Gündem

Prof. Dr. Özkaya: “Vaka sayılarında 3 kat artış var” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Prof. Dr. Özkaya: “Vaka sayılarında 3 kat artış var”

SAMSUN Korona virüs devrinde binlerce hasta bakan Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, Türkiye’de geçen yıl bugünlerde 5 bin civarında olan hadise sayısının bugünlerde 3 katı arttığını ve 15 binlere dayandığını söyledi.

Son devirlerde artışa geçen Covid -19 olaylarına ilişik açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya değerli açıklamalarda bulundu. Günümüzde mevt ve hastanede yatan hasta oranlarının az olduğunu ancak olay sayılarının fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkaya, “Bilindiği üzere son günlerde kovid hadiselerinde önemli bir artış gözleniyor ve bu halk ortasında panik oluşturmaya başladı. Bilhassa geçen yılın bu vakitlerindeki olay sayılarına nazaran neredeyse 3 katına aşkın hadiselerimiz var. Türkiye’de geçen yıl bu günlerde 5 bin civarında olay varken 50 ye yakın mevt vardı. Bir sene sonra tekrar tıpkı günlerde yaklaşık 3 katı yani 10 bin 15 binlere varan günlük hadise sayısı var fakat ölen ve yatan hasta sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Ağır bakımlarda yatan hastaların büyük bir çoğunluğu genel durumu düşkün olup da tesadüf olumlu gelen hastalardır. Yoksa aşılarını tam olan bireylerde hala akciğer tutulumu gözlenmiyor. Olduğunuz aşılar hala omicron varyantında akciğere inmesini önlediğini görüyoruz” dedi.

“Hızlı testlerin negatif olmasına güvenmeyin”

Son vakitlerde vatandaşların çokça süratli test kitleri kullandığını belirten Özkaya, “Bunlar çok pratik formda meskende yapıldığında olumlu geldiğinde panikliyorlar, negatif geldiğinde de rahatlıyorlar. Süratli testlerin negatif olmasına güvenmeyin. Şayet ateş, öksürük üzere şikayetleriniz varsa süratli testiniz negatifse bile kendinizi kovid üzere izole etmeniz gerekiyor. Süratli test sonucu müspet ise bu sizin hasta olduğunuzu göstermiyor. Kesinlikle PCR dediğimiz sürüntü testinin yapılması gerekiyor. Kuşkunuz varsa doktora görünmeniz gerekiyor. Süratli testin pratikte çok kullanılmasını önermiyoruz” halinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ