Gündem

Robotik omurga cerrahisi artık Türkiye’de 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

– Robotik omurga cerrahisi artık Türkiye’de

Omurga ameliyatlarında robot devri başlıyor

Omurga ameliyatı korkusu robotik omurga cerrahisi ile bitiyor

BURSA – Omurga ameliyatlarında ihtilal niteliğinde bir gelişme olan robotik omurga cerrahisi Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Ortopedi Robotik Cerrahi Derneği Lideri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kayhan Turan, robotik omurga cerrahisinin ameliyatla alakalı riskleri en aza indirerek hasta güvenliğini en yüksek düzeye taşıdığını belirtti.

Teknolojinin süratle gelişmesiyle birlikte sıhhat alanında da birçok yenilik yaşanırken, son 20-30 yılda tıptaki en kıymetli gelişmelerden biri robotik cerrahi sistemlerinin kullanılması oldu. Robotik diz ve kalça ameliyatlarından sonra Türkiye’de artık omurga ameliyatlarında robotik cerrahi uygulamalarına başlandı. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar, felç ve hudut yaralanması üzere riskler sebebiyle omurga ameliyatlarının hastaların en çok kaygı duyduğu ameliyatlar olduğunu söz eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kayhan Turan, “Robotik omurga cerrahisi, ameliyatın yüksek doğruluk ve hassasiyetle yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu da ameliyat risklerini en aza indirirken hastaların daha süratli ve daha rahat düzgünleşmesini sağlamaktadır. Skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk), kanal darlığı (spinal stenoz), bel kayması (spondilolistezis), bel fıtığı ve omurga kırıkları omurga ameliyatı gerektirebilen ortopedik problemlerdir. Omurga ameliyatlarının en büyük zorluğu omurgadaki sorunu düzeltmek için kullanılan vidaların (implantlar) yerleştirilmesidir. Omurga ana kan damarları ve sonların yakınında bulunduğundan cerrahi süreçler son derece hassas biçimde gerçekleştirilmelidir. Ameliyatın beklenen komplikasyonlarından kaçınmak için cerrahi vida ve implantların hakikat derinlik ve açıyla yerleştirilmesi gerekir” diye konuştu.

“Ameliyatı robot değil cerrah gerçekleştiriyor”

Robotik cerrahi ile omurga ameliyatlarında vida yerleştirme sürecinin yüzde 99,5’in üzerinde doğruluk oranı ile gerçekleştirildiğini tabir eden Turan, “Cerrah, ameliyata girmeden evvel vidanın boyutu ve pozisyonu üzere tüm planlamayı yapabiliyor. Ameliyat sırasında 3 boyutlu görüntüleme usulü ile yapılan süreçler gerçek vakitli olarak takip ediliyor. Plan dışında yanlışlı bir süreç yapılacağı vakit robotik sistem ihtar göndererek kusur yapılmasını önlüyor. Ameliyat bir robot tarafından değil yeniden tabibin kendisi tarafından gerçekleştiriliyor. Lakin, robotik cerrahi sistem hassas süreçlerin gerçekleştirilmesinde doktora rehberlik ediyor” dedi.

“Robotik omurga cerrahisi, komplikasyon riskini büyük ölçüde azaltmaktadır”

Omurga hastalıklarında ameliyatın her vakit birinci seçenek olmadığını belirten Turan, “Ancak, sorunun şiddetine ve hastanın şikayetlerine nazaran ameliyat kararı verilebilir. Omurgaya implant takılması gereken ameliyatlarda robotik cerrahi kullanılabiliyor. Omurga eğriliği (skolyoz), kamburluk (kifoz), omurilik kanal daralması, bel kayması (spondilolistezis), omurga kırıkları ve bel fıtığı robotik omurga cerrahisi ile yapılabilmektedir. Başarılı tedaviler için hastanın ferdî omurga yapısına nazaran ameliyat gerçekleştirmek kıymetli. Robotik omurga cerrahisi, komplikasyon riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Ayrıyeten, omurga ameliyatlarında robotik cerrahinin bütün hastalarda benzeri halde yüksek doğruluk ve hassasiyet ile ameliyat yapılması, hastanede yatış müddetinin daha kısa olması, hastanın ameliyat sonrası daha az ağrı ve daha süratli uygunlaşması, daha küçük kesilerle minimal invaziv ameliyat yapmayı kolaylaştırması, omurgaya birden çok vida yerleştirilmesi ve gerektiğinde her seferinde birebir hassasiyeti sağlaması üzere özellikleri vardır. Fakat, ameliyat öncesinde risk ve seçenekler güzel kıymetlendirilerek son kararı hekim ve hastanın birlikte vermektedir” biçiminde konuştu.

“Bastonu bıraktı yürümenin keyfine vardı”

Bel ve diz ağrıları sebebiyle uzun yıllar baston ile yürümeye çalışan 72 yaşındaki Şevkat Pektaş, “Dizlerimin ağrısı belime vuruyordu. Merdiven bile çıkamaz oldum. Evvelden bütün işlerimi kendim yapıyordum. Lakin artık hiç hareket edemez oldum. Ben dizlerimdeki ağrılar nedeniyle geldim. Fakat Kayhan Beyefendi, belimde sorun olduğunu ve bel ağrılarımın dizime vurduğunu söyledi. Robotik omurga cerrahisi teknolojisiyle Turan beyefendi tarafından ameliyat oldum. Ameliyat çok yeterli geçti. 24 saat geçmeden ayağa kalktım. Bastonsuz güç yürüyordum. Artık ise rahatlıkla yürüyorum. Ağrılarım her şeyim bitti. Beklentimden daha yeterli oldu” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Abdullah Çibir – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ