Son DAKİKA

Sağlık Personeli Nöbette Hastane Yemeğinden Zehirlendi !

Paylaş

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde verilen öğle yemeği sonrasında birçok sağlık personelinin kusma, ishal ve mide bulantısı gibi zehirlenme belirtileri şüphesiyle acil servise başvurduğu öğrenildi.

Öğle yemeğinden zehirlendikleri iddia edilen 200’e yakın sağlık personeli tedavi için çeşitli hastanelerde yatarak ve ayakta tedavi edildi.

Zehirlenme şikâyeti ile kuruma başvuran çalışanlara normal muayene imiş gibi giriş yaptırılarak kayıtlara geçtiğini dile getiren Farabi Hastanesi çalışanları, duruma itiraz edenlere de “başhekimin emri, yapacak bir şey yok” denilerek olayın üstü kapatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

Başhekimin günlerce yerel ve ulusal basında, hatta mecliste gündeme gelerek konuşulmasına rağmen hala görevi başında tutulması ise tartışma konusu olmaya devam ediyor. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün 180 personele sarı zarf göndererek çalışanlara mobing uyguladığı geçtiğimiz günlerde basına yansımış, Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasına rağmen 2 yıldır her gün geriye giden kurumda, Destek Hizmetleri Müdürlüğünün hiç ortada olmadığı, merkezi sistemin çalışmaması nedeniyle her serviste 2-3 elektrikli ısıtıcı çalıştırılarak çalışanlar ısınmaya çalışması ile devletin zarara uğratıldığı iddia edilmişti. Yine iddialara göre yemek zehirlenme olayının Başhekim tarafından ört pas edilmeye çalışıldığı öne sürülerek personelin susturulmak istendiği ileri sürülüyor.

Dün yaşanan 200 çalışanın zehirlenme sonucu 80 kişinin serum takılarak yatarak tedavi görmesi, çalışanları adeta çileden çıkardığı belirtiliyor. Başhekimin her şeyde olduğu gibi yemek konusundaki şikayetlere duyarsız kaldığını söyleyen hastane çalışanları, “biz onlarca defa yemekleri ve firmayı şikayet ettik, arkadaşlarımız uzun bir süredir yemeklerden şikayetçiler hatta yemek yemiyorlar. Hiçbir şikâyetimiz işleme alınmadığı gibi buda kulak arkası edildi. Bazı arkadaşlarımız tehdit edildi.” ifadelerini kullandı.

Hastane çalışanları, “Biz zaten çok zor şartlar altında, canımızı dişimize takarak çalışıyoruz. Bu şartlar altında ne yazık ki aç karnına çalışıyoruz çünkü yemekler yenilecek gibi değil. Düzeltilmesi için şikayet edince de işimizden edilmekle tehdit ediliyoruz. Başhekim ve yönetimi hepimizin üzerinde bir psikolojik baskı kurmuşlar. ‘Şu siyasetçi, bu siyasetçi bizim elimizde, bize kimse bir şey yapamaz’ diyorlar. Ne yapmamız gerektiğini biz de bilmiyoruz, illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor!” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Kaynak https://www.kocaelikoz.com/haber/10221437/hastanede-buyuk-skandal-personel-yemekten-zehirlendi#

15.05.2022 GÜNCELLEME

Darıca Farabi’den açıklama: Zehirlenme iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır


Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öğle yemeğinin ardından birçok sağlık personelinin zehirlendiği iddiasına, hastane yönetiminden açıklama geldi.

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün hastanemiz yemekhanesinde yemek yiyen ve 200 kişinin zehirlendiği belirtilen ve bazı basın organlarında çıkan yanlış, yanlı ve maksatlı haberlere cevap verme zarureti doğmuştur. Hastanemizde 12.05.2022 tarihinde öğle yemeği olarak et döner ve pirinç pilavı çıkmıştır.

Bu yemek hem çalışanlara hemde hasta ve refakatçilerine verilmiştir. 13.05.2022 tarihinde çalışanlarımızdan birkaç tanesinin gıda zehirlenmesine benzer şikayetlerle hastanemiz acil servisine başvurduğu bilgisi tarafımıza ulaşır ulaşmaz tüm birimlerimizle seferber olarak gerek hastanemiz acil servisinde gerekse hastanemiz mutfağında gerekli araştırma ve incelemeler derhal başlatılmış olup, bu durumun henüz hastanemiz yemeğinden olup olmadığı bile belli değilken, tarafımızca gıda ve tarım bakanlığı aranmış ve ilçe tarım müdürlüğünden bahsedilen gündeki yemekten numune alınması talep edilmiştir. İlçe tarım müdürlüğü tarafından derhal kurumumuza gelerek gerekli numuneler alınmış ve labaratuvara gönderilmiştir.
“200 ÇALIŞANIN ZEHİRLENDİĞİ HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Aynı yemekten çalışan personellerimiz haricinde diğer bazı kurum çalışanları, hastalarımız ve hasta refakatçilerimizde yemiştir. Ancak şuanda kadar çalışanlarımız haricinde bu durumla alakalı herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuru yapıldığına dair bir bilgi tarafımıza ulaşmamıştır. Haberlerde konu olan 200 çalışan sayısı doğruyu yansıtmamaktadır. Başvuru sayısı yaklaşık olarak 80-90 kişi olup bunların birçoğu ayaktan tedavi ile ikametlerine gönderilmiştir. Normal zamanlarda da hastanemiz yemeklerinden şikayetçi olan bir personelimiz veya hastamız olduğunda da derhal gerekli işlemlerin yapıldığını ve hiçbir şikayetin gözardı edilmediğini, hastanemizde kalitenin artırılması hususunda sürekli olarak çalışmalarımızın devam ettiğini belirtir, hastanemiz hakkında çıkan asılsız, mesnetsiz ve kaynağı belli olmayan haberleri yapan basın organları hakkında gerekli yasal haklarımızın saklı tutulduğunu bildirmek isteriz. Hastanemiz yaklaşık 500 bin nüfusa hizmet veren ve başarılı çalışmaları ile halkımızın taktirini kazanmış olan bir kurumdur. Henüz çok üzücü fakat sebebi belli olmayan vakalar için hemen suçlu ilan edilip, kurumumuzun saygınlığını bitirmeye çalışan basın organlarını kınıyor durumu halkımızın taktirlerine sunuyoruz.”(Kocaeli Gazetesi)


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş