Gündem

Pulmoner rehabilitasyon açıklaması: “Hastalığa bağlı mevt riski azalıyor” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Pulmoner rehabilitasyon açıklaması: “Hastalığa bağlı vefat riski azalıyor”

Doç. Dr. Seda Tural Önür: “Nakil muvaffakiyetini arttırdığı, vefat oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir”

İSTANBUL – Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seda Tural Önür, teneffüs rahatsızlıklarında pulmoner rehabilitasyonun kıymetine dikkat çekerek, “Yaşam kalitesindeki artış en büyük kazanımları, hastalığa bağlı vefat riskinin azaldığını bu tedavi sonrası görebiliyoruz. Bilhassa nakil hastaları için öncesinde ve sonrasında uygulanan formüllerin nakil muvaffakiyetini arttırdığı ve vefat oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir” dedi.

Teneffüs rehabilitasyonu olarak da bilinen pulmoner rehabilitasyon, kronik teneffüs hastalığı olan bireyler için büyük değer taşıyor. Bilhassa KOAH, astım, bronşektazi üzere kronik akciğer hastalıklarının yanı sıra, göğüs duvarı ve kas-iskelet sistemini etkileyen hastalıklarda pulmoner rehabilitasyonun yararının ve aktifliğinin gösterildiği belirtiliyor. Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Seda Tural Önür de pulmoner rehabilitasyona ait bilgi verdi. Doç Dr. Önür, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri üzere hastalıklarda pulmoner rehabilitasyonun muvaffakiyetle uygulandığını söz etti.

“Yaklaşık 8 hafta süren bir tedavi süreci”

Pulmoner rehabilitasyonun geçmişten bu yana uygulandığını anlatan Doç Dr. Seda Tural Önür, “Pulmoner rehabilitasyon 1970’li yıllardan itibaren antrenman kapasitesi düşmüş olan hastaların çoklu değerlendirmeyle bir arada idman kapasitesini arttırmaya yönelik uygulanıyor. Çok taraflı bir eğitim ve destekleme programının hastaların hayat kalitesini artırdığının gösterilerek bilimsel içeriği oluşturulmuş bir tedavi programı. Bilhassa nakil üzere önemli hastalıklar sonucunda tedavi planlanan nakil hastalarında ve kimi ameliyat gerektiren durumlar öncesinde mevcut hastalıkların optimal tedavisine karşın geçmeyen nefes darlığı olan tüm hasta kümelerinde kıymetlendirilmesi gereken bir tedavi modelidir. Bize yönlendirilen hastaların fizikî kondisyonunun ne olduğunu görüyoruz ve buna yönelik neler yapılabilir. Tam doz tedaviye karşın bir hayat kalite düşüklüğü varsa hastaya mahsus, hastanın hangi kas gücünde nerede eksikliği varsa buna yönelik bir idman programı planlıyoruz. Kendi tabibi tarafından tam doz ülkü tedaviyi aldıktan sonra tarafımıza yönlendirilen hastaları biz evvel poliklinikte kıymetlendiriyoruz. Yaklaşık 8 hafta süren bir tedavi süreci oluyor ve sonrasında takip periyodları oluyor. Hastaya mesken tabanlı tedaviler de uygulanabiliyor. Çoklukla bize teneffüs yetmezliği ileri olan, meskende oksijen aygıtına bağımlı, konut içindeki hareketlerini, kendi öz bakım hareketlerini bile gereğince yapamayan hastalar yönlendirildiği için bu hastalar için bizim maksadımız başlangıç ve bitişte asgarî 50 metreden fazla yürüme kapasitesini artırabiliyor olmak bile başarıdır” biçiminde konuştu.

“Nakil muvaffakiyetini arttırdığı ve mevt oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir”

Tedavinin içeriğine yönelik açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Önür, “Gelen hastalara kollarından tartı vererek bir eğitim programı, gerekirse alt ekstremite dediğimiz bacak kaslarının idmanlarına tartı verecek formda ya da bunları kombine ederek yeri geldiğinde farklı yardımcı aygıtları da kullanarak farklı tedavi modelleri uygulayabiliyoruz. Öncelikli olarak hastaların nefes darlığı algısı ve idaresi değişiyor, antrenman kapasiteleri artıyor. Saçınızı tarama, dişini fırçalama, banyo yapma hareketi bu kadar kolayken bizim hastalarımız bunları yaparken nefes darlığı çeken hastalar oluyor. Bu tedavi sonrası bunu rahatlıkla yapabiliyor olması onlar için büyük bir kar. Ömür kalitesindeki artış en büyük kazanımları, hastaların hastalığa bağlı vefat riskinin azaldığını bu tedavi sonrası görebiliyoruz. Bilhassa nakil hastaları için öncesinde ve sonrasında uygulanan prosedürlerin nakil muvaffakiyetini arttırdığı ve vefat oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir. Farklı hastalık kümelerinde da farklı muvaffakiyetleri kelam hususudur. Covid hastalığı Son 2-2,5 yılda pandemi olarak tüm dünyayı sarstı ve bizim ülkemizde de birçok insanın hayat kalitesini düşürecek biçimde etkilenmesine neden oldu, ölümlere neden oldu. Yaklaşık yüzde 15’inde önemli seyreden bu hastalığın tedavisi tamamlandıktan sonra dahi birinci 2 ay içinde hastaneye bir teneffüs semptomuyla, şikayetiyle müracaatların arttığını ve bize müracaatların da arttığını görüyoruz. Ünitemizde 45 tane nakil adayı ve bunların içerisinde nakil olmuş hastalar da dahil olmak üzere tedavi almıştır. Yapılmış çalışmalarda pulmoner rehabilitasyon almış hasta kümesinde bilhassa nakil olmuş hastalar da dahil olmak üzere vefatı azalttığı gösterilmiştir” tabirlerini kullandı.

“Herkese tavsiye ederim, mutlaka gelmeleri gerekiyor”

Rahatsızlığının genetik olduğunu anlatan 53 yaşındaki KOAH hastası Deste Uzun, “KOAH rahatsızlığım var, hekimim yönlendirdi. Nakilden evvel bu rehabilitasyondan geçmem gerekiyormuş. KOAH rahatsızlığım olduğu için akciğer nakli olacağım. Herkese tavsiye ederim, katiyen gelmeleri gerekiyor. Yürüyüş bandımız, bisikletimiz var, tartı kaldırıyoruz. Antrenman yaparken nasıl nefes alınır, nasıl verilir aslında bizim üzere rahatsızlığı olan beşerler için daha zor” sözlerini kullandı.

Öte yandan pulmoner rehabilitasyonla hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve işlevsel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, antrenman toleransının artırılması, sıhhat durumunun güzelleştirilmesi, hastalıklara bağlı oluşabilecek makus tesirlerin önlenmesi ve tedavisi, ömür kalitesinin güzelleştirilmesi hedefleniyor.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ