalıştığının bilincinde mısınız! “Hastamızla ilgilenmiyor” diye suçladığınız doktorun, esenlik sistemine getirilen saçma sayısal performans kriterleri nedeniyle aynı anda kaç hasta ile ilgilenmek zorunda bulunduğunu biliyor musunuz mesela! Her gün yüzlerce hastaya ve hasta yakınına dert anlatmanın, değişik farklı kültürlerden yüzlerce kişiyle, esenlik benzer biçimde mühim bir konuda hesap vermeye çalışmanın nasıl bir stres bulunduğunun farkında misiniz!

Günde 100 hasta ve onların yüzlerce yakınıyla ilgilenmenin basit bir şey bulunduğunu mu düşünüyorsunuz? Sistemi bu hale getirenlere değil de, bu sistemde hastalardan daha fazla mağdur olan doktorlara kızmak ve onlara saldırmak problemi çözecek mi zannediyorsunuz! Diyelim ki haklısınız, diyelim ki hekim haksız. Çare dövmek, saldırmak mı! Bankadan para çekerken işleminizi geciktiren memuru tartaklıyor musunuz!

Kredi talebinde bulunduğunuz bankanın müdürü talebinize cevap vermez ise banka müdürünün kafasını mı kırıyorsunuz! Tapu dairesinde işiniz aksayınca tapu müdürünün gırtlağını sıkıyor musunuz? Evinizdeki musluğu onarım için çağırdığınız usta gecikince ustayı apartmanın kapısında hastanelik mi ediyorsunuz! Yemeğinizi geç getiren garsonun kafasına tabak mı atıyorsunuz! Yemek fena ise aşçıyı mı fırına tıkıyorsunuz!

Hadi sıkıysa yapın. Tüm bunları yapmıyorsanız, bütün bunlardan fazlaca daha zor ve yaşamsal bir vazife icra eden doktorları niye dövüyorsunuz kardeşim, manyak mısınız! Bana sorarsanız yapılması ihtiyaç duyulan tek bir yasal tertip var. Doktora sertlik tatbik eden kişilerin kaydı o kişinin adli siciline değil esenlik dosyasına yazılacak, doktor enabız’a bakmış olduğu anda bunu görecek. Ve doktorların bu kişileri tedavi etmeyi reddetme hakkı olacak. Bakın bakalım o vakit. El mi yaman, bey mi yaman!”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş