Personel Sağlık

Pedodonti Nedir? 112 Acil Fm

Paylaş

Pedodonti Nedir?

0 – 12 yaş ortası çocukların hem süt hemde daimi dişlerini ile ilgilenen diş hekimliği koludur.

Süt dişlerinin değeri nedir?

Daimi dişlerin bekçileri pozisyonunda olan süt dişlerinde oluşan çürükler ihmal edilmemelidir. Zira süt dişleri çiğneme ve konuşma işlevlerini sağlamanın yanı sıra daimi dişlerin çıkmasına da rehberlik ederler.

PEDODONTİ

0 – 3 yaş devri :

Süt dişleri 6 – 8 aylıkken çıkmaya başlarlar ve üç yaşına kadar toplamda yirmi tane olana kadar çıkmaya devam ederler. Birinci süt dişinin çıkmasıyla bir arada dişlerin paklığına başlanmalıdır. Bu devirde ebeveynlere büyük vazife düşmektedir. Bilhassa uyku esnasında verilen biberon mamalarının akabinde bir kesim ıslak bez ile dişlerin yüzeyi temizlenmelidir. Aksi takdirde biberon çürüğü dediğimiz ön dişlerin kaybı ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Birinci süt dişinin çıkmasıyla birlikte dişler macunsuz olarak fırçalanmalıdır. Bu devirde flor jellerinin hekim denetimi altında kullanımına da başlanılmalıdır.

3 – 6 yaş devri :

Bu devirde çocuklarda çürük oluşumunu arttıran besinlerin tüketimi artmaktadır. Ebeveynlerin denetimi altında diş fırçalama süreci yapılmalı ve altı aylık dönemlerle diş tabibi nezaretinde flor uygulaması ve periyodik denetimlere başlanmalıdır. Periyodik denetimler parmak emme, tırnak yeme, lisanın yanlış konumlanması ve ağız teneffüsü üzere durumların tesbitinde çok değerlidir. Bu üzere durumların erken tesbiti diş ve çenelerde oluşabilecek bozuklukları engellemektedir.

6 – 12 yaş periyodu :

Daimi dişlerin çıkmaya başladığı bu devir birinci büyük azı dişlerinin çıkmasıyla başlar. Birinci çıkan daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntıların derin olması besin birikimine sebep olduğundan çürüğe yatkınlığı arttırmaktadır. Çürük oluşumunu engellemek için çiğneyici yüzeylere oje üzere sürülen fissür örtücüler uygulanmalıdır.

Dişlerin mineral yapısının güçlendirilmesi ve çürüklere karşı daha güçlü hale gelmesi için periyodik flor uygulamalarına devam edilmelidir.

Rastgele bir sebebe bağlı olarak bir süt dişinin çekilmesi gerekiyorsa, komşu dişlerin çekim boşluğuna gerçek kaymaması için yer tutucular yapılmalıdır. Bilhassa yedi yaşından sonra kesinlikle dişlerin durumları bir ortodondist tarafından değerlendirilmelidir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ