Gündem

Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma bahtınız değil 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

İdrar kaçırma, kişinin hayat kalitesini ve toplumsal hayatını olumsuz etkileyen kıymetli bir sıhhat sıkıntısıdır. Lakin bu durumun mukadderat olmadığını ve birden fazla teknikle tedavi edebildiğini söyleyen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Her gün tertipli olarak idrarı meblağ üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan antrenmanlar ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Bilhassa sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda ilaç tedavisi faydalı olacaktır” dedi.

Çamlıca Fazilet Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, bayanların hayat kalitesini ve toplumsal hayatını olumsuz etkileyen, değerli bir sıhhat sorunu olan idrar kaçırma probleminin tedavisi hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin çok farklılık gösterdiğini belirten Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Hangi tip idrar kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonra idrar kaçırmanın derecesi ve hayat kalitesine olan tesiri göz önüne alınarak uygun tedavi seçenekleri aranır. Bu seçenekler; hayat biçimini düzenlemek, mesane ve pelvik taban kas antrenmanları, ilaç tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN HASTA İÇİN EN UYGUN OLANI TERCİH EDİLİR”

Hayat stili düzenlemeleri ortasında kabızlık ve çok kilo alımından kaçınılmasının çok değerli olduğunu söyleyen Op. Dr. Soysal, “Her gün sistemli olarak idrarı fiyat üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan antrenmanlar ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Bilhassa sıkışma tipi idrar kaçırma durumunda ilaç tedavisi faydalı olacaktır. ya da menopoz sonrası hormon eksikliğine bağlı idrar kaçırmalarında östrojenin lokal kullanımı faydalı olabilir. Gerilim tipi idrar kaçırmalarında ise yaşa, idrar kaçırma şiddetine ve jinekolojik muayene bulgularına nazaran cerrahi tedavi seçeneklerinden hasta için en uygun olanı tercih edilerek yapılabilir” formunda konuştu.

UYGUN TEDAVİYLE BU PROBLEMDEN BASİTÇE KURTULABİLİRSİNİZ

Düzgün bir kıymetlendirme ve hastaya uygun tedavi seçimi yapılmazsa idrar kaçırma probleminin tekrarlayabileceğini söz eden Op. Dr. Soysal, “Her hastanın uzman tarafından değerlendirilip hangi tip idrar kaçışı yaşadığı anlaşılıp uygun tedavi seçeneğinin hastaya sunulması çok kıymetlidir. Hayat kalitesini ve toplumsal ömrü son derece etkileyen idrar kaçırma hiçbir bayanın mukadderatı olmamalıdır ve uygun tedavi ile bu probleme tahlil bulunmalıdır” diye konuştu.

İdrar kaçırmanın nasıl, ne vakit ve ne formda olduğuna nazaran farklı tipleri olduğunu belirten Op. Dr. Sema Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; gerilim tipi, sıkışma tipi ve karışık tip olmak üzere üç tipte kıymetlendirilir. Gerilim tipi idrar kaçırma; öksürme, gülme, hoplama- sıçrama, ağır kaldırma üzere durumlarda yaşanan idrar kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye gelen yüksek basınca idrar tutmaya yarayan kaslar karşı koyamaz ise idrar kaçırma oluşur. Sıkışma tipi idrar kaçırma, birdenbire gelen sıkışma hissi sonrası istemsiz olarak idrarın kaçmasıdır. Her iki durumun birlikte yaşandığı idrar kaçırma ise karışık tip idrar kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların güzel bir öyküleme sonrası (nasıl-ne vakit idrar kaçırıldığı) fiziki muayene ve tetkikleri yapılır ve hangi tip idrar kaçırma olduğu tespit edilir.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ